ABC po stłuczce – jak się zachować, kogo zawiadomić, jak napisać oświadczenie?

Gdy zdarzy ci się stłuczka, nikomu nic się nie stało, żaden z uczestników zdarzenia nie próbuje wykręcić się od odpowiedzialności, nie ma też żadnych wątpliwości co do tego, kto zawinił oraz nie masz podejrzeń, że kierujący jest nietrzeźwy lub pod wpływem narkotyków, nie trzeba wzywać policji. Usuń pojazd z drogi i spisz oświadczenie. Oto najważniejsze rzeczy, które trzeba po stłuczce zrobić – ABC po stłuczce.

ABC po stluczce

Zjedź na pobocze

Nie tamuj ruchu – postaraj się możliwie jak najszybciej usunąć bezpiecznie auto z drogi. Wyłącz silnik. Włącz światła awaryjne, aby kierowcy z daleka wiedzieli, że coś się dzieje na drodze. Załóż kamizelkę odblaskową i ustaw trójkąt ostrzegawczy. Na autostradzie lub drodze ekspresowej umieść trójkąt około 100 metrów za samochodem. Gdy stłuczka miała miejsce poza terenem zabudowanym, ustaw trójkąt 30 do 50 metrów za autem. W terenie zabudowanym – ze względu na lepszą widoczność – trójkąt postaw kilka metrów za samochodem. Jak już uporasz się z autem, spisz oświadczenie z miejsca zdarzenia.

ABC po stłuczce – wypełnij druk oświadczenia lub spisz oświadczenie

Najlepiej dla ciebie będzie, jak wydrukujesz zawczasu druk oświadczenia i będziesz go woził ze sobą. Wzór znajdziesz na stronie PIU.

Kliknij i pobierz druk

Jeżeli nie masz ze sobą druku, sam sporządź oświadczenie nawet na kartce z kalendarza. Musi ono zawierać:

  • imiona i nazwiska (ewentualnie nazwy firm) i adresy właścicieli pojazdów; imiona i nazwiska kierujących pojazdami oraz serie i numery prawa jazdy,
  • nazwę ubezpieczyciela sprawcy wypadku, wraz z numerem polisy OC,
  • dane pojazdów – marki, modele, numery rejestracyjne,
  • dane dotyczące szkody: datę, godzinę oraz miejsce wystąpienia szkody; opis okoliczności jej powstania; szkic sytuacyjny miejsca zdarzenia, opis uszkodzeń w pojazdach,
  • dane świadków jeżeli byli obecni: imiona, nazwiska, adresy i telefony kontaktowe,
  • podpisy uczestników zdarzenia (kierowców, ewentualnie świadków).

Zrób też zdjęcia uszkodzeń w pojazdach i miejsca szkody.

Pamiętaj, żeby w oświadczeniu wyraźnie napisać, który z kierowców przyznaje się do winy. To bardzo ważne.

Kiedy jednak lepiej wezwać policję?

Jeśli nie możesz się dogadać z innym kierowcą lub kierowcami odnośnie  tego kto jest sprawcą,  są wątpliwości co do przebiegu zdarzenia, wezwij policję. Zrób to również koniecznie wówczas, gdy masz podejrzenia, że drugi kierowca jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jeśli uważasz, że stłuczka mogła być wymuszona, a drugi kierowca zaczyna grać nieuczciwie, również skorzystaj z pomocy policji.

Co dalej?

Jeżeli twój samochód nie nadaje się do jazdy, wezwij pomoc drogową. Skorzystaj ze swojej polisy assistance. W tym celu zadzwoń pod numer centrum alarmowego, który masz na polisie. Jeżeli nie masz assistance samodzielnie, skontaktuj się z holownikiem. Później zwrócisz się do ubezpieczyciela o zwrot pieniędzy. Możesz też zadzwonić do ubezpieczyciela sprawcy lub swojego (w ramach bezpośredniej likwidacji szkód) i zapytać, czy ubezpieczyciel pomoże ci zorganizować holowanie.

Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela.

Ile może kosztować stłuczka?

Polisa OC jest obowiązkowa, ale zastanawiasz się, czy warto mieć AC? Pamiętaj, że prawdopodobieństwo tego, że to ty spowodujesz stłuczkę jest takie samo jak to, że będziesz w niej poszkodowany. Koszt przeciętnej kolizji drogowej bez ofiar to prawie 7 tysięcy złotych, jak czytamy w raporcie Polskiej Izby Ubezpieczeń „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków”. A koszty rosną oczywiście wraz z wartością auta.