OC komunikacyjne – ile może kosztować brak OC?
OC komunikacyjne jest obowiązkowe. Jeśli spowodujesz wypadek, nie zapłacisz z własnej kieszeni za szkody. Mówi się, że to polisa, która nie chroni ciebie, tylko potencjalnych poszkodowanych. Nieprawda. To polisa, która chroni poszkodowanych, ale i ciebie przed skutkami finansowymi wypadku. Naprawa auta po stłuczce to kilka, kilkanaście tysięcy złotych. A gdy dojdzie do wypadku i są ranni? To kilkaset tysięcy złotych, a czasami nawet więcej. Nie masz takich pieniędzy, dlatego masz OC. Nie zapomnij przedłużyć umowy. Ile może kosztować brak OC?
Ponad 28 milionów zł sumy gwarancyjnej
W OC komunikacyjnym nie bez powodu suma gwarancyjna to ponad 5 mln euro w szkodach osobowych i ponad milion euro dla szkód majątkowych. Zdarzają się takie wypadki, gdy i te sumy nie wystarczają. Jeśli spowodujesz wypadek, w którem jest wiele osób rannych, są też ofiary śmiertelne, koszty są liczone w milionach.
Kierowcy zapominają o składkach?
Jak podaje UFG, w ostatnich miesiącach wielu kierowców nie miało OC komunikacyjnego. Od marca do lipca tego roku UFG wykrył, że było to ponad 81 tys. osób. Trudno nam sobie wyobrazić, że aż tyle osób zapomniało czy przeoczyło obowiązek kupna polisy. Zwłaszcza, że ubezpieczyciele o tym przypominają na różne sposoby. Dostajesz ofertę wcześniej, pocztą, mailem, telefonicznie lub smsem. Standardowo OC przedłuża się automatycznie, ale trzeba pamiętać o opłaceniu składki.
Kiedy OC komunikacyjne nie przedłuży się na kolejny rok?
No właśnie, są wyjątki od tej reguły. Kiedy OC nie przedłuża się automatycznie? Jeśli płaciłeś w ratach za polisę i nie opłaciłeś którejś raty, polisa nie przedłuży się na kolejny rok. Nie przedłuży się też, gdy kupiłeś auto z polisą poprzedniego właściciela. Możesz polisę wypowiedzieć od razu po kupnie samochodu i zawrzeć nową. Możesz jeździć z polisą poprzednika i kupić nową, gdy obecna dobiegnie końca. Pamiętaj, że w tym przypadku nie będzie automatycznego wznowienia.
Pisaliśmy o tym w tym tekście >>>> sprawdź dokładnie, kiedy polisa nie przedłuży się automatycznie.
Auto zamiast komunikacji publicznej
Pandemia przyczyniła się do tego, że przesiadamy się z komunikacji publicznej do własnych aut. Jednak nadal nie wierzymy, że aż tyle osób mogło przeoczyć konieczność zapłacenia składki za OC. Sądzimy raczej, że wielu kierowców pomyślało, że można na OC… zaoszczędzić. To jednak pozorne oszczędności, raczej zaproszenie do poważnych kłopotów.
Ile może kosztować brak OC? Pozorne oszczędności
Koszty wypadku samochodowego mogą pogrążyć rodzinę na lata, jeśli nie masz polisy. Rocznie składka za OC to kilkaset złotych. Możesz rozłożyć ją na raty. Czy opłaca się na tym oszczędzać? Tym bardziej, że nie płacąc, możesz ponieść też inne finansowe konsekwencje. UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, prowadzi bazy danych kierowców i wie, którzy nie płacą w terminie za OC. Na tej podstawie jest w stanie szybko zidentyfikować taką osobę. A wtedy OC kosztuje cię już nie kilkaset złotych, a kilka tysięcy. Opłata za brak OC w przypadku samochodu osobowego to równowartość nawet dwóch minimalnych pensji. To ponad 5 tys. zł.
Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu i od tego, jak długo jeździliśmy bez OC:
- Rodzaj pojazdu:
- samochody osobowe – równowartość 2- krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – równowartość 3-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- pozostałe pojazdy – równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Czas bez ubezpieczenia OC w danym roku:
- do 3 dni – 20% pełnej opłaty,
- 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty,
- powyżej 14 dni – 100% opłaty.
Nie rezygnuj z ochrony, nie ryzykuj!
Uważasz, że wypadek jest mało prawdopodobny? Dobrze jeździsz, co się może stać… Cóż, opłaty z UFG są już pewne jak w banku. Jeśli nie miałeś tej świadomości, to napraw szybko swój błąd. Może auto stało na parkingu w czasie lockdownu? A możesz uważałeś, że w kryzysie trzeba oszczędzać na czym się da? Tak długo jak samochód jest zarejestrowany musi mieć OC.
Ile może kosztować brak OC? Kilkaset złotych czy kilkaset tysięcy?
Wiele osób pomyślało podobnie. Rozumiemy, że wydatki na „potencjalne ryzyko” najłatwiej obciąć w budżecie domowym. Co 12 Polak tak zrobił, jak donosi Big InforMonitor w ostatnim raporcie. Większość polis, których Polacy nie opłacili, to polisy komunikacyjne. Tymczasem ubezpieczenia, zwłaszcza te obowiązkowe jak OC na samochód, muszą być stałym i ważnym punktem w domowych wydatkach i warto je zaplanować z wyprzedzeniem. Po to, by uniknąć sytuacji, w których za szkody będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, a dodatkowo jeszcze zapłacić opłatę do UFG. Wtedy koszty są znacznie wyższe.
Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Podsumujmy – nie masz OC, masz opłatę z UFG i ryzykujesz, że z własnej kieszeni zapłacisz za wypadek samochodowy. I oby to była tylko stłuczka.
OC kupisz bez wychodzenia z domu
OC komunikacyjne, jak i wszystkie inne ubezpieczenia możesz kupić bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się ze swoim agentem, to wystarczy.