Kiedy OC komunikacyjne się nie przedłuży?

Pracujesz zdalnie, samochodem jeździsz sporadycznie. Chociaż to twoje oczko w głowie. A pamiętasz o przedłużeniu polisy? Wyjaśniamy, kiedy OC komunikacyjne się nie przedłuży automatycznie.

dlaczego warto ubezpieczyc samochod

Obowiązkowo!

Wiadomo, że polisę trzeba mieć, nawet gdy auto stoi. Nie możesz wykluczyć takiej sytuacji, że jadąc tylko po bułki, nie spowodujesz groźnego w skutkach wypadku. OC chroni cię przed finansowymi aspektami takiego zdarzenia, a gdy w grę wchodzą ranni – koszty wypadku rosną astronomicznie. To może być i kilkaset tysięcy, ale zdarzają się sumy powyżej miliona. Dlatego uważaj, sprawdź, kiedy OC komunikacyjne się nie przedłuży, by uniknąć znacznie większych kłopotów.

OC komunikacyjne – jak to działa?

Ponieważ OC ppm, czyli OC komunikacyjne jest obowiązkowe, jego zakres w każdym towarzystwie jest taki sam. Ubezpieczenie jest regulowane ustawą, która mówi, kiedy i jak należy je zawrzeć i jakie uprawnienia przysługują poszkodowanym. Masz polisę na rok, a ponieważ ochrona musi trwać, ubezpieczenie się automatycznie przedłuża. I wielu kierowców myśli, że dotyczy to każdego przypadku.

Kiedy OC komunikacyjne się nie przedłuży? Brak części składki w ratach

Jeśli za polisę płaciłeś w ratach i zapomniałeś opłacić jednej ze składek, ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie. To najczęstszy błąd. Mamy dużo spraw na głowie, a jeśli nie zapiszesz terminu płatności, łatwo go przeoczyć.

Polisa po poprzednim właścicielu auta

Drugi przypadek, w którym polisa automatycznie się nie przedłuża, to kupno samochodu. Kupiłeś auto z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela. Możesz je wypowiedzieć zaraz po zakupie i zawrzeć nową polisę – wtedy korzystasz z przedłużającej się ochrony. Możesz też korzystać z OC poprzednika do końca okresu jego obowiązywania. Jeśli zapomnisz o przedłużeniu ubezpieczenia, polisa się automatycznie nie wznowi. Tym bardziej, że poprzedni właściciel auta ma obowiązek poinformować o sprzedaży swojego ubezpieczyciela.

Możliwa opłata do UFG?

Niestety za brak ważnego ubezpieczenia grozi ci to, że będziesz musiał wnieść do UFG opłatę. To może być nawet ponad 5 tys. zł. To konieczny mechanizm, bo jeśli bez OC spowodujesz wypadek i ucierpią w nim ludzie, jego koszty będą pokrywane właśnie przez UFG. Potem UFG zwróci się do ciebie z regresem, czyli poprosi cię o zwrot kosztów wypadku, który spowodujesz.

Nie mam pieniędzy?

No tak, ale OC to wydatek, a jest teraz ciężko w domowym budżecie… Niejednego z nas dopada już kryzys spowodowany pandemią. Nie rezygnuj jednak z polisy! Koszty kary będą wyższe niż ubezpieczenie za kilka lat do przodu. Nie warto. Ubezpieczyciele to rozumieją, wprowadzili możliwość płatności ratalnej – możesz płacić składki podzielone kwartalnie lub miesięcznie bez dodatkowych kosztów i zwyżki za polisę. Poszukaj odpowiedniej oferty, zgłoś się do swojego agenta. Na pewno pomoże ci skutecznie załatwić sprawę.

I nie wychodź z domu, by ubezpieczyć auto, nie musisz! Wszystko jest zdalnie.