Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – jak je oceniamy?

Emerytura to wciąż palący temat dla Polaków. Jedni narzekają, że jest za niska, inni twierdzą, że nim osiągną wiek emerytalny już dawno jej nie będzie. Mimo to większość z nas na emeryturę chce oszczędzać. Co więcej, prawie 2/3 Polaków twierdzi, że ich pensja na to pozwala. Z jakiegoś powodu robi to jednak zaledwie 30 proc. z nas. Projekt Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) może zmienić te statystyki. To program, który nas przekonuje.

Polacy dobrze oceniaja PPK

Co najbardziej zachęca do przystąpienia do PPK?

Polska Izba Ubezpieczeń we wrześniu zleciła przeprowadzenie badania* opinii, z którego wynika, że aż 2/3 Polaków pozytywnie ocenia PPK, a 80% deklaruje, że przystąpiłoby do tego programu, gdyby miesięczna składka wynosiła 2% ich pensji. Tyle samo osób jest za tym, aby drugie tyle dokładali do składki pracodawca i państwo. Co najbardziej przyciąga Polaków do PPK?

Za co najbardziej cenimy PPK?

Polacy bardzo cenią sobie dobrowolność ubezpieczenia, a także możliwość zrezygnowania z niego w dowolnym momencie. Dużym ułatwieniem jest fakt, że pracownik właściwie nic nie musi robić, aby rozpocząć oszczędzanie przez PPK. Wystarczy, ze pracodawca uruchomi program w swoim zakładzie pracy, a pracownik zdecyduje się do niego przystąpić. Ogromną wartością jest dla ubezpieczonych fakt, że środki zgormadzone za pomocą PPK są prywatne i dziedziczone. Ponad 90% uważa to rozwiązanie za zdecydowanie lub raczej dobre. Ponad 80% ceni natomiast to, że jest to system elastyczny i w określonych przypadkach będzie można skorzystać ze swoich oszczędności przed ukończeniem 60. roku życia.

Komu najbardziej ufają Polacy?

Kto powinien prowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe? Największym zaufaniem Polaków cieszą się ubezpieczyciele. A konkretnie ci, świadczący ubezpieczenia na życie. Tak deklaruje ponad 1/3 osób, które odpowiadały na pytania dotyczące PPK.

Poczucie bezpieczeństwa

Mimo obaw, ponad 70% badanych uważa, ze PPK dają poczucie bezpieczeństwa, co trzeci badany twierdzi, że są stabilne w dłuższym okresie, a 80% twierdzi, że oszczędności zgromadzone przez PPK stanowią solidny zastrzyk finansowy na starość.

 Dodatkowe atuty

W badaniu respondenci wskazali też dodatkowe atuty, które przekonują ich do PPK. Są to:

  • Kalkulator oszczędności, który pomoże obliczyć jaki kapitał można zgromadzić w danym czasie
  • Raportowanie przyrostu kapitału pracownikom i pracodawcom co sześć miesięcy
  • Ochrona dla rodziny (bez dodatkowych opłat) w formie ubezpieczenia na życie
  • Możliwość stałego kontrolowania wzrostu akumulacji kapitału

Wyniki badania podsumowaliśmy w krótkim wideo. Obejrzyjcie!

*Badanie na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń przeprowadziło Centrum Badań Marketingowych INDICATOR na reprezentatywnej grupie 1 000 osób aktywnych zawodowo w całej Polsce. Badania były realizowane od 13 do 26 września 2018 r.