prywatne ubezpieczenie zdrowotne
25
wrz
2018
Ile to kosztuje: rezonans i rehabilitacja kręgosłupa z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym i bez

Ten tekst przekona cię, że warto zadbać o kompleksową ochronę zdrowia z ubezpieczeniem zdrowotnym. Możesz wydać mniej i skuteczniej dbać o siebie.

Największy mit dotyczący ochrony zdrowia? To, że masz nieograniczony dostęp do darmowych świadczeń. Przecież w kolejkach do niektórych specjalistów czekasz nawet kilkanaście miesięcy. Najczęściej więc nie czekasz, tylko szukasz pomocy prywatnie, a zdrowie kosztuje cię całkiem sporo. To się często zdarza, np. gdy zaczyna cię boleć kręgosłup.

Problemy ze zdrowiem zaczynają się niewinnie…

I właśnie ból kręgosłupa jest dobrym przykładem, by pokazać ci, jak ważne jest kompleksowe dbanie o zdrowie, profilaktyka, szybkie rozpoznanie, właściwe leczenie bez czekania w kolejkach lub biegania od specjalisty do specjalisty bez planu i według własnego widzimisię. To częsta przypadłość, co nie oznacza jednak, że można ją bagatelizować, zwłaszcza, jeśli uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Załóżmy, że spotkało to właśnie ciebie. Któregoś dnia budzisz się i czujesz silny ból pleców, który nie mija po środkach przeciwbólowych.

Od lekarza do lekarza

Po paru dniach idziesz na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu w państwowej przychodni. Umawiasz się, w większości przypadków nie czekasz w długiej kolejce, w miarę szybko wchodzisz do gabinetu. Masz nadzieję, że lekarz przepisze ci leki i ból szybko minie. Owszem, lekarz wypisuje receptę, ale oprócz niej również… skierowanie do ortopedy.

Czas upływa, a ból nie mija

Wracasz do rejestracji, gdzie spotyka cię kolejna niemiła niespodzianka. Oczywiście zdawałeś sobie sprawę, że na wizytę u lekarza specjalisty w państwowej placówce będziesz musiał trochę poczekać. Nie sądziłeś jednak, że to będzie aż 7 miesięcy! Mniej więcej tyle średnio wynosi czas oczekiwania w kolejce na wizytę do ortopedy w ramach NFZ.

Kolejki w państwowej służbie zdrowia

Załóżmy, że nie masz innego wyjścia, nie stać cię na prywatne wizyty i musisz poczekać. Po 7 miesiącach ortopeda bada cię, ale nie jest w stanie postawić diagnozy bez badań. Wypisuje skierowanie na rezonans magnetyczny. Na badanie znowu musisz poczekać kilka miesięcy. A potem najczęściej nowa kolejka – tym razem do neurochirurga. Po roku lub półtora okazuje się, że potrzebna jest ci rehabilitacja albo operacja, a dopiero po niej rehabilitacja. Musisz znów na nią poczekać kolejne kilka miesięcy. Ból ciągle się nasila, ty częściej jesteś na zwolnieniach niż w pracy, a pieniędzy od tego nie przybywa.

Dzięki ubezpieczeniu może być inaczej

Łącznie od czasu pojawienia się dolegliwości do czasu pierwszego zabiegu rehabilitacji minęło blisko półtora roku. Czy jesteś gotowy tyle czekać? Ten scenariusz mógłby wyglądać zupełnie inaczej. W czasie, w którym nadal czekasz na diagnozę, mógłbyś już dawno otrzymać niezbędną pomoc i zapomnieć o bólu! Jak to możliwe? Dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu!

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Mając wykupioną polisę prywatnego ubezpieczenia medycznego, możesz umówić się na wizytę u lekarza bez kolejki i o dogodnej dla ciebie porze. Bez kolejki również zostaniesz skierowany do ortopedy i neurochirurga. Następnie po 2-3 dniach oczekiwania masz wykonany rezonans magnetyczny. Po otrzymaniu diagnozy natychmiast udajesz się na rehabilitację, ponieważ twoja polisa ją obejmuje.

Koszty leczenia z ubezpieczeniem i bez

Możesz również zapłacić za leczenie z własnej kieszeni. Prywatnie za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu zapłacisz ok. 150 zł. Ale często do ortopedy w ramach prywatnego ubezpieczenia możesz zapisać się bez skierowania. Wizyta u ortopedy i neurochirurga to kolejne 150- 300 zł. Z kolei koszt rezonansu magnetycznego to 600-800 zł. A co z rehabilitacją? W tym przypadku cała diagnostyka i leczenie bez ubezpieczenia może cię kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Dla porównania, miesięczna składka polisy zdrowotnej to tyle, ile kosztuje jedna wizyta u lekarza specjalisty prywatnie! Oczywiście, w zależności od zakresu ubezpieczenia – możesz płacić mniej lub więcej i mieć szerszy dostęp do leczenia.

Co jeszcze zyskujesz dzięki ubezpieczeniu?

Z polisą ubezpieczenia zdrowotnego nie tylko omijasz kolejki do lekarzy specjalistów. Dzięki ubezpieczeniu otrzymujesz także szybki dostęp do diagnostyki i leczenia. Nie czekasz na rehabilitację. Bez problemu wykonujesz badania, dzięki czemu szybciej i skuteczniej możesz zdiagnozować chorobę, przejść leczenie i wrócić do zdrowia. Co więcej, jesteś pod stałą opieką lekarza i w razie kolejnego pogorszenia – a tak się dzieje niestety przy przewlekłych schorzeniach – masz znów szybki dostęp do leczenia.

Zdrowie jest najważniejsze

Co ważniejsze, zyskujesz też spokój i poczucie bezpieczeństwa. Masz pewność, że ewentualna choroba nie pozbawi cię oszczędności. Wiesz, że twoje zdrowie jest pod kontrolą, jesteś w dobrych rękach, a w razie potrzeby otrzymasz niezbędną pomoc w placówkach w całym kraju, również podczas podróży czy wakacji.