jak dzialaja ubezpieczenia
06
Maj
2021
Mądrzy Polacy przed szkodą – jak działają ubezpieczenia?

W 2020 r. ubezpieczyciele wypłacili 39,7 mld zł odszkodowań i świadczeń. To prawie tyle samo co w poprzednim roku. Pandemia niestety nie oznacza, że inne wypadki się nie zdarzają. Polscy klienci jednak nie rezygnowali z ochrony ubezpieczeniowej. Nie narażali swoich budżetów domowych na niespodziewane wydatki. Mieli odpowiednie polisy. Sprawdź, jak działają ubezpieczenia.

Poćwiczmy wyobraźnię – jak działają ubezpieczenia?

Jak działają ubezpieczenia? Próbowaliście sobie kiedyś wyobrazić 39,7 mld? Można byłoby za to kupić 1 946 078 431 (spróbuj to przeczytać) zestawów Big Mac, a gdybyśmy po zjedzonym posiłku złożyli tacki w rządek, osiągnęlibyśmy odległość równą prawie 21 obwodów kuli ziemskiej. Gdyby najszybszy na świecie człowiek (Usain Bolt) miał przebiec taką odległość swoją średnią, osiąganą prędkością – biegłby ponad dwa i pół roku.

14,5 mld wypłat z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych to równowartość 40 292 nowych, kupionych w salonie samochodów osobowych o średniej wartości (ok. 111 tys. zł). Dokładnie tyle samochodów wystarczyłoby dla wszystkich mieszkańców Żyrardowa – dla każdego po jednym.

A 17,4 mld z ubezpieczeń na życie to 6 350 razy więcej niż wyników w wyszukiwarce Google po wpisaniu frazy „Jak zarobić pierwszy milion?”.

Takie ćwiczenia dla wyobraźni są dobre, więc teraz poprosimy cię o wyobrażenie sobie tego, co się może stać.

To się stało naprawdę, czyli dlaczego warto się ubezpieczać?

Ubezpieczenie turystyczne

Zacznijmy od wyjazdów. Niedługo wakacje, więc bez ubezpieczenia turystycznego ani rusz. Wybierz taką ofertę, która odpowiada twoim potrzebom, ale też uwzględnia organizację pomocy medycznej po zachorowaniu na Covid-19.

W zeszłym roku ubezpieczonemu przytrafiło się zakażenie wirusem na tygodniowym wyjeździe do USA. Konieczny był transport ambulansem na ostry dyżur oraz pobyt w szpitalu przez 5 dni. Ubezpieczyciele wypłacili łącznie 140 tys. zł. Mężczyzna zapłacił 200 zł za ubezpieczenie na tydzień.

Dobry pakiet assistance

W tym roku też pewnie najlepszą opcją na wakacje będzie wyjazd własnym samochodem. Warto pamiętać o assistance. W ubiegłym roku przydało się np. rodzinie, która w trasie miała poważną awarię samocodu. Dwoje dorosłych i dwójka dzieci w drodze do Włoch. Konieczne było holowanie samochodu do Polski oraz opłacenie powrotnych biletów lotniczych dla całej rodziny. Łączny koszt pomocy dla poszkodowanych to 20 tys. zł. Składka roczna za assistance to 494 zł – rodzina wybrała najszerszy możliwy pakiet.

Stłuczka? Skorzystaj z pomocy swojego ubezpieczyciela

Rowerem najlepiej

Wszyscy czekamy na wiosenne ciepłe słońce. W końcu ruch na świeżym powietrzu to doskonałe remedium na pandemiczny, kanapowy marazm. Pandemia i w tym roku nie zatrzymała nas przed wyciągnięciem z piwnic rowerów na kolejny sezon, a w dużych miastach, jak co roku wróciły hulajnogi i rowery miejskie. Bądźmy jednak ostrożni.

W zeszłym roku, wydarzył się wypadek z winy rowerzysty. W wyniku kolizji z samochodem, zniszczone zostało lusterko, maska i przednia szyba. Ubezpieczyciel wypłacił 35 tys. na naprawy, z tytułu ubezpieczenia OC w życiu prywatnym rowerzysty. Jak myślicie, ile wynosiła roczna składka rowerzysty? Podpowiadamy: 30 zł.

Na rower tylko z OC w życiu prywatnym i NNW! Bo z tej polisy ubezpieczyciel wypłaci rowerzyście za uszczerbek na zdrowiu. Zderzenie z autem może być bardzo bolesne.

Ubezpieczenie na życie – jak działają ubezpieczenia?

W ubiegłym roku zmarło najwięcej Polaków od drugiej wojny światowej. Polisa na życie to jeden ze sposobów na zarządzanie ryzykiem, które wydaje nam się tak trudne do zarządzania. To prosty sposób, by zabezpieczyć finansowo rodzinę na wypadek naszej śmierci. Polisa posłuży też nam w razie poważnej choroby. A przede wszystkim sprawi, że w rodzinie zostanie nieruchomość kupiona na kredyt. Ułatwi spłatę zadłużenia.

Mężczyzna zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło podczas remontu domu. Ubezpieczyciel wypłacił rodzinie zmarłego 211 tys. zł. Składka za ubezpieczenie wynosiła 75 zł miesięcznie.

Ubezpieczenie na życie dla 30-letniego singla – dlaczego warto o tym pomyśleć?

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Kolejna polisa, którą naprawdę warto mieć.

Z nieznanych przyczyn doszło do pożaru domu. Zawalił się strop oraz spłonęły wszystkie meble, wyposażenie i sprzęty. Budynek nie nadawał się do zamieszkania, szkoda była całkowita. Budynek trzeba było odbudować od nowa. Ubezpieczyciel wypłacił 350 tys. zł. Składka roczna na ubezpieczenie wynosiła 400 zł.