Co robić po powodzi?  Na co zwrócić uwagę przy osuszaniu?

Zebraliśmy w jednym miejscu istotne informacje, które mogą ułatwić Wam sprzątanie i osuszanie po powodzi.

jak ubezpieczyc dom

Zebraliśmy w jednym miejscu istotne informacje, które mogą ułatwić Wam sprzątanie i osuszanie po powodzi.

Szybkie działanie i zdjęcia

Nie zwlekaj ze sprzątaniem. Nie musisz czekać na likwidatora lub rzeczoznawcę z zakładu ubezpieczeń. Zrób zdjęcia, pokaż na nich całe pomieszczenie oraz poszczególne zniszczone przedmioty. Zadzwoń do ubezpieczyciela i zgłoś szkodę. Zastosuj się do wskazówek pracownika zakładu ubezpieczeń. Sprzątanie możesz zacząć od razu.

Woda powodziowa niesie wiele zanieczyszczeń, im szybciej ją wypompujesz i usuniesz popowodziowy szlam i błoto, tym lepiej. Zniszczone przedmioty składuj w jednym miejscu. Zrób zdjęcie takiej sterty.

Zadbaj o bezpieczeństwo

To nie jest zwykłe sprzątanie, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Ubranie ochronne, wodoodporne rękawice i buty, maski oraz okulary są niezbędne.

Wyrzuć zniszczone przedmioty

Koniecznie wyrzuć żywność i odzież, koce, pościel itp., które miały kontakt ze skażoną wodą. Nawet jeśli coś wygląda na nienaruszone, mogło zostać skażone.

Oczyść wnętrza

Usuń muł i inne osady popowodziowe. Opróżnij wnętrze. Usuń zalane wyposażenie, wykładziny, panele etc. Gruntownie umyj pomieszczenie.

Ściany, podłogi, a także meble, które nie miały bezpośredniego kontaktu z wodą popowodziową, kilkakrotnie umyj czystą wodą z detergentem.

Dezynfekcja

Po oczyszczeniu czas na dezynfekcję. Odpowiednie środki stosuj je w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, a w trakcie dezynfekcji chroń drogi oddechowe, oczy i skórę. Dezynfekcję przeprowadź równomiernie na powierzchniach ścian i podłóg. Po zakończeniu, pozostaw pomieszczenia do wywietrzenia na co najmniej 24 godziny.

Osuszanie – to warto wiedzieć!

Po powodzi w budynku znajdują się osady popowodziowe, zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne (substancje ropopochodne, środki ochrony roślin). Woda często dostaje się w warstwę izolacyjną w posadzkach i ścianach. Materiały budowlane nasiąkają wodą powodziową – żeby to ocenić, potrzebna jest wizyta rzeczoznawcy i profesjonalna pomoc.

Aby osuszanie było możliwe, uruchom zasilanie elektryczne. Być może musisz wezwać elektryka.

Oto ważne informacje, które pomogą ci w rozmowach z rzeczoznawcą i firmami osuszającymi.

Ustal, czy w budynku są warstwy izolacyjne: styropian, wełna lub inne materiały izolacyjne w podłogach. W przypadku powodzi należy uznać, że są one zalane i należy przeprowadzić osuszanie podposadzkowe przy użyciu osuszaczy adsorpcyjnych oraz specjalistycznego sprzętu, takiego jak separatory wody, pompy oraz rozdzielacze. NIE MA KONIECZNOŚCI SKUCIA POSADZEK!

Gdy nie ma izolacji (styropianu, wełny, keramzytu itp.) wystarczy osuszanie pomieszczeń przy pomocy osuszaczy kondensacyjnych oraz wentylatorów. NIE MA TEŻ KONIECZNOŚCI SKUCIA TYNKÓW!

Osuszacze kondensacyjne są najbardziej wydajne oraz zużywają mniej energii. Nie ma potrzeby stosowania innego typu urządzeń. Przestrzegamy przed firmami proponującymi metody o wątpliwym działaniu typu elektroosmoza itp.

W przypadku piwnic, w których występowało wcześniej podsiąkanie, należy usnąć zalegającą wodę, muł oraz zniszczone wyposażenie. Odczekaj do czasu ustabilizowania się poziomu wód gruntowych. Takie pomieszczenia można „podsuszyć”, jednak z uwagi na brak lub wadliwą izolację po pewnym czasie ulegną ponownemu zawilgoceniu. W takim przypadku możesz też takiego pomieszczenia nie osuszać – wietrz je.

Ostatni etap to ozonowanie pomieszczeń. To działanie pomocnicze – ale możesz je wykonać dopiero po osuszaniu.