Praca za granicą – jakie ubezpieczenie wybrać?

Poza granicami kraju pracuje ok. 2,5 miliona rodaków, 12 proc. Polaków rozważa wyjazd zarobkowy za granicę*. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu? Jakie ubezpieczenie wybrać, gdy planujemy pracę za granicą? Czy zdać się tylko na pracodawcę?

praca za granica

Praca za granicą – umowa o pracę

W przypadku umowy o pracę, zwykle to pracodawca wykupuje ci dodatkowe ubezpieczenie. Jeśli kieruje pracownika do pracy za granicą, ponosi za niego odpowiedzialność. Zapoznaj się z zakresem ubezpieczenia oraz zasadami korzystania. Bywają jednak przypadki, że wyjeżdżasz na własną rękę i wówczas musisz sam zadbać o ubezpieczenie.

Wyjazd na własną rękę

Warto więc wykupić pakiet ubezpieczeń – zbliżony do ubezpieczenia turystycznego czy podróżnego – chodzi o ubezpieczenia KL, NNW, OC i Assistance. Ubezpieczyciele przeważnie ubezpieczają wyjeżdżających do pracy w ramach ubezpieczenia turystycznego, ale niezbędne jest rozszerzenie ochrony podstawowej o dodatkowe opcje.

Niektórzy mogą oferować oddzielne, specjalne produkty ubezpieczeniowe dla osób wyjeżdżających do pracy. Koniecznie poinformuj ubezpieczyciela o celu wyjazdu i charakterze pracy, by dobrze dobrać zakres ubezpieczenia. Szczególnie, jeśli jedziesz do pracy fizycznej, w której jesteś bardziej narażony na wypadki. A jeśli chorujesz już od dawna lub przyjmujesz przed dłuższy czas leki, rozszerz zakres ubezpieczenia tak, aby obejmował chorobami przewlekłe. Jeśli nastąpi konieczność leczenia spowodowana zaostrzeniem objawów takiej choroby, ubezpieczyciel pokryje jego koszty. W przeciwnym razie, możesz być zmuszony pokryć wydatki z własnej kieszeni, ponieważ następstwa chorób przewlekłych nie są objęte podstawowym zakresem ubezpieczenia.

Ubezpieczenie turystyczne chroni niezależnie od charakteru umowy o pracę

Ochrona ubezpieczeniowa przysługuje ci bez względu na to, na jakiej podstawie wykonujesz pracę, a więc nie musi to być tylko umowa o pracę. Dla ubezpieczyciela nie ma to większego znaczenia. Liczy się zakres ubezpieczenia, jaki obejmuje umowa oraz okoliczności, w jakich doszło do wypadku.

Przed zakupem ubezpieczenia koniecznie zapoznaj się z jego warunkami, w tym z  wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacjami, w których ubezpieczenie nie zadziała.

Przeczytaj też koniecznie, co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne:

*Dane za: raport „Migracje Zarobkowe Polaków” , Work Service, 2018 oraz GUS.