Bezpieczny dom i mieszkanie. Jak dobrze ubezpieczyć majątek?

21 czerwca to Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Niestety statystyki są tu coraz bardziej niepokojące, liczba włamań rośnie. Jest to też coraz istotniejsze źródło naszych obaw – prawie 60% Polaków obawia się włamania do mieszkania, jak wynika z badania zleconego przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Co zrobić, by nasz dom i mieszkanie były bezpieczne?

ubezpiecz dom lub mieszkanie

21 czerwca to Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Niestety statystyki są tu coraz bardziej niepokojące, liczba włamań rośnie. Jest to też coraz istotniejsze źródło naszych obaw – prawie 60% Polaków obawia się włamania do mieszkania, jak wynika z badania zleconego przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Co zrobić, by nasz dom i mieszkanie były bezpieczne?

Wymarzony urlop, na który czekaliśmy cały rok. Dokumenty przygotowane, walizki spakowane, odliczamy dni do wyjazdu. Czy zostawiamy bezpiecznie dom lub mieszkanie? Co się może stać podczas naszej nieobecności? Przykro nam, że nieco psujemy Wam ten urlopowy nastrój, ale lepiej teraz niż… Pomyślcie o tym, co zrobić, by dom i mieszkanie zostawić bezpiecznie.

ubezpiecz dom lub mieszkanie

Bezpieczny dom i mieszkanie – złodzieje nie śpią

Tylko od stycznia do kwietnia 2023 r. Komenda Stołeczna Policji odnotowała ponad 2000 kradzieży z włamaniem. Wakacje za kilka dni, a to dla złodziei żniwa, nie ma więc co liczyć na poprawę statystyk.

Osoby parające się tym procederem nie uznają odpoczynku w terminach, w których większość z nas bierze wolne. Mało tego, wydaje się, że swoje urlopy spędzają na nieustannym doszkalaniu się w technikach rabunkowych i są w stanie sforsować coraz nowocześniejsze zabezpieczenia. Im lepsze zabezpieczenia, tym lepsi złodzieje. Jak w takiej sytuacji zabezpieczyć skutecznie swój majątek? Cóż, dobra polisa mieszkaniowa jest tu najskuteczniejszym zabezpieczeniem. Chroni nas od… skutecznych złodziei i nie tylko. To nie znaczy, że powinniśmy machnąć ręką na dodatkowe zabezpieczenia i systemy antywłamaniowe! Nic z tych rzeczy, ale polisa to gwarancja, że nawet jak dojdzie do włamania, uda nam się szybko odbudować majątek. A przecież nie tylko kradzież może nam się przytrafić!

Bezpieczny dom i mieszkanie – nie tylko kradzieże

Ubezpieczenie domu lub mieszkania obejmuje zalania (to najczęstsza przyczyna szkód w domach i mieszkaniach, szkody spowodowane przez żywioły (wiatr, ulewy), ryzyko pożaru, przepięć i wiele innych. Daje ci również ochronę, gdy to ty wyrządzisz szkodę w czyimś majątku – np. zalejesz sąsiada, albo twoje dziecko wjedzie hulajnogą w jego auto.

Dobre ubezpieczenie domu i mieszkania

Polisa chroni nasz majątek nie tylko podczas wyjazdu. Polisę kupujesz najczęściej na cały rok. Jednak jeśli jej jeszcze nie masz, to zbliżający się urlop jest świetną okazją, by o niej pomyśleć.

Ubezpieczenie powinno obejmować mury, elementy stałe, ruchomości oraz OC w życiu prywatnym – to najważniejsze składniki twojej polisy. W zależności od oferty, ubezpieczyciele do tego zestawu dokładają np. usługi assistance. To wygodna opcja, gdy np. na szybko potrzebujesz hydraulika lub elektryka.

Pamiętaj, by dobrze ustalić sumę ubezpieczenia. Zorientuj się, ile kosztują nieruchomości w twojej okolicy. Suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ustalasz ją dla murów. To wartość twojego domu lub mieszkania. Ustalasz też, jaka suma powinna być na majątek ruchomy, m.in. na sprzęt RTV-AGD, meble, cenne rzeczy, ale też np. na ubrania. Złodzieje dziś niczym nie gardzą, więc oszacuj swój majątek rzetelnie. Możesz tu liczyć na pomoc agenta ubezpieczeniowego.

Przeczytaj na ten temat więcej: Jak wybrać ubezpieczenie domu?

Albo posłuchaj podcastu: #ubezpieczeniedomu – wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu mieszkania

Jak utrudnić życie złodziejom:

  • Pomyśl o wewnętrznym oświetleniu z włącznikiem czasowym. Będzie dawało wrażenie, że ktoś przebywa cały czas w domu.
  • Monitoring – to jest coś, czego złodzieje naprawdę nie lubią.
  • Rozważ założenie alarmu antywłamaniowego.
  • Porozmawiaj z zaprzyjaźnionym sąsiadem. Poproś go, by w czasie twojej nieobecności zwrócił uwagę na lokal, zabrał ulotki zostawione na wycieraczce, zajrzał do mieszkania.
  • Mieszkasz na parterze? Rozważ montaż rolet antywłamaniowych lub specjalistycznych krat.
  • Nie chwal się w mediach społecznościowych, że wyjeżdżasz.
  • Uważaj, kogo wpuszczasz do klatki lub na osiedle – czy przypadkiem nie kręcą się obce osoby i nie obserwują mieszkań?
  • Dodatkowy zamek w drzwiach to zawsze plus – wydłuża czas pracy złodzieja, a ubezpieczyciele doceniają takie zabezpieczenie i premiują je zniżkami za ubezpieczenie.