Samodzielny powrót dziecka ze szkoły: co musi wiedzieć dziecko, które samo chodzi do szkoły? Ściągawka dla rodziców

Zebraliśmy wszystkie zasady, które dziecko musi poznać, zanim zacznie samodzielnie poruszać się po drogach. Przygotowujecie się na samodzielny powrót dziecka ze szkoły? Ta ściągawka bardzo wam się przyda!

samodzielny powrot dziecka ze szkoly

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły – kiedy może samo wracać?

Początek roku szkolnego to dla wielu dzieci pierwsza w życiu przygoda z samodzielnym poruszaniem się po drodze. Zadbaj o to, by droga twojego dziecka do szkoły była bezpieczna! Przepisy mówią wyraźnie – jeśli twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 7 lat, nie może samodzielnie poruszać się po drodze. Musi towarzyszyć mu osoba w wieku co najmniej 10 lat, a więc nie tylko rodzic, ale także starsze rodzeństwo czy starszy kolega. Po ukończeniu 7 lat dziecko staje się samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Twoim zadaniem jest wpojenie mu kilku ważnych zasad, niezbędnych dla bezpieczeństwa dziecka na drodze.

Chodź lewą stroną drogi

Jeśli twoje dziecko samo chodzi do szkoły, przypominaj mu, by kiedy tylko może poruszało się po chodniku.

Niestety, na drogach poza miastem często będzie zmuszone korzystać z pobocza lub jezdni. Musi wtedy pamiętać, by zawsze chodzić lewą stroną ulicy, w kierunku odwrotnym do kierunku ruchu pojazdów. Jeśli drogą porusza się kilkoro dzieci, powinny iść jedno za drugim, gęsiego.

Noś odblaski

Po zmierzchu, a najlepiej o każdej porze dnia, dziecko powinno nosić na sobie elementy odblaskowe, dzięki którym stanie się widoczne dla kierowców. Dotyczy to szczególnie dróg poza obszarem zabudowanym, na których widoczność może być bardzo słaba, zwłaszcza po zmroku.

Ostrożnie przechodź przez jezdnię

Musisz uczulić dziecko, by zawsze zatrzymywało się przed przejściem na drugą stronę ulicy. Jeśli może, niech wybiera przejścia z sygnalizacją świetlną i przechodzi wyłącznie na zielonym świetle. Jeśli brakuje świateł, powinno poszukać miejsc oznaczonych pasami, czyli przejścia dla pieszych. Niestety, często na drogach za miastem brakuje jakichkolwiek oznaczeń lub są za daleko.

Przed przejściem na drugą stronę dziecko musi upewnić się, czy nie nadjeżdża samochód, patrząc w lewo, w prawo i ponownie w lewo. Może także zasygnalizować chęć przejścia przez ulicę uniesieniem ręki. Dopiero gdy będzie bezpiecznie, może wejść na jezdnię.

Nie przebiegaj przez ulicę!

Dziecko samo na drodze musi zapamiętać: nigdy i pod żadnym pozorem nie wolno mu przebiegać przez jezdnię. Do nieszczęścia wystarczy czasem jedna chwila nieuwagi.

Nie wybiegaj zza samochodu!

Po wyjściu ze szkolnego autobusu lub innego pojazdu dziecko jest całkowicie niewidoczne dla pozostałych nadjeżdżających pojazdów. Nie wolno mu wtedy przechodzić na drugą stronę ulicy! Dziecko musi poczekać, aż autobus odjedzie i przekroczyć jezdnię zachowując wszystkie niezbędne środki ostrożności. Zwróć mu na to koniecznie uwagę.

Miej ograniczone zaufanie

Nawet jeśli twoje dziecko porusza się po drodze bezpiecznie, nigdy nie wiadomo, jak zachowają się inni uczestnicy ruchu. Motor czy samochód może się nie zatrzymać, kierowca może przeoczyć malucha stojącego na poboczu… Widząc szybko jadący samochód, lepiej poczekać, aż przejedzie.

Zwracaj uwagę na znaki drogowe

Nawet jeśli twoje dziecko ciągle się ich uczy, warto, by na początku poznało dobrze przynajmniej te, które znajdują się na jego drodze do szkoły. Przejdźcie trasę wspólnie, poćwiczcie.

Na rowerze – prawą stroną

W przeciwieństwie do pieszych, rowerzyści powinni poruszać się po drodze w kierunku takim samym, jak pojazdy. Jeśli droga jest często uczęszczana i niebezpieczna, dziecko może poruszać się także po chodniku.

Zawsze w kasku i odblaskach

Podczas jazdy na rowerze twoje dziecko powinno zawsze nosić kask ochronny. Ochraniacze na kolana i łokcie też nie zaszkodzą! Przede wszystkim jednak dziecko musi być widoczne na drodze, dlatego obowiązkowo wyposaż je w odblaski. Światła odblaskowe powinny być także niezbędnym wyposażeniem roweru. A może przygotujecie wspólnie rower do samodzielnych wypraw do szkoły?

Nie przejeżdżaj przez pasy!

Pamiętaj, trzeba najpierw zsiąść z roweru, a następnie, po upewnieniu się, że droga jest bezpieczna, przeprowadzić go przez ulicę. Wpajaj tę zasadę dziecku. Przez jezdnię można przejechać wyłącznie, jeżeli obok przejścia dla pieszych poprowadzono drogę rowerową.

Drogę do i ze szkoły przejdźcie wspólnie kilka razy, pozwalaj dziecku na coraz większą samodzielność,  np. niech to ono cię przeprowadzi i opowie o znakach. Takie ćwiczenia pomogą mu poczuć się pewniej, gdy już będzie na drodze bez opieki. Na pewno sobie poradzi. A tobie proponujemy napar z melisy, pierwszy samodzielny powrót dziecka na pewno będzie wyzwaniem również dla ciebie!