Wypadek podczas urlopu za granicą – jak zgłosić szkodę?
Wymarzone wakacje, spokój, plaża i… choroba. Niestety wypadki i choroby nie mają przerw wakacyjnych i mogą nas dopaść podczas wypoczynku, również tego zagranicznego. Z dobrą polisą turystyczną szybko dostaniemy pomoc. Jak zgłosić szkodę, co zrobić w razie choroby lub wypadku podczas urlopu za granicą? Jak zawiadomić ubezpieczyciela?
Zanim kupisz ubezpieczenie turystyczne
Planujesz wyjazd, zbierasz informacje o miejscu, w które jedziesz, myślisz o tym, co zjesz, dokąd pójdziesz, co zobaczysz. O tym, co może się wydarzyć złego, nawet nie chcesz myśleć. Kupujesz ubezpieczenie, które ma cię chronić w razie wypadku czy choroby. I bardzo dobrze. Jednak, by ochrona była pełna, musisz wybrać odpowiednią polisę, w zależności od tego, co zamierzasz robić. Zanim więc wyjedziesz, musisz pomyśleć nie tylko o miłych rzeczach, których podczas urlopu nie zabraknie, ale też wziąć pod uwagę to, co może zepsuć ci humor.
Jak dobrze wybrać ubezpieczenie turystyczne?
Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia, zwłaszcza przy kosztach leczenia. A te w zależności od miejsca, w które się wybierasz, mogą być bardzo wysokie. W krajach azjatyckich czy w USA dzień pobytu w szpitalu to wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Kolejna sprawa to twoje aktywności podczas urlopu. Jeśli poza zwiedzaniem i leżeniem na plaży, chcesz np. nurkować czy wyczynowo jeździć po górach rowerem, wybierz dodatkową opcję sportów ekstremalnych. Jeśli chorujesz przewlekłe, koniecznie zaznacz taką opcję przy zakupie polisy. Co to znaczy choroby przewlekłe? Gdy stale przyjmujesz leki, jesteś od dłuższego czasu pod opieką specjalisty. Jeśli z powodu przyczyny, dla której się leczysz, podczas urlopu twój stan się pogorszy, a nie rozszerzysz ubezpieczenia o choroby przewlekłe, ubezpieczyciel może nie udzielić ci pomocy.
Przeczytaj też, o tym, co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne >>> KLIK
Wypadek podczas urlopu za granicą: co się może stać?
Wszystko się może wydarzyć! Skręcona kostka na schodach średniowiecznej katedry, zatrucie pokarmowe, angina, wypadek podczas jazdy rowerem, zaostrzenie choroby przewlekłej…. Nie będziemy wymieniać, bo nie skończylibyśmy do twojego wyjazdu!
Przygotuj polisę
Po zakupie ubezpieczenia, koniecznie zapisz numer do centrum alarmowego w telefonie. Poproś, by numer zapisali też członkowie rodziny. Wydrukuj polisę wraz z numerem do centrum alarmowego i włóż ją do swoich dokumentów. W razie wypadku będziesz przygotowany – szukanie dokumentów, numeru telefonu w stresie może wydłużyć czas oczekiwania na pomoc.
Potrzebuję pomocy lekarza – co dalej?
Stało się. Potrzebujesz pomocy lekarza. Pierwsza rzecz jednak to telefon do ubezpieczyciela. To w centrum pomocy uzyskasz wszelkie informacje o tym, co i jak po kolei robić. Konsultant zada ci kilka pytań – poprosi o podanie imienia i nazwiska, numeru PESEL, numeru telefonu i adresu. Istotne będą także szczegóły tego, co się stało, choroby lub wypadku, oraz numer polisy. Dzięki temu ubezpieczyciel znajdzie dla ciebie odpowiednią placówkę i umówi cię na wizytę.
Nagłe zdarzenie
Podobnie postępuj, gdy dojdzie do nagłego zdarzenia. Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje również organizację pomocy w takich wypadkach. Jeśli karetka została już wezwana, i tak skontaktuj się z ubezpieczycielem. Jeśli nie jesteś w stanie sam, koniecznie niech zadzwonią do ubezpieczyciela twoi bliscy. A jeśli okaże się, że to niemożliwe – z ubezpieczycielem skontaktują się pracownicy szpitala. Polisa, którą masz w dokumentach, będzie dla nich sygnałem, że powinni z ubezpieczycielem ustalić, jak pokryć koszty leczenia.
Czy musisz sam płacić za pomoc?
Może się okazać, że na miejscu nie ma lekarza, z którym współpracuje ubezpieczyciel. To się zdarza w odległych zakątkach świata albo w małych miejscowościach. W przypadku drobnych zabiegów czy konsultacji, bywa, że lekarz oczekuje zapłaty bezpośrednio od pacjenta. Wówczas ubezpieczyciel poprosi cię, abyś zbierał wszystkie dokumenty i paragony, a po powrocie na ich podstawie dostaniesz zwrot kosztów pomocy lekarskiej.
Pamiętaj też, że jeśli wybierzesz opcję ubezpieczenia z udziałem własnym, sam pokrywasz koszty pomocy medycznej do określonej w umowie wysokości. Sprawdź to w warunkach ubezpieczenia lub wybierz opcję bez franszyzy.