BLS i ubezpieczenie OC, czyli dlaczego przy wyborze OC nie należy sugerować się wyłącznie ceną?
Z OC jest trochę jak ze szkolnymi lekturami. Fakt, że jest obowiązkowe od razu odbiera człowiekowi zainteresowanie. I tak jak uczniowie marzą tylko o tym, by przebrnąć przez kolejne strony zadanej książki, tak wielu kierowców w myśl utartej zasady „OC samochodowe jest obowiązkowe i jego zakres w poszczególnych firmach jest taki sam”, pragnie kupno polisy mieć jak najszybciej z głowy. I za główne kryterium wyboru obiera oczywiście cenę. A nie powinien. BLS i ubezpieczenie OC – wyjaśniamy, dlaczego to powinno iść w parze.
BLS i ubezpieczenie OC. Cena nie jest najważniejsza
Jest, udało się, znalazłeś najtańszą na rynku polisę dla swojej czterokołowej bestii. Tylko jedno kliknięcie dzieli cię od kupna, ale nie tak prędko! Poza wysokością składki powinno interesować cię jeszcze coś – BLS. Sprawdź, czy twój potencjalny ubezpieczyciel oferuje Bezpośrednią Likwidację Szkód. Zwłaszcza, że dodatek ten jest darmowy, a w przyszłości pozwoli ci zaoszczędzić sporo nerwów. Dlaczego? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Do tej pory, gdy przydarzyła ci się stłuczka, aby uzyskać odszkodowanie, musiałeś kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy wypadku. Nie ty jedyny w tym momencie myślałeś: „cóż za kuriozalna sytuacja, nie dość, że jestem ofiarą, to jeszcze po mojej stronie leżą formalności. I dlaczego mam kontaktować się z obcym ubezpieczycielem? Przecież nie znam tej firmy” (może w odrobinę mniej cenzuralnych słowach…). Dzięki BLS, wszystkim zajmie się twój ubezpieczyciel. Wystarczy, że zaraz po stłuczce poinformujesz o zdarzeniu towarzystwo, w którym wykupiłeś ubezpieczenie OC (jeden telefon na infolinię załatwi sprawę), a ono zajmie się sprawą i rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy kolizji. Pamiętaj jednak, że decyzja o sposobie rozliczenia szkody z OC nadal należy do ciebie, to ty wybierasz, na jakich zasadach chcesz naprawić samochód: otrzymać gotówkę czy skorzystać z wariantu bezgotówkowego, w którym ubezpieczyciel pomoże ci w organizacji naprawy auta.
Zaraz, zaraz… to kiedy mogę skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody?
- Kiedy stłuczka dotyczyła maksymalnie dwóch samochodów,
- nikt z uczestników nie został ranny,
- wartość szkody nie przekracza 30 tys. zł (straty oszacuje pracownik zakładu ubezpieczeń),
- feralne wydarzenie miało miejsce na terenie Polski,
- no i oczywiście ubezpieczyciel sprawcy musi być w systemie BLS.
We wszystkich innych sytuacjach obowiązuje tradycyjny system likwidacji szkód.
Ubezpieczyciel sprawcy nie oferuje BLS? Co wtedy?
Jeżeli sprawca wypadku nie ma ubezpieczenia w systemie BLS*, wtedy za szkodę odpowiada ubezpieczyciel sprawcy. Jednak nawet w takiej sytuacji zapytaj swojego ubezpieczyciela o dostępne rozwiązania, ponieważ zakładom ubezpieczeń zależy na ułatwianiu spraw swoim klientom i wiele z nich posiada własne rozwiązania BLS.
Pamiętaj, masz stłuczkę – dzwoń do swojego zakładu ubezpieczeń!
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O BLS ZNAJDZIESZ TU:
*W systemie BLS działają firmy, które mają łącznie aż 80% rynku. Aktualnie są to: Allianz (w zakresie portfela przejętego od Avivy), Ergo Hestia, Link4, PZU, UNIQA, WARTA oraz Compensa (w zakresie portfela przejętego od Wiener)