Wypadek w szkole – co zrobić, żeby dostać odszkodowanie? Jak ubezpieczyć dziecko?

Wypadki w szkole niestety nie należą do rzadkości. Wystarczy chwila nieuwagi lub nierozwagi i… nieszczęście gotowe. Rezultatem najczęściej są wybite zęby, złamana ręka, ale niestety zdarzają się też poważniejsze obrażenia. Od skutków wypadku w szkole chroni ubezpieczenie szkolne, tzw. NNW szkolne. Co robić, gdy twoje dziecko w szkole lub przedszkolu ulegnie wypadkowi i jak dostać odszkodowanie?

NNW szkolne - wypadek w szkole

Po pierwsze: zadbaj o ubezpieczenie dziecka

Ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe. Jest jednak bardzo przydatne. To nadal najpopularniejsza forma ubezpieczenia dziecka. Korzystasz z pośrednictwa szkoły, nie załatwiasz formalności samodzielnie – to ubezpieczenie grupowe. Możesz wykupić też dla dziecka indywidualną polisę NNW. To do ciebie należy decyzja, jak ubezpieczysz swoją pociechę. Przed podpisaniem umowy, niezależnie od tego, czy korzystasz z NNW szkolnego, czy ubezpieczasz dziecko indywidualnie, zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia, sumą ubezpieczenia, jego zakresem i tzw. wyłączeniami, czyli zdarzeniami nieobjętymi ochroną. To na nie zwróć szczególną uwagę! Poproś w szkole o OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, jeśli ich nie dostaniesz.

Nie patrz wyłącznie na cenę polisy

W wyborze polisy nie kieruj się najniższą ceną. Pomyśl o tym, jak najlepiej zabezpieczyć dziecko. Niewielka kwota różnicy nie obciąży domowego budżetu, a może bardzo pomóc w razie wypadku. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie dziecka w szkole, tak jak polisa indywidualna obowiązuje nie tylko podczas lekcji, ale też w czasie zajęć dodatkowych i wakacji. Zastanów się na jakiej ochronie zależy ci najbardziej. Polisy mogą obejmować takie zdarzenia jak potłuczenia, urazy, ukąszenia owadów, pogryzienia. Jeśli twoje dziecko trenuje, koniecznie pomyśl o takim wariancie, który obejmie urazy sportowe.

Jak zgłosić ubezpieczycielowi wypadek w szkole?

Jeśli Twoje dziecko doznało wypadku, a było ubezpieczone w ramach ubezpieczenia szkolnego, masz prawo do odszkodowania. Jak je uzyskać? Wejdź na stronę internetową szkoły. Tam znajdziesz informację, w jakiej firmie są ubezpieczeni uczniowie. Również tam lub na stronie ubezpieczyciela znajdziesz tzw. ulotkę szkodową, czyli wzór pisma, jakie należy wypełnić. Dokument ten otrzymasz też w sekretariacie szkoły. Jeśli dziecko było objęte indywidualną polisą NNW, kontaktuj się bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Żeby otrzymać odszkodowanie za wypadek dziecka w szkole, musisz to zdarzenie odpowiednio udokumentować. Zbieraj wszystkie dokumenty, takie jak wypis ze szpitala, rachunki i faktury (najlepiej imienne) za zakup leków, sprzętu ortopedycznego czy koszty rehabilitacji. Nie musisz ubezpieczycielowi przesyłać oryginalnych dokumentów – wystarczą kopie. Pamiętaj, że kwota wypłaty zależy od umowy i sumy ubezpieczenia. Za poszczególne zdarzenia dostaniesz część sumy ubezpieczenia, według tabeli procentowej uszczerbków na zdrowiu, którą znajdziesz w OWU.

Wypłata odszkodowania za wypadek w szkole

W określonym terminie – zazwyczaj po ok. 7-10 dniach – otrzymasz od ubezpieczyciela informację z numerem sprawy. W ciągu 30 dni otrzymasz odpowiedź i uzyskasz odszkodowanie. Jeśli w tym czasie nie uda się wyjaśnić okoliczności wypadku, ubezpieczyciel powiadomi cię o tym. Informację otrzymasz listem poleconym lub mailem, a wypłata odszkodowania odbędzie się przelewem lub przekazem pocztowym. Prawda, że proste?

Nie rezygnuj z odszkodowania

Często rodzice rezygnują z ubiegania się o odszkodowanie ze szkolnego NNW dziecka. Nie wiedzą, że mogą z niego skorzystać lub nie chcą występować do ubezpieczyciela, ponieważ wydaje im się, że to długi i żmudny proces. Jak widać – nic bardziej mylnego. Nawet gdy dziecko uległo pozornie drobnemu wypadkowi, skorzystaj ze swojego prawa – od tego przecież jest ubezpieczenie!

Polisy dziecka i odszkodowania się łączą!

Możesz mieć kilka polis NNW. Jeśli dziecko ubezpieczone jest w ramach grupowej szkolnej polisy, możesz je ubezpieczyć dodatkowo. Odszkodowania się sumują.

Jeśli pociechę spotkał wypadek podczas wyjazdu, np. kolonii czy obozu, nawet mimo osobnej polisy wykupionej na ten wyjazd, przysługuje ci także prawo do odszkodowania ze szkolnego ubezpieczenia NNW dziecka.