Jak przekonać pracodawcę, że twoje zdrowie jest dla niego bardzo ważne? 5 argumentów do rozmowy z szefem [WIDEO]
Wielu twoich znajomych chwali się, że do lekarza chodzi bez kolejki, dbają o siebie, chodzą na badania profilaktyczne. Myślisz: „skąd oni biorą na to pieniądze i przede wszystkim czas?! Przecież do specjalistów są kilkumiesięczne kolejki!”. Odpowiadamy, twoi znajomi korzystają z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, które najczęściej współfinansują ich pracodawcy. I ty możesz przekonać swojego szefa, że twoje zdrowie jest dla niego ważne! Oto zestaw argumentów.
Dodatkowe ubezpieczenie. Kto za nie zapłaci?
Na własnym zdrowiu powinno najbardziej zależeć nam samym. Ale nie tylko. To aspekt także bardzo ważny dla naszego pracodawcy. I to właśnie z nim powinno się rozmawiać o sfinansowaniu lub dofinansowaniu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dlaczego? Bo chorzy pracownicy to strata dla firmy, zdrowi są wydajni!
Profilaktyka jest ważna
Gdy masz ubezpieczenie zdrowotne, zwyczajnie lepiej o siebie dbasz. Przede wszystkim korzystasz z łatwiejszego dostępu do lekarzy, nie czekasz w kolejkach. Do lekarzy chodzisz nie tylko wtedy, gdy coś się dzieje, ale również wtedy, gdy potrzebujesz porady, jak o siebie zadbać, a więc korzystasz z profilaktyki. Dzięki badaniom profilaktycznym możesz bowiem zapobiec rozwijającym się dopiero chorobom. Szczepisz się przeciwko grypie, robisz badania krwi, kontrolujesz sposób żywienia, dbasz o siebie kompleksowo.
Obecność i wydajność w pracy
Zdrowie ma bezpośrednie przełożenie na obecność w pracy, a także na wydajność. Gdy dobrze się czujesz, pracujesz szybciej i lepiej. Nie chodzisz na zwolnienia, nie opóźniasz pracy innych, nie trzeba szukać za ciebie zastępstwa. Mało tego, jako zdrowa osoba nie zarażasz innych! Dzięki temu wszyscy pracujecie wydajniej.
Stała kontrola lekarzy
Czy wiesz, że ponad 34 proc. Polaków deklaruje długotrwałe problemy zdrowotne lub choroby przewlekłe trwające powyżej 6 miesięcy? Takich osób przybywa. To efekt m.in. starzenia się społeczeństwa.
Może zdarzyć się tak, że niestety zachorujesz. Starzejemy się, a z wiekiem dopada nas coraz więcej dolegliwości. Jednak, gdy jesteś pod stałą opieką lekarzy, masz dobrze dobrane leki, robisz regularnie badania, choroba nie musi wpływać na twoją aktywność zawodową. Nadal możesz być świetnym pracownikiem!
Nasze L4 to koszt dla pracodawcy
Pracownik na zwolnieniu to strata przede wszystkim dla pracodawcy. Jeśli w firmie w jednym tygodniu dwóch z pięciu pracowników działu przebywa na zwolnieniu, automatycznie części projektów nie można skończyć. Na koniec miesiąca, pracodawca zamiast mieć cztery zamknięte sprawy, ma załatwione dwie. Jeśli chce jednak trzymać się terminów, musi albo obciążyć dodatkowymi zadaniami innych pracowników, co często wiąże się potem z odbieranymi nadgodzinami, albo na czas nieobecności zatrudnić na nasze miejsce dodatkową osobę.
Te liczby zrobią na twoim pracodawcy wrażenie:
Na podstawie badań jednej z firm świadczących prywatną opiekę zdrowotną, ustalono, że oszczędność dla pracodawcy, którego pracownicy znajdują się pod jej opieką, wynosi rocznie 726 zł na każdego pracownika[1].
Lojalność pracowników
Uświadom pracodawcy, że zmiany personalne w pracy również nie wpływają korzystnie na ciągłość biznesową. Każdy nowy pracownik potrzebuje czasu, aby zacząć pracować maksymalnie efektywnie. Pracodawca ponosi koszty jego wdrożenia, szkoleń.
Dodatkowo, pracodawca, który o ciebie dba, to pracodawca wobec, którego chcesz być lojalny. A na takich pracownikach powinno mu przecież zależeć.
[1] Raport „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2012-2016, Medicover”, za: https://prowly-uploads.s3.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/73985/RAPORT_Praca.Zdrowie.Ekonomia._Perspektywa_2012_2016.pdf (dostęp: 03.08.2018).
Obejrzyj też wideo, pogadaj z szefem! Przekonaj go, że powinien dbać o twoje zdrowie, bo to mu się zwyczajnie opłaca.