Co to jest BLS i dlaczego warto z niego korzystać?

Co roku ubezpieczasz samochód, masz OC, a może nawet AC, NNW i ASS. Te skróty rozumiesz, ale musisz poznać jeszcze jeden – BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkód. BLS może być istotny, szczególnie jeśli nie masz AC, ale nie tylko. Zastanawiasz się, czy to dla ciebie i kiedy może się przydać? Dowiedz się więcej! Dlaczego warto korzystać z BLS?

BLS

Dlaczego warto korzystać z BLS: łatwiejsza likwidacja szkody z OC 

Stłuczka to zawsze sporo nerwów. Nie dość, że tracisz czas, bo stłuczki zawsze zdarzają się w najmniej odpowiednim momencie, masz stratę, bo ktoś uszkodził ci auto, to jeszcze czeka cię sporo formalności. Czy wzywać policję, czy samodzielnie wypełnić oświadczenie o zdarzeniu drogowym? Jak zgłosić szkodę? Jeśli stłuczka zdarzy ci się po raz pierwszy, możesz stracić głowę. Z chęcią skorzystałbyś z pomocy np. swojego ubezpieczyciela. Przecież znasz już swój zakład ubezpieczeń, numer masz na polisie, niczego nie musisz szukać. I to właśnie jest BLS. Możliwość zgłoszenia szkody z OC do swojego ubezpieczyciela.

Jak działa BLS?

W przeciwieństwie do tradycyjnej likwidacji szkód, bezpośrednia likwidacja szkód (BLS) umożliwia uzyskanie odszkodowania bezpośrednio w zakładzie ubezpieczeń, w którym zawarłeś polisę ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Innymi słowy – dzięki BLS likwidacją szkód po wypadku zajmie się twój ubezpieczyciel. Później rozliczy się on z ubezpieczycielem sprawcy, już bez twojego udziału. Pamiętaj, że to ty decydujesz o sposobie rozliczenia szkody z OC. Możesz dostać gotówkę lub wybrać wariant bezgotówkowy, w którym ubezpieczyciel pomoże ci w organizacji naprawy samochodu.

Żeby zgłosić stłuczkę, dzwonisz po prostu pod numer infolinii swojego ubezpieczyciela.

Tradycyjny sposób likwidacji szkód

Gdybyś jednak chciał skorzystać z tradycyjnego systemu likwidacji, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy. Najpierw jednak musisz ustalić jego nazwę, poszukać numeru telefonu. Tak, wiemy, jest Internet, przecież to nie jest trudne. Ale czy nie lepiej zadzwonić do tego, którego ty wybrałeś i do którego numer telefonu masz bez szukania?

Dlaczego warto korzystać z BLS – ułatwienie, które oszczędza nerwy i czas

Dzięki systemowi BLS nie tylko unikasz dodatkowych nerwów, ale możesz też zaoszczędzić czas, który musiałbyś przeznaczyć choćby na ustalenie numeru polisy sprawcy. Nie musisz zamartwiać się żadnymi formalnościami, skomplikowanymi procedurami ani nawet kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy. Prawda, że to proste?

Może się zdarzyć, że sprawca nie poda ci numeru polisy, nie będziesz wiedział, gdzie jest ubezpieczony. Nie martw się. Zadzwoń do swojego ubezpieczyciela, pomoże ci i powie, co robić.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O BLS: 

W cenie twojej polisy OC

Czy za BLS musisz dodatkowo zapłacić? Absolutnie nie! Ponieważ OC dla kierowców jest ubezpieczeniem obowiązkowym, jego zakres jest taki sam bez względu na ubezpieczyciela. Obowiązki ubezpieczyciela nie zmieniają się, bez względu na to, czy oferuje on BLS czy też nie. Jeśli skorzystasz z BLS, przysługują ci te same prawa co dotychczas, a więc możesz skorzystać z samochodu zastępczego, czy usługi holowania.

Wybierając zakład, który zdecydował się przystąpić do BLS, w tej samej cenie otrzymujesz wartość dodaną w postaci lepszej obsługi klienta, a często i szybszej likwidacji szkody. Dlaczego? Bo ubezpieczycielowi zależy na tym, żeby sprostać twoim oczekiwaniom, to ty go wybrałeś. Twój zakład oferuje BLS, ponieważ chce udowodnić ci, że nie tylko cena ubezpieczenia ma znaczenie, ważna jest również jakość obsługi.

Co trzeba zrobić, by korzystać z BLS?

Żeby móc korzystać z zalet systemu likwidacji bezpośredniej, wystarczy, że zdecydujesz się na ubezpieczenie auta w jednym z zakładów ubezpieczeń, które przystąpiły do tego programu. W systemie BLS działają firmy, które mają łącznie aż 80% rynku. Aktualnie są to: TUiR Allianz Polska S.A. (w zakresie portfela przejętego od Avivy), Link4 TU S.A., PZU S.A., STU Ergo Hestia S.A., TUiR WARTA S.A., UNIQA T.U. S.A., Wiener TU S.A. VIG

Kiedy możesz skorzystać z systemu BLS?

Z bezpośredniej likwidacji szkód możesz skorzystać wtedy, gdy:

  • w kolizji wzięły udział nie więcej niż dwa samochody,
  • nie było rannych,
  • wartość szkody wynosi do 30 tys. zł (nie martw się, jeśli masz problem z oceną strat, tym zajmie się pracownik zakładu ubezpieczeń),
  • zdarzenie miało miejsce na terenie Polski,
  • ubezpieczyciel sprawcy też jest w systemie BLS.

We wszystkich innych sytuacjach obowiązuje tradycyjny system likwidacji szkód.

Co jeśli ubezpieczyciel sprawcy nie oferuje BLS?

Jeśli sprawca wypadku nie ma ubezpieczenia w systemie BLS, za szkodę odpowiada wtedy ubezpieczyciel sprawcy. Jednak nawet w takiej sytuacji zapytaj swojego ubezpieczyciela o możliwe opcje, ponieważ zakłady ubezpieczeń dążą do ułatwiania spraw swoim klientom i wiele z nich ma własne rozwiązania BLS.

A co ze zniżkami za OC?

Wielu kierowców martwi się, że wybierając OC z systemem BLS coś stracą, np. zniżki za bezszkodową jazdę. Zupełnie niesłusznie! Przecież ostatecznie twój ubezpieczyciel obciąży kosztami zakład ubezpieczeń sprawcy, więc zniżki straci sprawca – to on wyrządził ci szkodę.