Rak piersi – profilaktyka, objawy i rola ubezpieczeń

Rok 2021 był dla mnie jednym wielkim biegiem – praca, dom, dzieci i wieczny niedoczas. Co jakiś czas odczuwałam delikatne kłucie i swędzenie w piersi, ale zawsze było coś ważniejszego. […]

.

Ale profilaktyka to nie tylko badania. Zdrowy styl życia, czyli odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu, również wpływają na nasze zdrowie. Chociaż nie gwarantują pełnej ochrony, nawyki te mogą zmniejszać ryzyko zachorowania.

Niestety, nawet przy zachowaniu zdrowych nawyków i regularnych badaniach, rak może się pojawić. Dlatego warto rozważyć ubezpieczenie na życie, które oferuje wsparcie finansowe w sytuacji poważnego zachorowania. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje obecnie ubezpieczenia obejmujące ochronę na wypadek zachorowania na raka, albo jako dodatkowy element do polisy na życie, albo w ryzykach poważnego zachorowania. Polisy tego typu mogą zapewnić nawet do kilkunastu tys. zł po otrzymaniu diagnozy. To pozwala na pokrycie kosztów leczenia, specjalistycznych wizyt czy leków. Niektórzy ubezpieczyciele organizują możliwość uzyskania drugiej opinii lekarskiej czy leczenie za granicą, w zależności od zakresu ubezpieczenia.

Rokowania w przypadku raka piersi w dużej mierze zależą od momentu, w którym zostanie on wykryty. Pokazuje to, jak ważne jest szybkie rozpoznanie oraz świadomość możliwych objawów. Jeśli rak piersi zostanie wykryty wcześnie, to szanse na 10-letnie przeżycie wynoszą ponad 70%. 89% dla nowotworu ograniczonego do guza i 62% w bardziej zaawansowanych przypadkach.