Ocal kieszonkowe! Jak działa OC w życiu prywatnym i dlaczego jest tak ważne?

Dostajesz kieszonkowe? A może już gdzieś sobie dorabiasz? Świetnie! W końcu już od jakiegoś czasu zbierasz na wymarzoną wycieczkę do Włoch lub to nowe PlayStation. Aż tu nagle zdarzył się wypadek… Wjechałeś rowerem w samochód sąsiada – uszkodzone lusterko, porysowana karoseria… Jak do tego doszło? Nie wiesz. Bo przecież jeździłeś tędy setki razy i nigdy nic się nie stało! Aż do teraz… tylko nie obędzie się bez rozmowy ze starymi. Czas się dowiedzieć, jak działa OC w życiu prywatnym.

oc w życiu prywatnym

Wypadek! Co dalej?

Koszty naprawy pewnie pójdą z twoich oszczędności, ale możliwe, że rodzice będą musieli sporo dołożyć. Czujesz się fatalnie, a w dodatku musisz zacząć zbierać pieniądze od początku. Nie musi tak być. W takiej sytuacji pomoże ubezpieczenie OC w żp, czyli odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym twoich rodziców. Nie szkodzi, że to ty spowodowałeś wypadek i doprowadziłeś sąsiada do ciężkiej pasji. Mieszkasz z rodzicami, ubezpieczeniem objęci są wszyscy domownicy. Oto jak działa OC w życiu prywatnym.

Polisa OC – ochrona dwóch stron

Przyjęło się myśleć, że ubezpieczenie chroni tylko wtedy, gdy ty jesteś poszkodowany  – dostajesz odszkodowanie i niezbędną pomoc. I dobrze myślisz! Ale ubezpieczenia pomagają też w sytuacjach, kiedy sam przez przypadek zawiniłeś. Na szczęście!

Jak działa OC w życiu prywatnym – druga strona medalu

Zobacz, jak to działa. Gdy zalejesz mieszkanie sąsiada, uszkodzisz komuś ogrodzenie lub nie dopilnujesz swojego psa, za straty zapłacą twoi rodzice. To wynika z zasad kodeksu cywilnego – za szkody, które się komuś wyrządziło, trzeba zapłacić bądź je naprawić. Ty możesz się dołożyć, o ile masz jakieś przyzwoite zaskórniaki i poczujesz, że powinieneś wziąć odpowiedzialność za siebie. Albo jak starzy w ramach akcji wychowawczej każą. Nie ma co tu dyskutować, sąsiad ma prawo dochodzić swoich praw w sądzie.

Jednak wydawanie kasy z własnej kieszeni jest mało przyjemne. A jak już w grę wchodzi sąsiad z spod piętnastki, to w ogóle, bo strasznie nie lubisz typa. No ale trzeba, już to ustaliliśmy. Ubezpieczenie rozwiąże ten problem.

OC w życiu prywatnym najłatwiej wybrać wraz z ubezpieczeniem mieszkania. Kluczem do sukcesu, a raczej pełnej ochrony, jest wybór odpowiedniej sumy ubezpieczenia. To nie może być najniższa możliwa kwota, żeby składka była jak najmniejsza.

Jak działa OC w życiu prywatnym?

Jeśli rodzice nie wiedzą, co tu wybrać, na pewno pomoże im agent ubezpieczeniowy. Trzeba oszacować ryzyko. Czy instalacja hydrauliczna jest w pełni sprawna, kiedy był przegląd? Czy pod wami przypadkiem nie ma jakiejś firmy, apteki, serwerowni. Zalanie z waszej winy takiego lokalu to gigantyczne koszty. Macie psa, który bywa niemiły dla sąsiadów (psy są wrażliwe na takie typy, jak ten spod piętnastki, wiadomo). Gorzej, że używają zębów. A jak zębami zrobią wyraźne straty, właściciel ponosi odpowiedzialność.

Odpowiedzialność nastolatka?

Jeśli chciałbyś teraz pomyśleć: ej, ale to nie o mnie, bez jaj… Zapytamy, masz skończone 13 lat? Gratulujemy – jesteś w wieku, w którym prawnie możesz już ponosić odpowiedzialność finansową za wyrządzone przez siebie szkody. Więc jakby sprawa sąsiada jednak trafiła do sądu, a szkody były naprawdę duże…

Sąd rodzinny z całą pewnością zobowiąże rodziców lub opiekuna do naprawienia szkody. Jeśli w grę wchodzą naprawdę duże pieniądze, ubezpieczenie rodziców może nie wystarczyć. Być może będą mogli zapłacić za szkody z własnej kieszeni. Może być też tak, że sam odpowiesz za szkody, z własnego majątku.