Co warto wiedzieć na wypadek powodzi?

Mieszkańcy Mazowsza walczą właśnie z żywiołem. Powódź może być gwałtowna, słuchaj koniecznie ostrzeżeń i stosuj się do komunikatów lokalnych służb. Nie bądź jednak bierny! Możesz dużo zrobić, by zminimalizować straty.

Znajdź lokalne stacje radiowe i zacznij słuchać komunikatów o zagrożeniu i o stanie wód. Nie bagatelizuj ostrzeżeń i zacznij działać natychmiast, jak się pojawią.

Powodzie znów dotykają Europę. W wyniku ulewnych deszczy, w niektórych krajach Europy Zachodniej doszło do kolejnych podtopień. W kraju wylewa Bug. Najbardziej zagrożone jest Mazowsze. W niektórych miejscowościach woda już wlewa się do budynków mieszkalnych. Obrazki podtopionych domów zabezpieczonych workami z piaskiem znów stają się naszą codziennością. Niestety nie jest to rzadki widok w naszym kraju.

Czy wiesz, że ok. 50 procent gmin w Polsce jest bezpośrednio narażonych na powódź? Powodzie to jedna z najczęstszych katastrof naturalnych w Polsce. Mogą być bardzo gwałtowne, zwłaszcza na terenach górskich lub mniej gwałtowne – wtedy masz więcej czasu na reakcję. Ale nawet jak czasu jest niewiele, możesz sporo zrobić, by zabezpieczyć najcenniejsze rzeczy i przede wszystkim siebie i swoich bliskich.

Gdy pojawi się komunikat o wysokim stanie wód i zagrożeniu powodziowym

  •  Zgromadź żywność o długoterminowej ważności spożycia, nadającej się do jedzenia bez gotowania. Przygotuj zapas wody.

To na przykład puszki, gotowe do zjedzenia potrawy o długim terminie ważności. Zrób zapas na kilka dni. Koniecznie kup kilka zgrzewek wody! Powódź niszczy źródła pitnej wody, mogą być przerwy w jej dostawie. Pomyśl o turystycznej butli gazowej i kuchence, w czasie powodzi mogą się przydać.

  • Zaopatrz się w podstawowe leki i środki higieniczne oraz opatrunkowe.

Być może musisz iść szybko do lekarza po receptę na leki, które stale bierzesz? Nie odkładaj tego. Gdy woda zaleje okolicę, brak leku może być dla ciebie zagrożeniem.

  •  Przygotuj ciepłą odzież, latarki i koce. Zadbaj o żywotność baterii w telefonie.

Sprawna latarka, zapas baterii, koce, kurtki – to musi być pod ręką. Przygotuj też power banki. Brak prądu to kolejny skutek powodzi.

  • Przygotuj się na brak dostaw paliwa.

Zatankuj samochód i postaw go w bezpiecznym miejscu, niezagrożonym zalaniem. Nie korzystaj np. z garażu pod budynkiem, w garażu najszybciej pojawi się woda.

Zabezpiecz mienie

  • Przenieś wartościowe rzeczy na najwyższą kondygnację.

Zmniejsz rozmiar możliwych szkód! Nie czekaj aż pojawi się woda. Zabezpiecz dokumenty, cenne przedmioty, sprzęt elektroniczny. Gdy zbliża się woda, zwiń dywany, przenieś meble, jeśli to jest możliwe.

  • W gospodarstwie zabezpiecz zbiorniki ze środkami chemicznymi, np. pestycydami, środkami owadobójczymi, farbami, lakierami, rozpuszczalnikami. 

Przenieś je wyżej, szczelnie pozakręcaj. Zabezpiecz też zbiorniki z olejem i paliwem. Jeśli masz jeszcze możliwość wezwania szambiarki do pełnego szamba, zrób to. Nie ma lepszego zabezpieczenia szamba niż zadbanie o to, by je opróżnić.

  • Upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny wiedzą, co robić w razie powodzi.

Ustal sposoby kontaktowania się, drogi ewakuacji. Zadbaj o to, by wszyscy w rodzinie wiedzieli, jak wyłączyć źródła energii, gazu i wody. Ustal też, najlepiej wspólnie z sąsiadami, jak pomóc zwierzętom w razie powodzi. W jaki sposób można je ewakuować? Zabezpiecz ich pasze, przenieś ją w niezagrożone zalaniem miejsce.

W trakcie powodzi

Miej przygotowaną apteczkę, zawierającą używane przez ciebie leki, ciepłe ubranie, śpiwory, koce oraz niezbędny zapas jedzenia i wody pitnej. Pamiętaj o kosztownościach i najważniejszych dokumentach.

  • Wyłącz instalację elektryczną i gazową, zakręć zawory instalacji wodnej.
  • Nie używaj wody ze studni!
  • Jeśli w trakcie powodzi prowadzący akcję ratunkową zadecydują o ewakuacji, zastosuj się do ich poleceń.

Pozostawanie na zalanym terenie jest bardzo niebezpieczne! Musisz liczyć się z brakiem prądu, wody, kanalizacji.

  • Gdy dojeżdżasz do zalanej drogi, natychmiast zawróć.

Fala o głębokości kilkunastu cm może przewrócić dorosłego człowieka lub ponieść samochód.  Opuść zalany samochód i staraj się jak najszybciej dostać na wyżej położony teren.

Po powodzi

Możesz wrócić do domu, gdy tylko lokalne służby na to pozwolą. Pamiętaj, najlepiej jak najdłużej bądź poza zasięgiem wód powodziowych.

  • Po powrocie do domu, sprawdź instalację gazową, elektryczną i wodną z pomocą fachowców!

Nie rób sam niczego, co może powiększyć szkodę, a przede wszystkim zagrozić zdrowiu i życiu!

  • Zgłoś szkodę ubezpieczycielowi.

Zanim zaczniesz sprzątać, zrób zdjęcia zniszczeń, to ułatwi likwidację. Nie musisz czekać ze sprzątaniem na likwidatora szkód czy rzeczoznawcę. Sprzątanie ogranicza rozmiar szkód! Taki zapis jest w większości polis mieszkaniowych.

>>>> Jak zgłosić szkodę?

  • Zdezynfekuj i osusz zalane pomieszczenia.
  • Wyrzuć całą żywność, która miała kontakt z wodami powodziowymi.
  • Pij tylko butelkowaną wodę, dopóki lokalne władze nie ogłoszą, że sieć wodociągowa jest bezpieczna.