06
kw.
2022
Co powinieneś wiedzieć poruszając się po polskich drogach?

W Ukrainie dopuszczalna prędkość jest wyższa niż w Polsce. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, poruszając się po polskich drogach?

Co powinieneś wiedzieć poruszając się po polskich drogach – ograniczenia prędkości

W Ukrainie dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 60 km/h. Poza terenem zabudowanym to 100 km/h. W Polsce trzeba zdjąć nogę z gazu – w terenie zabudowanym można jechać z maksymalną prędkością 50 km/h. Poza nim obowiązuje max. 90 km/h. Dotyczy to dróg jednopasmowych o jezdniach w dwóch kierunkach. Na pozostałych drogach można jechać:

 • do 100 km/h – na drogach ekspresowych jednojezdniowych oraz na drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu,
 • do 120 km/h – na drogach ekspresowych dwujezdniowych,
 • do 140 km/h na autostradach.

Dokumenty, które musisz mieć przy sobie

Trzeba mieć przy sobie prawo jazdy, dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu oraz polisę – Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne.

Obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski po 24 lutego mogli mieć pierwsze 30-dniowe OC graniczne bezpłatnie. Trzeba było jednak taką polisę zawrzeć. Oferowało ją do 24 kwietnia br. czterech ubezpieczycieli – Allianz, Ergo Hestia, PZU i Warta.  Po 30 dniach (a najlepiej zanim ten czas minie) koniecznie trzeba kupić nową polisę, by mieć ochronę. Można to zrobić w dowolnym zakładzie ubezpieczeń, który takie polisy oferuje. Bez ważnego OC nie można jeździć. Sprawdź, kiedy kończy się Twoja 30-dniowa polisa i koniecznie zawrzyj nową.

Polscy kierowcy nie muszą ze sobą wozić dokumentów – ich dokumenty są w elektronicznym systemie CEPiK. System ten jednak nie obejmuje obcokrajowców.

Co powinieneś wiedzieć poruszając się po polskich drogach: co grozi za jazdę bez ważnego OC?

Jeśli nie masz ubezpieczenia OC, ubezpieczyciel zwróci się do ciebie z regresem, czyli będziesz musiał zapłacić za szkody, które wyrządziłeś.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu

Obowiązkowym wyposażeniem aut w Polsce powinny być gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Gaśnicę najlepiej wozić pod siedzeniem pasażera, choć przepisy nie precyzują dokładnie jej umiejscowienia.

Warto mieć kamizelkę odblaskową. Przepisy jej nie wymagają, ale jeśli doszłoby do awarii auta po zmroku, a ty opuścisz pojazd – automatycznie stajesz się pieszym. Wtedy jest obowiązek, by mieć elementy odblaskowe. Warto też pamiętać, że kamizelka jest obowiązkowym wyposażeniem auta w wielu innych krajach UE, m.in. w Austrii, Niemczech, Słowacji, we Włoszech.

Co powinieneś wiedzieć poruszając się po polskich drogach: światła

W Polsce świateł trzeba używać całą dobę. W dzień możesz jeździć na światłach mijania lub światłach do jazdy dziennej, oczywiście jeśli warunki pogodowe to umożliwiają.

Pasy bezpieczeństwa

Na polskich drogach (ale nie tylko – w innych krajach UE również) masz obowiązek zapinania pasów zarówno na przednich jak i na tylnych siedzeniach, o ile pojazd jest w nie wyposażony.

Nie trzeba zapinać pasów, jeśli:

– masz zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;

– jesteś w widocznej ciąży;

– jesteś osobą chorą lub niepełnosprawną przewożoną na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Foteliki dla dzieci

Dziecko niższe niż 150 cm musisz przewozić w odpowiednim foteliku lub na podstawce. W Ukrainie taki obowiązek jest dla dzieci do 145 cm wzrostu.

Od tej reguły jest kilka wyjątków:

 • Gdy dziecko przewozisz taksówką.
 • Gdy dziecko ma zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku.
 • Gdy dziecko mające co najmniej 135 cm wzrostu przewozisz na tylnym siedzeniu pojazdu, bez fotelika, jeśli ze względu na masę i wzrost dziecka nie możesz zapewnić fotelika.
 • Dziecko w wieku co najmniej 3 lat możesz przewozić na tylnym siedzeniu jako trzecie, bez fotelika, jeśli przewozisz dwoje dzieci w fotelikach na tylnych siedzeniach i nie masz możliwości zainstalowania trzeciego fotelika.

Nie możesz przewozić dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeśli pojazd wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera i jest ona aktywna.

W razie wypadku lub stłuczki

Warto wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji. Pamiętaj, żeby dzwonić na nr 112, gdy w wypadku są ranni.

Jeśli uczestniczysz w wypadku drogowym:

1)  zatrzymaj pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;

2)  zapewnij bezpieczeństwo ruchu w miejscu wypadku;

3)  niezwłocznie usuń pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitych lub rannych. Jeśli są, a ich stan nie pozwala ich przesuwać, czekaj na odpowiednie służby.

4) podaj swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarłeś umowę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC granicznego), na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku. Jeśli masz Zieloną Kartę, podaj koniecznie informacje o swoim ubezpieczycielu. Poszkodowanemu w likwidacji szkody pomoże Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 

Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny:

1)  udziel niezbędnej pomocy ofiarom wypadku, zadzwoń na nr 112;

2)  nie podejmuj czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;

3)  pozostań na miejscu wypadku do przyjazdu służb.

Jazda po alkoholu?

Nie wsiadaj za kierownicę, jeśli zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

 • stężenia we krwi od 0,2‰ alkoholu albo
 • obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

Jeśli wyrządzisz szkodę po alkoholu, ostatecznie to ty będziesz musiał za nią zapłacić (np. za uszkodzenie innego samochodu lub za szkodę wyrządzoną pieszemu). Średnia szkoda w Polsce to około 8500 zł, ale to tylko średnia. Szkody w drogich samochodach i szkody osobowe bywają wielokrotnie wyższe. Oczywiście to niejedyne koszty jazdy po alkoholu. Sprawa najpewniej trafi do sądu, a ty stracisz prawo jazdy. Sąd może skazać cię nawet na karę pozbawienia wolności.

Za jazdę po alkoholu zostaniesz obciążony kosztami wypadku. Stanie się tak też, gdy zbiegniesz z miejsca zdarzenia.

Kiedy policja zatrzyma twoje prawo jazdy?

Policjant zatrzyma twoje prawo jazdy w przypadku gdy:

 • na obszarze zabudowanym przekroczysz dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h
 • przewozisz więcej osób niż liczba miejsc określona w dowodzie rejestracyjnym.

Mandaty, kary

Pamiętaj, w Polsce od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe stawki mandatów. Maksymalny mandat jaki może nałożyć policja to aż 5000 zł, a przy zbiegu wykroczeń nawet 6000 zł.

Za przekroczenie prędkości o 30 km/h zapłacisz 400 zł, ale przekroczenie prędkości o 71 km/h lub więcej to już mandat w wysokości 2500 zł. Jeśli nie przyjmiesz mandatu, a sprawą zajmie się sąd, możesz być ukarany nawet kwotą 30 tysięcy złotych np. jeśli przekroczysz prędkość o ponad 30 km/h  lub naruszysz zakaz wyprzedzania albo nie ustąpisz pierwszeństwa pieszemu. To tylko przykłady, które nie zamykają katalogu zachowań, za które możesz dostać tak wysoką karę.

Telefony

Podczas jazdy nie możesz używać telefonu, jeśli wymaga to trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Inne ważne zasady drogowe

W Polsce sieć dróg szybkiego ruchu i autostrad jest już dość rozbudowana. Warto wiedzieć, że obowiązują tu specjalne zasady. Jedną z ważniejszych jest ta dotycząca korytarza życia. Pamiętaj, nigdy nie blokuj dojazdu pojazdów ratowniczych.

Musisz ułatwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu. W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów:

 • na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku poruszając się lewym pasem ruchu zjedź na lewą stronę, a kierując pojazdem jadącym prawym pasem – na prawą stronę.
 • na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, kierując pojazdem poruszającym się skrajnym lewym pasem ruchu, zjedź na lewą stronę, a znajdując się na pozostałych pasach – na prawą stronę.

Minimalny odstęp między pojazdami

Na autostradzie i drodze ekspresowej zachowaj odstęp od pojazdu, za którym jedziesz, nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszasz. Oczywiście, ta zasada nie obowiązuje, gdy wyprzedzasz.

Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m musisz utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 50 m.

Używanie sygnału dźwiękowego lub świetlnego

Sygnału dźwiękowego lub świetlnego używaj wyłącznie, żeby ostrzec o niebezpieczeństwie.

Trudne warunki takie jak mgła

W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza włącz światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.

Jeżeli widoczność jest ograniczona do 50 m możesz używać tylnych świateł przeciwmgłowych.