Ubezpieczenie ochrony prawnej – co to takiego? Sprawdź, czy go potrzebujesz
Samodzielne poruszanie się po przepisach prawa może być bardzo trudne. Nawet jeśli znajdziesz przepis, który odnosi się do twojego problemu, musisz go jeszcze właściwie zinterpretować. Nie masz jednak gwarancji, że zrobisz to dobrze. Może się okazać, że w praktyce przepis jest stosowany dokładnie odwrotnie…Co zrobić? Najlepiej skorzystać z pomocy prawnika! Boisz się, że na profesjonalną pomoc cię nie stać? Niesłusznie. Jest rozwiązanie, które sprawi, że za usługi radcy prawnego czy adwokata nie musisz płacić. To ubezpieczenie ochrony prawnej. Sprawdź, jak działa.
Dla kogo ubezpieczenie ochrony prawnej?
To ubezpieczenie, które może przydać się każdemu z nas. Z dnia na dzień możesz znaleźć się w kłopotliwej sytuacji. Zamiast gorączkowo poszukiwać odpowiedzi wśród znajomych lub w Internecie, możesz podzielić się swoimi obawami z prawnikiem, który udzieli ci profesjonalnej porady, a tym samym uchroni od dalszych kłopotów.
Jak działa takie ubezpieczenie?
Dzięki ubezpieczeniu OP (ochrony prawnej) masz zapewniony bezpośredni kontakt z prawnikiem za pomocą infolinii. Jeśli zajdzie taka potrzeba, prawnik spotka się z tobą także osobiście. Masz gwarancję, że uzyskasz rzetelną poradę prawną, możesz również otrzymać wzór potrzebnego ci formularza lub pisma.
Drugim ważnym świadczeniem, zapewnianym przez ubezpieczenie, jest pokrywanie kosztów postępowania sądowego, a więc wynagrodzenia radcy prawnego albo adwokata, który reprezentuje cię przed sądem, opłaty za wniesienie pozwu, kosztów opinii biegłych, itd. Prawnika, który poprowadzi sprawę, możesz wybrać sobie sam. Ubezpieczyciel pokryje koszty bez względu, czy to ty pozywasz, czy ciebie pozwano.
Jakie są zalety ubezpieczenia ochrony prawnej?
Nie musisz płacić za porady prawne ani koszty postępowania sądowego. Zaoszczędzasz czas na poszukiwanie informacji i rozwiązywanie zawiłości prawnych na własną rękę. Twój interes chroniony jest podwójnie. Z jednej strony ubezpieczyciel czuwa, aby zapewnić ci serwis najwyższej jakości, a z drugiej – radca prawny lub adwokat, z którego usług korzystasz, posiada obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na wypadek szkód wyrządzonych klientom, takim jak ty.
Jeśli zastanawiasz się, czy to coś dla ciebie….
Zadaj sobie następujące pytania: czy masz mieszkanie, sąsiadów, samochód, rodzinę, psa? Czy podpisujesz jakiekolwiek umowy? Czy zdarza ci się coś kupować lub sprzedawać? Czy kiedykolwiek miałeś problem w rozumieniu jakiegoś zapisu w umowie, dokumencie urzędowym? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z nich jest twierdząca, to znaczy, że ubezpieczenie może ci się przydać.
UWAGA! Nie ma możliwości ubezpieczenia się od ponoszenia kosztów postępowania sądowego, gdy już wiesz, że masz problem, który trafi do sądu!
Kto powinien szczególnie pomyśleć o ochronie prawnej?
Ubezpieczenie jest szczególnie polecane dla osób fizycznych i małych przedsiębiorców. Często spotykaną praktyką jest, że osoby, które z racji swojego zawodu są zobowiązane do posiadania ubezpieczenia OC, decydują się dodatkowo na zakup ubezpieczenia OP. Cieszy się dużą popularnością wśród zawodów medycznych. Nabywają je nawet radcowie prawni i adwokaci.
Czym różni się ubezpieczenie OP od ubezpieczenia OC?
Ubezpieczenie OC zawiera pewne elementy ubezpieczenia OP. Pokrywa koszty postępowania związane wyłącznie z obroną w związku ze zgłoszonymi przeciwko nam roszczeniami odszkodowawczymi. Ubezpieczenie OP zapewnia poradę prawną i pokrywa koszty postępowania sądowego niezależnie od tego, czy ktoś wnosi roszczenie przeciwko nam czy my dochodzimy roszczeń przeciwko komuś.
Poza tym suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC obejmuje zarówno koszty obrony, jak i wypłatę odszkodowania. Dlatego może się zdarzyć, że nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich tych świadczeń. Dobrze mieć oddzielne ubezpieczenie, które pokrywa tylko koszty postępowania sądowego.
Jak kupić ubezpieczenie ochrony prawnej?
Obecnie coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie ochrony prawnej. Możesz zakupić je jako osobny produkt lub jako dodatek do innego ubezpieczenia, np. OC posiadacza pojazdu komunikacyjnego, OC w życiu prywatnym, mieszkania.
UWAGA! Zawierając umowę ubezpieczenia ochrony prawnej, sprawdź, jakich spraw dotyczy. Pamiętaj, że nie wszystkie mogą być objęte ubezpieczeniem, np. ubezpieczyciele wyłączają z zakresu ochrony koszty postępowania sądowego związane z rozwodem. To jest standard nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.
Jeśli myślisz, że takie ubezpieczenie musi być drogie – mylisz się! Składka wynosi około 200-300 zł rocznie! To niewielki ułamek tego, ile może kosztować cię postępowanie sądowe.