Jak skutecznie zabezpieczyć się przed zimą?

Zima zawsze zaskakuje? Nie, jeśli się do niej dobrze przygotujesz. Zadbaj o swoje otoczenie i o siebie, by mróz czy śnieżyca nie były przeszkodą w twoich planach. Oto film i […]

prewencja _jak skutecznie zabezpieczyc sie przed zima

Zima zawsze zaskakuje? Nie, jeśli się do niej dobrze przygotujesz. Zadbaj o swoje otoczenie i o siebie, by mróz czy śnieżyca nie były przeszkodą w twoich planach. Oto film i krótki tekst o tym, jak przygotować się na trudną zimową pogodę w domu, gospodarstwie i podróży. Lepiej zapobiegać niż ponosić duże straty!

Zadbaj o dom

Mieszkasz w domu? Gdy zapowiadają mrozy, zadbaj o kilka rzeczy:

  • opał – sprawdź swoje zapasy oleju, węgla, gazu czy drewna do kominka
  • zabezpiecz okna i drzwi. Czy przypadkiem najwięcej ciepła nie ucieka ci przez nieszczelne okna? Może wystarczy dołożyć uszczelek. Znajdziesz je w każdym markecie budowlanym.
  • zabezpiecz rury – w rurach, zwłaszcza tych nieużywanych nie może stać woda, w razie mrozu rozsadzi je.
  • sprawdź drożność rynien – zamarzająca woda może je rozsadzić, jeśli nie będzie spływała.

W domowych pomieszczeniach utrzymuj temperaturę minimum 18 stopni C. Jeśli trzeba je dogrzać, ustaw piecyki z dala od wszystkich łatwopalnych przedmiotów. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by zaprószyć ogień, uważaj więc na to szczególnie.

Zadbaj o najważniejsze leki, zwłaszcza jeśli przewlekle chorujesz. Śnieżyca i mróz mogą pokrzyżować ci plany wizyt u lekarzy.

W gospodarstwie

Zabezpiecz budynki, których nie użytkujesz, zakręć w nich zawory z wodą, by mróz nie uszkodził instalacji. Koniecznie zadbaj o zwierzęta! Uszczelnij ich pomieszczenia, zadbaj, by miały cieplej. Zabierz psa do domu. Mimo że chroni go futro, przy silnym mrozie to nie wystarczy, by był cały czas na zewnątrz.

W podróży

Sprawdzaj koniecznie alerty pogodowe. Może powinieneś opóźnić podróż? A może lepiej zmienić trasę? Zaplanuj podróż przed wyjazdem!

Zimą warto mieć w aucie zawsze koc, saperkę, latarkę i termos z gorącym napojem. Nie zapomnij też o zatankowaniu do pełna – korek na autostradzie z powodu śnieżycy może uniemożliwić szybkie dotarcie do najbliższej stacji benzynowej.

W zimowych podróżach może się przydać dobry pakiet assistance – może warto o nim pomyśleć?

Bądź uważny

Zimą zwracaj uwagę na innych! Widzisz starszego człowieka siedzącego długo na przystanku, bezdomnego, który próbuje się rozgrzać – podchodź, pytaj, czy nie potrzebują pomocy, reaguj.

A ubezpieczenia?

Dziwisz się, że napisaliśmy taki poradnik na blogu poświęconym ubezpieczeniom? Te wszystkie działania, o których piszemy, to prewencja. Nieodłączna część zarządzania ryzykiem, oprócz ubezpieczeń.