Ile to kosztuje: wypadek podczas wyjazdu zagranicznego z polisą i bez?

Jedziesz na upragnione wakacje, majówkę, kilka dni odpoczynku. Planujesz mile spędzić czas z rodziną i ze znajomymi, czasami wybierasz się w podróż w interesach. Wydajesz spore pieniądze, by mieć pewność, że podróż zagraniczna jest dopięta na ostatni guzik. Jesteś przekonany, że pomyślałeś o wszystkim. A co z ubezpieczeniem?

ubezpieczenie turystyczne ile kosztuje wypadek

Ubezpieczenie turystyczne bardzo łatwo kupić!

Oferta ubezpieczeń turystycznych jest obecnie bardzo bogata. Większość polis można łatwo i szybko kupić przez internet. Po drugie – cena: ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny to koszt kilkunastu złotych za dzień pobytu. Dlatego nie istnieje żadna wymówka, która mogłaby powstrzymać cię od zakupu ubezpieczenia na podróż. Jeśli nie organizujesz wyjazdu samodzielnie, tylko z biurem podróży, koniecznie sprawdź, czy oferowane ubezpieczenie jest wystarczające.

EKUZ to nie polisa turystyczna!

Część osób myśli, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystarczy przy podróżach po Europie. Niestety, to nieprawda. EKUZ nie zastąpi ubezpieczenia na wyjeździe, może jednak zmniejszyć koszty leczenia. Z tą kartą masz dostęp do tych samych świadczeń, z których korzystają obywatele danego kraju. Pamiętaj jednak, że część zabiegów, które są u nas bezpłatne w ramach NFZ, za granicą mogą być płatne. Poza tym EKUZ nie pokrywa kosztów transportu chorego do kraju czy akcji ratunkowej!

Liczby działają na wyobraźnię

Kilkaset złotych za ubezpieczenie wakacyjne kontra rachunek za leczenie nawet na kilkaset tysięcy… Ile wolisz zapłacić? To chyba oczywiste, że każdy z nas wolałby wydać mniej. Niestety, to tylko teoria, ponieważ wciąż nie każdy podróżujący za granicę wykupuje polisę. Takie zaniedbanie lub pozorna oszczędność może sporo kosztować. Czy w razie wypadku chcesz narażać siebie i swoją rodzinę na koszt zagranicznego leczenia?

Co daje ubezpieczenie zagranicznego wyjazdu?

Dzięki polisie ubezpieczenia w podróży nie musisz obawiać się kosztów nieszczęśliwego wypadku za granicą. W zależności od pakietu zakład ubezpieczeń poniesie koszty leczenia, koszty transportu do szpitala, koszty pomocy assistance, a w najgorszym razie również koszty transportu zwłok. Do ubezpieczenia turystycznego ubezpieczyciele dokładają często dodatkowe usługi jak ubezpieczenie bagażu, odszkodowanie za opóźniony samolot czy ubezpieczenie OC.

Zobacz to na własne oczy

Jeśli nadal nie jesteś przekonany, specjalnie dla ciebie porównaliśmy koszt nieszczęśliwego wypadku. Poprosiliśmy ubezpieczycieli, by podzielili się z nami autentycznymi historiami i kwotami dotyczącymi wypadków za granicą. Koszty wypadków zestawiliśmy ze składką ubezpieczenia dla sumy gwarancyjnej wystarczającej na pokrycie tych kosztów.

Problemy z sercem w USA i pobyt w szpitalu

Ok. 60-letni mężczyzna poleciał odwiedzić rodzinę w Stanach Zjednoczonych. W pierwszym tygodniu miesięcznej wizyty źle się poczuł. Przyczyną były problemy kardiologiczne. Konieczny był pobyt w szpitalu, łącznie kilkanaście dni. Hospitalizacja w USA kosztuje ok. 10 tys. euro za dzień. Składka za ubezpieczenie turystyczne wystarczające na pokrycie kosztów leczenia i kilkunastu dni w szpitalu to ok. 600-1000 zł. Opieka zdrowotna w USA należy do najdroższych na świecie!

Wypadek komunikacyjny w Tajlandii

Tajlandia ostatnio cieszy się szczególną popularnością. Niestety, koszty leczenia należą tam do bardzo wysokich. Doba w szpitalu kosztuje minimum 1000-1500 euro. Zabiegi medyczne są dodatkowo płatne. Boleśnie przekonał się o tym 30-latek potrącony przez samochód. Nie udało się ustalić sprawcy. Koszt hospitalizacji wyniósł 40 tys. zł. Po kilku dniach w tajlandzkim szpitalu dostał zgodę na przewiezienie do szpitala w Polsce. Z uwagi na poważny stan zdrowia poszkodowanemu musiał towarzyszyć w podróży lekarz, a transport odbywał się w pozycji leżącej air ambulansem. Koszt powrotu wyniósł 130 tys. zł.  Łączny koszt wydatków związanych z wypadkiem to ok. 170.000 zł. Składka za ubezpieczenie turystyczne wystarczające na pokrycie takiej kwoty to ok. 200 – 350 zł na dwu-trzytygodniowy wyjazd.

Złamanie nogi we Francji

Młoda kobieta podczas zwiedzania miejscowych zabytków złamała nogę. Niestety w pobliżu nie było państwowego szpitala, za który można byłoby zapłacić kartą EKUZ, a stan jej zdrowia wymagał przewiezienia do szpitala. Trafiła więc do szpitala prywatnego, w którym natychmiast udzielono jej pomocy, przeprowadzono badania i zoperowano nogę. Powrót do Polski wymagał specjalistycznego środka transportu. Koszty leczenia i transportu łącznie wyniosły 71 tyś zł. Orientacyjna składka za ubezpieczenie – 60-100 zł na dwutygodniowy pobyt.

Ubezpieczenie turystyczne = spokojny i bezpieczny wyjazd

Nie warto oszczędzać na polisie turystycznej. Cena ubezpieczenia w podróży w porównaniu z kosztami całego wyjazdu czy ewentualnymi kosztami wypadku jest naprawdę niska. Ale pamiętaj, że zakres standardowego ubezpieczenia może nie pokrywać niektórych wypadków np. w wyniku nurkowania czy skakania ze spadochronu czy spowodowanych chorobą, na którą cierpisz od lat. Od tych ryzyk możesz ubezpieczyć się wybierając dodatkową klauzulę. W każdym ubezpieczeniu są też wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, które są nieusuwalne. Dlatego zawsze czytaj ogólne warunki ubezpieczenia.