Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pracownika
25
maj
2018
Dlaczego prywatne ubezpieczenie zdrowotne pracownika się opłaca? Poradnik dla pracodawców

Minęły już (na szczęście!) czasy, kiedy prywatne ubezpieczenie zdrowotne pracowników było luksusem tylko dla wybranych. Obecnie pojawia się coraz więcej ofert polis zdrowotnych, dzięki czemu koszty prywatnej opieki zdrowotnej są znacznie niższe. To rozwiązanie korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, czyli… właściwie dla każdego z nas! Zatrudniasz pracowników, prowadzisz nawet niewielką firmę? Przeczytaj!

Pracodawco, to nie koszt, to inwestycja!

W czasach spadającego bezrobocia i rynku pracownika to pracodawcy muszą przyciągnąć do siebie pracowników. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może być prawdziwą kartą przetargową już w momencie rekrutacji! Taki benefit sprawia, że nie tylko poprawisz wizerunek swojego przedsiębiorstwa, lecz także przyczyniasz się do poprawy stanu zdrowia całego społeczeństwa, skracając czas oczekiwania do lekarzy. Ale, co najważniejsze – dbasz o funkcjonowanie i wynik swojej firmy, obniżając koszty absencji czy gorszej wydajności pracowników.

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne to ubezpieczenie od  wydatków związanych z koniecznością korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Oznacza to, że w ramach prywatnego ubezpieczenia twoi pracownicy otrzymają często nielimitowaną liczbę wizyt lekarskich i zabiegów. W zależności od wybranego wariantu polisa może pokryć też koszty np. niezbędnej operacji i rehabilitacji po zabiegu. Ubezpieczenie zdrowotne oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych na naszym rynku.

Alternatywa dla publicznej służby zdrowia

Dlaczego mimo obowiązkowego ubezpieczenia NFZ, firmy tak chętnie korzystają z prywatnego ubezpieczenia? Jak się niestety okazuje, samo ubezpieczenie zdrowotne z NFZ często nie wystarcza. Prywatne ubezpieczenie pod wieloma względami wygrywa z publiczną opieką zdrowotną. Lawina formalności, skierowania, kolejki do lekarzy i na zabiegi, konieczność płacenia za szybsze leczenie i wyniki badań…. Ubezpieczenie pozwala o tym wszystkim zapomnieć. Sprawia, że ludzie chętniej i skuteczniej dbają o swoje zdrowie.

Jak dbać o zdrowie pracowników?

Chcąc otoczyć opieką medyczną swoich pracowników, jako pracodawca, masz do wyboru kilka rozwiązań. Do najpopularniejszych należy wykupienie pakietu ubezpieczenia zdrowotnego bezpośrednio u ubezpieczyciela. Możesz też zawrzeć umowę o udzielaniu świadczeń zdrowotnych z daną siecią prywatnych przychodni i szpitali (tzw. abonament medyczny) lub wykupić dostęp do poszczególnych świadczeń, np. szczepień, badań, zabiegów czy pakietów profilaktycznych.

Zdrowie to najwyższa wartość każdego z nas

Zdrowy pracownik to zdrowe przedsiębiorstwo – taka jest prawda! Pracownik, któremu nic nie dolega, jest bardziej wydajny i lepiej wykonuje swoje obowiązki. Dzięki możliwościom, jakie niesie prywatne ubezpieczenie, pracownik ma lepszy i szybszy dostęp do lekarzy, lepszą profilaktykę i w efekcie lepszy dostęp do leczenia, co przekłada się na poczucie bezpieczeństwa pracodawcy i pracownika. Wykupując ubezpieczenie zdrowotne dla swojej firmy, zyskujesz pewność, że zdrowie twoich pracowników jest w dobrych rękach.

Mniej absencji, więcej oszczędności

Prywatne ubezpieczenie medyczne sprawia, że pracownicy rzadziej i krócej przebywają na zwolnieniach lekarskich – dzięki szybszej diagnozie i szybszemu rozpoczęciu leczenia. Z funduszu chorobowego ZUS w 2017 r. łącznie wydano aż 16 mln zł! Z tej kwoty ponad 10 mld zł zostało wydanych na same zasiłki chorobowe, natomiast sami  pracodawcy za absencję swoich pracowników do 33 dni zwolnienia wypłacili 6,5 mld zł. Pracodawcy, którzy zdecydowali się na wykupienie polisy zdrowotnej, podkreślają, że prywatne ubezpieczenie zmniejsza liczbę nieobecności w pracy – nie tylko dłuższych, ale też jednodniowych, spowodowanych wizytami u państwowego lekarza.

Długoterminowe korzyści dla pracodawcy

Jakie są jeszcze inne korzyści dla pracodawcy? To nie tylko niższe koszty absencji czy niższe wydatki na rekrutację, przekładające się na wyższe oszczędności całego przedsiębiorstwa. To także korzyści niematerialne! Bonus dopasowany do potrzeb pracownika sprawia, że czuje się on doceniony, staje się bardziej lojalny i związuje się
z firmą na dłużej
.

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne

Najpopularniejszym rodzajem ubezpieczenia zdrowotnego jest ubezpieczenie grupowe. To wygodne rozwiązanie niesie dla pracodawcy wiele korzyści. Wśród nich znajduje się nie tylko przystępna cena składki, ale też mniej formalności związanych np. z oceną ryzyka dla każdego pracownika indywidualnie, brak konieczności wypełniania indywidualnych ankiet medycznych oraz uniezależnienie wysokości składki od stanu zdrowia poszczególnych osób.

Indywidualne rozwiązania dla przedsiębiorstw

Dla każdego zakładu pracy ubezpieczyciele konstruują pakiet ubezpieczenia zdrowotnego szyty na miarę. Dzięki temu nawet małe firmy mogą skorzystać z zalet prywatnego ubezpieczenia. Wysokość składek jest bardzo przystępna i może  wynosić już  50 zł miesięcznie, a nawet mniej. Jako pracodawca to Ty decydujesz m.in. o zakresie ubezpieczenia (np. leczenie ambulatoryjne, szpitalne), wysokości składki, sieci placówek, w której będą wykonywane zabiegi i innych kwestiach. Podejmując decyzję, kieruj się nie tylko wysokością składki, ale przede wszystkim dopasowaniem zakresu świadczeń do potrzeb twoich pracowników.

Rozwiązanie nawet dla małych firm (i budżetów!)

Jeśli w rezultacie składka okazałaby się zbyt wysoka, sposobem na obniżenie kosztów ponoszonych przez pracodawcę jest możliwość współfinansowania części pakietu przez pracownika. Możesz też zaproponować pracownikom różne warianty ubezpieczenia do wyboru i finansowanie wyłącznie wersji podstawowej. Również członkowie rodziny pracownika będą mogli skorzystać z ubezpieczenia na równie korzystnych warunkach.

Jeśli nie ubezpieczenie, to co?

Niestety nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić, by zapewnić swoim pracownikom prywatne ubezpieczenie medyczne. Ale nadal mogą pokazać swoim pracownikom, że troszczą się o ich zdrowie. W zależności od problemów i dolegliwości, na jakie są narażeni pracownicy, jako pracodawca możesz zafundować swoim pracownikom specjalne pakiety badań okresowych czy zabiegów, np. szczepień ochronnych.