Jak zabezpieczyć się przed huraganami?

Początek listopada przyniósł szalejący nad Europą Orkan Ciaran, który zbiera śmiertelne żniwo. W wichurach zginęło dziewięć osób – we Francji, Hiszpanii, Holandii, Belgii oraz we Włoszech (źródło: rp.pl). W wielu miejscach zamknięto szkoły, drogi, zawieszono połączenia kolejowe oraz lotnicze. We Francji, ponad 1,2 mln ludzi pozostało bez prądu. Doszło też do licznych powodzi i podtopień. W wyniku uderzenia orkanu Ciaran we Włoszech pod wodą znalazła się część miasta Prato. Krytyczna sytuacja panuje m.in. w kilku zalanych szpitalach, m.in. w Pontedera w rejonie Pizy.
Orkan zahaczy również o Polskę. Najbardziej zagrożona jest południowa część kraju – szczególnie Małopolska i Śląsk. Porywisty wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 100 km/h.
Co robić, by w miarę możliwości zapobiec katastrofalnym skutkom deszczu i silnego wiatru? Jak zabezpieczyć się przed huraganami?

huragan

Systematycznie sprawdzaj stan swojej posesji

Z upływem czasu twój dom, budynki gospodarcze czy ogrodzenie niszczeją. Dbaj o nie systematycznie, niezależnie od pory roku. Dokonuj bieżących napraw. Planuj większe remonty. Co kilka miesięcy dokonuj niezbędnych przeglądów, nie czekaj aż coś zepsuje się całkowicie. Wezwij specjalistów od dachów, którzy będą w stanie spojrzeć fachowym okiem na stan dachówki. Przyjrzyj się drzewom, czy któreś nie wymaga wycięcia. Usuń zniszczone gałęzie. Zamontuj piorunochron, jeśli go jeszcze nie masz. To niezbędne czynności, by utrzymać posesję lub mieszkanie w dobrym stanie – dzięki temu masz nie tylko lepiej zabezpieczone mienie na ekstremalne warunki pogodowe, ale też mniej wydasz na duże remonty czy naprawy.

Podejmij kroki, aby zapobiec zalaniu

Kiedy podczas ulewy woda zaczyna przybierać, jest już za późno na działanie, dlatego pomyśl z wyprzedzeniem, co zrobić, aby uchronić swój dom przed wodą. Oprócz utrzymywania rynien w czystości, sprawdź rury spustowe. To te, które prowadzą wodę na ziemię. Upewnij się, że są one skierowane z dala od domu i woda z nich nie wypływa na podmurówkę. Zadbaj, by teren działki wokół twojego domu był lekko nachylony w kierunku drogi.

Jak zabezpieczyć się przed huraganami? Nie bagatelizuj ostrzeżeń synoptyków

Sprawdzaj prognozy pogody i informacje z centrów kryzysowych. Na serio traktuj zapowiedzi o nadchodzącej nawałnicy. Telewizja, radio, internet – źródeł informacji jest dużo. Dane pogodowe są coraz bardziej dokładne. Niektóre serwisy potrafią wskazać nadchodzące warunki atmosferyczne z dokładnością co do godziny.

Usuń niebezpieczne przedmioty

Pochowaj krzesła i stoły, które stoją w ogródku. Jeżeli nie masz piwnicy ani komórki, przywiąż je mocno. Zerknij na taras, czy nie zostawiłeś tam przedmiotów, które w razie silnego wiatru mogą wyrządzić szkody. Jeżeli mieszkasz w bloku, sprawdź mocowanie doniczek – czy w razie wichury nie spadną komuś na głowę? Parkuj auto w bezpiecznym miejscu, z dala od drzew.

Miej apteczkę w widocznym miejscu

Niezbędne lekarstwa do odkażania ran, bandaże, plastry, maści, tabletki uśmierzające ból umieść w miejscu dostępnym dla wszystkich członków rodziny.  Oprócz apteczki, w widocznym miejscu przypnij kartkę z numerami telefonów na pogotowie, policję i straż pożarną i do ubezpieczyciela. Podczas załamania pogody internet może zawieść.

Trzymaj latarkę pod ręką

Brak prądu po kataklizmie może potrwać nawet kilka dni. Służby porządkowe nie wyrabiają się z naprawami. Pamiętaj, że komórka z latarką szybko się rozładują, dlatego zrób zapas baterii do latarki podręcznej, byś nie pozostał bez światła.

Zgromadź zapas żywności, wody pitnej i leków

Po przejściu huraganu lub podczas powodzi trudno będzie kupić podstawie artykuły, szczególnie na terenach słabo zurbanizowanych. Właściciel lokalnego sklepu będzie zmagał się ze skutkami katastrofy tak samo jak pozostali mieszkańcy. Weź też pod uwagę to, że drogi mogą być nieprzejezdne. Licz się z trudnościami w dostawie wody pitnej, jeśli wodociągi będą niesprawne na skutek katastrofy. Zadbaj o to, by mieć w domu podstawowe produkty i zapas wody, uzupełniaj go regularnie. Koniecznie też pomyśl o zapasie leków, zwłaszcza gdy jesteś przewlekle chory lub stale musisz przyjmować określone lekarstwa. W szczególnie trudnej sytuacji mogą znaleźć się osoby starsze lub samotne, jeśli przez jakiś czas dostęp do lekarza lub apteki będzie niemożliwy.

Kup ubezpieczenie domu

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w związku z ogniem i innymi żywiołami, ubezpieczyciele wypłacili po II kwartałach 2023 r. ponad 1,05 mld zł (https://piu.org.pl/ubezpieczyciele-wyplacili-prawie-22-mld-zl-w-i-polroczu-2023/).
Ubezpieczenie domu ochroni cię w przypadku szkód spowodowanych przez zjawiska atmosferyczne. W ramach ubezpieczenia dostaniesz zwrot kosztów za utracone mienie. Pamiętaj, żeby ubezpieczyć nie tylko mury budynku, ale również rzeczy, które masz w domu, np. sprzęt RTV, meble.

Sprawdź, co jest przedmiotem ubezpieczenia, jaki jest jego zakres i suma ubezpieczenia. Przedmiotem ubezpieczenia mogą być np. mury twojego domu. Zakres ubezpieczenia może obejmować szkody wyrządzone przez pożar, powódź, silny wiatr. Suma ubezpieczenia to górny limit odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dobre ubezpieczenie to takie, w którym suma ubezpieczenia odpowiada rzeczywistej wartości ubezpieczanego majątku.

W ramach polisy na dom wykup dodatkową ochronę. Ubezpieczyciele oferują obok ubezpieczenia mienia assistance. W jego zakres wchodzi zorganizowanie i opłacenie noclegu w hotelu w sytuacji, gdy twój dom nie nadaje się do mieszkania, transport rzeczy ze zniszczonego domu, pomoc fachowca.