Te polisy warto mieć, by spać spokojnie
Trudno sobie wyobrazić bezpieczeństwo finansowe bez wsparcia ubezpieczeń. Ochrona tego, co jest dla ciebie najważniejsze, to kluczowy element budowania stabilnego planu finansowego. W razie kłopotów ubezpieczenia chronią twoje oszczędności i majątek. Jakie polisy warto mieć, by spać spokojnie?
Na lekturę tego tekstu wystarczą 2 minuty. Możesz też obejrzeć wideo:
Jakie polisy warto mieć?
Z ubezpieczeniami jest trochę tak jak z zapasową kurtką, którą zabierasz na wycieczkę. Złościsz się, że musisz ją ze sobą nosić, ale w razie nagłej zmiany pogody jest jak znalazł. Masz satysfakcję, gdy patrzysz na zmokniętych towarzyszy, że tym razem byłeś zapobiegliwy. Odpowiednie polisy nie sprawią, że „deszczu nie będzie”, ale dzięki nim z ulewy nie wyjdziesz spłukany do ostatniej nitki. Usuwanie szkód z własnej kieszeni może być bardzo kosztowne i zdarza się, że kończy się ogromnymi długami.
Chroń to, co jest najważniejsze
Co warto chronić, jakie ubezpieczenia sprawią, że zyskasz finansową pewność? Pomyśl o tym, co jest najważniejsze. Większość z nas wskaże bez wahania rodzinę, zdrowie i życie. Tymczasem tylko jedna na 10 osób w Polsce podchodzi do ochrony tych wartości kompleksowo i ma wykupione indywidualne ubezpieczenie na życie. To jedno z tych ubezpieczeń, które specjaliści od finansów i ubezpieczeń wymieniaj jako najważniejsze dla twojego bezpieczeństwa finansowego.
Ubezpieczenia na życie
Polisa na życie chroni przede wszystkim twoją rodzinę, w razie gdyby cię zabrakło. Jest niezbędna, gdy jesteś głównym żywicielem rodziny i wasza przyszłość opiera się wyłącznie na twoich dochodach. Ubezpieczenie pozwoli stanąć na nogi rodzinie w razie nieszczęścia. Uchroni twoich bliskich od ryzyka utraty domu czy mieszkania, gdy masz kredyt hipoteczny. Polisa pomoże również w sytuacji, gdy stracisz pracę lub poważnie zachorujesz. Wiele osób sądzi, że kwota 5 tys. zł wystarczy w razie poważnej choroby. Niestety, wydatki są wielokrotnie wyższe!
Polisy zdrowotne
Dla skutecznej ochrony zdrowia ważna jest też codzienna, stała pomoc. Taką zapewnia dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki niemu możesz skorzystać z porad specjalistów bez kolejek, nie czekasz na diagnostykę, badania. Masz zapewnioną dobrą profilaktykę zdrowotną. Dbasz o zdrowie kompleksowo.
Oszczędzanie na emeryturę
Istotną rolą ubezpieczeń jest też wsparcie cię na starość. Większość z nas jeszcze o tym nie myśli. Wprawdzie zdajemy sobie sprawę z tego, że emerytura wypłacona przez państwo będzie niska, ale nie mobilizujemy się, by zacząć realnie oszczędzać. Planujemy dorabiać na emeryturze, ale czy jesteśmy przekonani, że starczy nam sił? Dobrym rozwiązaniem są ubezpieczenia. Póki co możesz oszczędzać w ramach III filaru w IKE, IKZE lub PPE. Te skróty wciąż nie brzmią dla ciebie znajomo? Cóż, rzeczywiście dla wielu Polaków to mało popularne formy oszczędzania. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zmieni to wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, w których ubezpieczyciele będą mieli szanse stworzyć atrakcyjne oferty oszczędzania na starość.
Jakie polisy warto mieć: ochrona majątku
Bezpieczeństwo finansowe to również skuteczna ochrona majątku. Zwłaszcza, że dla większości z nas jedynym majątkiem jest dom lub mieszkanie. Aż trzy czwarte Polaków ma mieszkania lub domy na własność. W razie poważnych zniszczeń, bez ubezpieczenia, zostalibyśmy jednak na lodzie, ponieważ przeciętnie dysponujemy zaledwie 8,6 tys. oszczędności. To nie pozwoli pokryć strat po pożarze czy dużym zalaniu. Polisa mieszkaniowa jest niewielkim wydatkiem, to koszt jednego dobrego zamka do drzwi. Nie warto się zastanawiać, czy potrzebujesz ubezpieczenia. Potrzebujesz, by dobrze chronić swoje oszczędności!
Dla wielu z nas istotnym składnikiem majątku jest również samochód. Coraz częściej nowy, kupiony na kredyt lub w leasingu. W przypadku stłuczki, średni koszt naprawy auta to ok. 6 tys. Koszt polisy AC jest 5 razy mniejszy.
Ochrona podróży
Pomyśl też koniecznie o tym, by wakacje marzeń nie stały się finansowym koszmarem. Polisa turystyczna powinna być stałym kosztem w planowaniu każdego wyjazdu zagranicznego. Dlaczego? Zajrzyj do naszego tekstu, w którym pokazujemy, ile może kosztować wypadek za granicą bez polisy.
Czy masz te ubezpieczenia? Spotkaj się z agentem lub zajrzyj na stronę ubezpieczyciela, by wybrać najlepsze dla siebie polisy.