Jak jeździć we mgle?

Wczesnym rankiem lub wieczorem jesienią i zimą można poczuć się jak bohaterowie powieści Kinga. Jest mrocznie, mgliście i nieprzyjemnie. Sezon na mgły w toku! A to oznacza problemy dla kierowców, bo to im mgła dokucza najbardziej. Jak jeździć we mgle i radzić sobie na drodze?

jak jezdzic we mgle

Jak jeździć we mgle: ogranicz prędkość

Podstawowa zasada bezpiecznej jazdy to ograniczenie prędkości i dostosowanie jej do warunków na drodze. Gdy aura wyraźnie sprzyja autorom horrorów, a nie kierowcom, te dwa elementy nabierają szczególnego znaczenia. Nic nie widać? Nie pędź, bo możesz nie mieć czasu na reakcję, gdy nagle pojawi się jakaś przeszkoda. Nie mówiąc o tym, że mgła oznacza dużą wilgotność, a więc śliską, mokrą nawierzchnię. Doskonale wiesz, że na takiej drodze hamowanie jest dłuższe. Gdy mgła jest bardzo gęsta, zjedź na parking lub stację i przeczekaj. Czasem lepiej spieszyć się powoli!

UWAGA: Na autostradzie wybierz prawy pas i nie zatrzymuj się na drodze, nawet na pasie awaryjnym. Jeżeli pogoda uniemożliwia dalszą jazdę, zjedź na parking lub stację benzynową. Jedź wolno, ale jedź. Zatrzymanie się w niedozwolonym miejscu to duże zagrożenie dla ciebie i innych. Jeśli jednak tak się stanie, dojedziesz np. do karambolu, postaraj się stanąć ukosem do bariery ochronnej na pasie awaryjnym, wysiądź z auta i stań za barierą.

Skąd się bierze mgła? Przeczytaj >>>>

Zwiększ odstęp 

Zwróć uwagę na odstępy między autami, zwiększ odstęp, nie ”siedź na zderzaku”. Pomysł, by przytulić się do ciężarówki jadącej przed tobą, jest zły. Pamiętaj, że kierowca jadący za tobą również ma ograniczoną widoczność, dlatego unikaj gwałtownego hamowania.

Wyprzedzaj tylko wtedy, kiedy musisz

W trakcie mgły, manewr wyprzedzania może być bardzo niebezpieczny. W tak trudnych warunkach pogodowych lepiej go po prostu unikać. Jeżeli jednak musisz wyprzedzić i jedziesz w terenie niezabudowanym, pamiętaj, że manewr warto sygnalizować – trąb! Przydatne będzie również otwarcie okna. W trakcie mgły znacznie szybciej usłyszysz niż zobaczysz innych uczestników ruchu.

Włącz odpowiednie światła 

Zgodnie z kodeksem drogowym:

  1. „W czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, kierujący jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.”
  2. „Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.”

UWAGA: W trakcie mgły nie można używać świateł dziennych!

jak jezdzic we mgle infografika

Nie bagatelizuj zagrożenia

Mgła na drodze to poważna sprawa. Niezachowanie odpowiedniej ostrożności może mieć tragiczne konsekwencje. W 2003 roku w okolicach Paczkowa pod Poznaniem, na drodze wylotowej w kierunku Warszawy, zderzyło się ponad 130 samochodów. Gęsta mgła
i nieostrożność kierowców, sprawiły, że dwupasmowa autostrada zamieniła się
w cmentarzysko samochodów. Rozpędzone tiry taranowały auta osobowe. Wielu przerażonych kierowców próbowało ratować się przed nimi ucieczką do rowów. Ci, którym się nie udało, jeden po drugim uderzali w samochody przed sobą. Szczęściem
w nieszczęściu jest to, że w tym potwornym karambolu nikt nie zginął.

To tylko jeden z przykładów, co roku zdarzają się karambole – w Polsce i za granicą, mgła i szarówka to przyczyna wielu wypadków.