Polisy dla dwudziestolatków – jak powinni ubezpieczać się młodzi ludzie [INFOGRAFIKA]
Młodzi ludzie niczego się nie boją? Nieprawda! Z badania „Mapa ryzyka Polaków” wynika, że osoby między 18 a 25 rokiem życia obawiają się najbardziej śmierci najbliższej osoby, braku pieniędzy na leczenie poważnej choroby oraz ciężkiej choroby najbliższej osoby. To jedyna grupa wiekowa, która wśród głównych swoich obaw wskazała samotność. Na szczęście na większość trosk jest odpowiedź ubezpieczeniowa. Zobaczcie, o jakich polisach warto pomyśleć, by w razie gdy stanie się coś złego, mieć pomoc finansową z ubezpieczenia. Polisy dla dwudziestolatków – co warto wiedzieć.
Obawy młodych ludzi
Młodzi ludzie obawiają się śmierci najbliższej osoby, jej choroby, braku pieniędzy na leczenie. Te obawy są takie same jak obawy starszych osób. Bardzo wysoko na liście głównych obaw młodych ludzi jest ocieplenie klimatu i wypadki samochodowe. Cóż, młodzi kierowcy powodują ich najwięcej w swojej populacji. Niestety mimo obaw nie uznają wypadków za prawdopodobne ryzyko w swoim życiu. Ten typowy błąd myślenia, poczucie nadmiernej kontroli i bagatelizowanie prawdopodobieństwa wielu młodych kierowców kosztuje życie. Na liście obaw młodych ludzi są też brak pieniędzy na starość oraz utrata pracy. Godna emerytura jest możliwa, jeśli pomyśli się o niej już w pierwszej pracy. Warto o to zadbać. A obawy związane z utratą pracy – w pandemii niestety dotknęły nas wszystkich. Wszyscy odczuliśmy negatywne skutki ekonomiczne lockdownów. Listę obaw młodych ludzi zamykają obawy o nowotwory, brak dostępu do opieki medycznej i samotność. Polisy dla dwudziestolatków będą dobrą odpowiedzią na te obawy.
Więcej o obawach przeczytasz w naszym raporcie: Mapa ryzyka Polaków
Polisy dla dwudziestolatków: samotność – poważna obawa młodych ludzi
Z naszego badania wynika, że 66 proc. Polaków w wieku 18-25 lat obawia się samotności.
Z samotnością wiąże się wiele rodzajów ryzyka. Osoby samotne mierzą się z problemami natury psychicznej, częściej są narażone na depresje, a to też przekłada się na zdrowie fizyczne. Pandemia przyczyniła się jeszcze do wzrostu odczuwania takich negatywnych zjawisk jak poczucie samotności, symptomów depresji i lęku oraz braku wsparcia społecznego, a także do spadku kontroli nad własnym życiem i zadowolenia z życia.
Osoby samotne muszą liczyć się z tym, że samodzielnie będą musiały znaleźć środki na leczenie i opiekę. To również ryzyko samotnej starości. Przy niskich emeryturach często oznacza to życie na granicy ubóstwa. Samotność w Polsce częściej dotyka kobiet i oznacza dla nich życie w biedzie na starość.
Samotnym trudniej pokonać finansowe obciążenia związane z leczeniem, ale też trudniej radzą sobie z innymi złymi wydarzeniami w życiu. Osoba mająca oszczędności 5 tys. zł, w razie utraty pracy, może przeżyć na minimum socjalnym nieco ponad trzy miesiące. Na samotność nie ma ubezpieczenia, ale jest mnóstwo innych produktów ubezpieczeniowych, które osobom samotnym ułatwią życie. Warto o tym pomyśleć, niezależnie od tego, czy się samotnym jest, czy nie.
Przestudiuj nasze infografiki – zobacz, co się przyda, by zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe na wypadek, gdyby stało się coś złego.