Co powinieneś wiedzieć, kupując ubezpieczenie zdrowotne?

Przymierzasz się do zakupu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, ale nie wiesz od czego zacząć? Dostępne na rynku oferty różnią się między sobą nie tylko ceną, ale przede wszystkim zakresem ochrony, specjalnościami lekarzy, dostępnymi zabiegami czy liczbą placówek, z którymi współpracuje ubezpieczyciel. Przygotowaliśmy listę pytań, które warto zadać przed podpisaniem umowy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

prywatne ubezpieczenie zdrowotne lista pytan

Przeczytaj koniecznie, zanim spotkasz się z agentem!

  1. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – jak to działa i czy to coś dla mnie?

Zastanawiasz się, czy prywatna opieka medyczna jest dla ciebie? Tak, jeśli nie chcesz czekać miesiącami na wizyty u państwowych lekarzy oraz zapewnić sobie bardziej komfortowe leczenie. Jesteś przewlekłe chory lub potrzebujesz rehabilitacji? Zapytaj, czy w takiej sytuacji nadal możesz podpisać umowę, korzystać ze świadczeń i na jakich warunkach. Inaczej mówiąc, czy twoja polisa obejmuje już istniejące choroby. A gdy chcesz dołączyć do ubezpieczenia grupowego w pracy, dowiedz się, czy możesz ubezpieczyć również członków rodziny.

  1. Czy mogę sam wybrać lekarza i placówkę?

Dowiedz się, w jakich placówkach będziesz mógł się leczyć. Zapytaj też, jakie są sposoby umawiania wizyty (przez Internet, w placówce, przez infolinię)? Czy będziesz sam mógł wybrać lekarza i przychodnię? Czy będziesz miał dostęp do wszystkich lekarzy w danej przychodni, czy tylko do wybranych?

  1. Jak długo będę czekał na wizytę i leczenie?

Na pewno czas oczekiwania jest kilkakrotnie krótszy niż w państwowych placówkach, ale dopytaj o konkrety. Zapytaj agenta, czy w umowie jest gwarantowany czas oczekiwania na poszczególne świadczenia? Ile dni maksymalnie będziesz czekał na konkretną wizytę, badanie lub zabieg?

  1. Czy od razu będę miał dostęp do wszystkich świadczeń i zabiegów?

Zapytaj, czy od razu po podpisaniu umowy będziesz mógł korzystać ze wszystkich świadczeń, czy niektóre z nich będą dostępne dopiero po upływie tzw. okresu karencji? Np. prowadzenie ciąży w ramach polisy często jest możliwe po roku od podpisania umowy. Warto to wiedzieć wcześniej.

  1. Zwrot kosztów za leczenie czy rozliczenie bezgotówkowe?

Dowiedz się, jak wygląda rozliczanie się za leczenie. Czy będziesz musiał najpierw zapłacić za wizytę, a potem otrzymasz zwrot kosztów, czy wszystko odbywa się bezgotówkowo? Czy są jakieś świadczenia, za które będziesz musiał dodatkowo płacić?

  1. Zwrot kosztów za prywatną wizytę

Co w sytuacji, gdy będziesz musiał odwiedzić lekarza, który nie należy do sieci ubezpieczyciela? Czy możesz wtedy liczyć na refundację? W jakiej sytuacji? Czy powinieneś wcześniej skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela? W jakim czasie i w jakiej wielkości otrzymasz zwrot za wizytę prywatną? Czy będzie to pełna cena wizyty, czy jej część? To ważne, jeśli choroba dopadnie cię np. na wakacjach w niewielkiej miejscowości.

  1. Ze skierowaniem czy bez?

Poproś też o wyjaśnienie tego, jak wygląda kwestia skierowań. Czy są potrzebne skierowania na podstawowe badania albo na wizytę u specjalisty? Do jakich lekarzy i badań masz dostęp bez skierowania?

  1. W razie wypadku…

Co z leczeniem szpitalnym? Czy polisa je obejmuje? Czy będziesz mógł uzyskać pomoc na miejscu nieszczęśliwego wypadku? Czy w ramach ubezpieczenia dostępne są zabiegi ambulatoryjne, chirurgia jednego dnia? Czy dodatkowo w razie nagłych zdarzeń możesz liczyć też na wsparcie assistance? Jaki jest jego zakres? Dopytaj też o to, jak wygląda korzystanie ze świadczenia szpitalnego. W większości przypadków ubezpieczyciel pomoże w organizacji takiego świadczenia.

  1. Czy polisa zdrowotna obejmuje leczenie stomatologiczne?

Dentysta to dla większości z nas nieprzyjemny temat… I nie chodzi tu tylko o mrożący krew w żyłach odgłos borowania, ale również o spore obciążenie finansowe, które taka wizyta może przynieść. Dlatego warto wiedzieć, z jakich usług stomatologicznych możesz skorzystać bezpłatnie. Czy ubezpieczenie pokrywa zarówno koszty leczenia zębów, jak i zużytego materiału? Czy konieczny jest udział własny, jeśli tak – w jakiej wysokości? Co z leczeniem ortodontycznym i protetycznym, czy będziesz mógł z nich skorzystać? Czy przed podpisaniem umowy konieczne będą tzw. wizyty sanacyjne?

  1. Czy obowiązują limity badań, wizyt, rehabilitacji?

Koniecznie dowiedz się też, czy są jakieś limity kosztów leczenia i rehabilitacji? Czy są jakieś przypadki, kiedy ubezpieczyciel może odmówić pomocy lub nie pokryć kosztów leczenia? Czy otrzymasz zwrot kosztów za leki? Co z wizytami domowymi?

  1. Nie zapomnij o kwestiach formalnych!

Ile wynosi składka i kiedy musisz ją zapłacić? Na jak długo zawierana jest umowa? Czy podczas jej trwania będziesz mógł zmienić wariant ubezpieczenia, np. jeśli okaże się, że jesteś ciężko chory lub właśnie uporałeś się z ciężką chorobą i nie potrzebujesz już tak troskliwej opieki? Czy jeśli zdarzy ci się zalegać ze składką, nadal będziesz mieć dostęp do świadczeń?

Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom uda ci się dobrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne jak najbardziej dopasowane do twoich potrzeb. Pamiętaj, by dokładnie przestudiować umowę i poznać wyłączenia. Nie wahaj się pytać o wszystko to, co wydaje ci się skomplikowane lub niejasne. A może są jeszcze jakieś pytania, które twoim zdaniem powinny znaleźć się na tej liście?