Mapa ryzyka Polaków – ucz się z nami zarządzać ryzykiem!

Zapraszamy do lektury najnowszego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń „Mapa ryzyka Polaków”. To obszerny materiał, który powstał na podstawie badań. Pytaliśmy Polaków o ich obawy oraz ocenę prawdopodobieństwa złych zdarzeń, które mogą im się przytrafić w życiu. Informacje i wnioski zawarte w raporcie to nie tylko wskazówka dla ubezpieczycieli, dotycząca potrzeb ubezpieczeniowych Polaków. Dokument to ważne źródło wiedzy dla każdego, kto chce nauczyć się skutecznie zarządzać ryzykiem. Mamy nadzieję, że dla Was, naszych czytelników, przede wszystkim!

Jak powstała „Mapa ryzyka Polaków”?

Raport jest efektem intensywnej, prawie półtorarocznej pracy badaczy i ekspertów. Badania przeprowadzono na grupie 2000 Polaków od 18 do 60 roku życia. Respondenci odnosili się do 40 zdarzeń, które mogą przytrafić się w ich życiu. Określali, jak bardzo boją się danego zdarzenia. Szacowali też prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zdarzenia w ich życiu. W ten sposób powstał pierwszy ranking obaw – jeszcze przed pierwszym lock-downem. To była pierwsza fala naszego badania.

Pobierz raport Mapa ryzyka Polaków

Jak pandemia wpłynęła na obawy Polaków?

Druga fala badania miała miejsce po roku od pierwszej fali pandemii i pierwszego lockdownu. Dzięki niej, wiemy co się zmieniło w postrzeganiu ryzyka przez Polaków, które obawy zwiększyły się bądź zmniejszyły w tym czasie.

Mapa ryzyka Polaków – co znajdziesz w raporcie?

Po pierwsze znajdziesz ranking TOP 10 największych lęków Polaków. Znajdziesz też mapy obaw w poszczególnych grupach wiekowych, w zależności od płci, miejsca zamieszkania, przynależności do poszczególnych grup wiekowych. Na wielu przejrzystych, kolorowych i jasno opisanych grafikach można przeanalizować poszczególne obawy, które nas dotyczą. Przede wszystkim jednak znajdziemy wskazówki, jak minimalizować ryzyko oraz przykłady z życia, jak działają poszczególne ubezpieczenia.

Najważniejsze obawy Polaków da się ubezpieczyć

Często wydaje nam się, że na tak trudne sprawy, jak śmierć bliskich, poważne choroby nie mamy wpływu. Trzeba przyjąć to, co nam się wydarzy. Nie mówimy też o tym. Najlepiej „nie kusić losu”. To sprawia, że nie do końca uświadamiamy sobie, że nawet w takich dramatycznych momentach w życiu, możemy liczyć na pomoc i mieć spory wpływ na nasze finanse. Bo poważne ryzyka wiążą się często z olbrzymimi kosztami. Rodzina, która zostaje bez głównego żywiciela, niespłacony kredyt, wydatki na edukację dzieci, które spadają na jedną osobę, to ogromne wyzwania, z którymi trudno sobie poradzić bez wsparcia. Takim wsparciem są ubezpieczenia. Zapewniają nam pomoc finansową w najtrudniejszych chwilach, pomagają stanąć na nogi, spłacić kredyt, zapewnić przyszłość dzieciom. Wreszcie, wynagrodzić krzywdy.

Mapa ryzyka Polaków – wiele zależy od nas

Badanie jasno pokazuje, że nasze główne obawy można zredukować i nimi zarządzać, sięgając po odpowiednie ubezpieczenie. Okazuje się też, że boimy się wielu rzeczy, na które sami mamy ogromny wpływ i możemy skutecznie zmniejszyć ryzyko, odpowiednio się zachowując. Jak? Choćby przestrzegać przepisów drogowych, albo dbać o dom, regularnie robić w nim obowiązkowe przeglądy, co poprawia jego stan i odporność na działania sił przyrody. Przeglądy kominowe zapobiegają pożarom. Możemy też skutecznie dbać o swoje zdrowie, stosować profilaktykę, robić regularne badania.

Skuteczne zarządzanie ryzykiem to ubezpieczenia, które zapewniają nam finansowy spokój w razie, gdy coś złego się stanie, ale też prewencja, zapobieganie, które zmniejszają ryzyko.

Wiedza przydaje się w skutecznym zarządzaniu ryzykiem!

Zachęcamy do przeczytania raportu oraz śledzenia stron: piu.org.pl oraz nawypadekgdy.pl i naszych działań edukacyjnych, które planujemy w związku z premierą tego materiału. Chcemy pokazać, jak racjonalnie, w zależności od własnych potrzeb i możliwości, zarządzać ryzykiem. Zachęcamy wszystkich do włączania się w akcję – im więcej wiemy, tym mniejsze ryzyko!