Nie ubezpieczasz domu, bo co się może stać? Policz z nami, czy to się na pewno opłaca!

Czy stać cię na to, by w razie czego kupić drugie mieszkanie, wybudować nowy dom? Czy odłożyłeś na tyle, by zrobić gruntowny remont, kupić nowe sprzęty, meble, ubrania? Nie rezygnuj z ochrony!

nie rezygnuj z ochrony ubezpiecz dom

Zacznijmy od klimatu. Prawdopodobnie nie wierzysz, że się zmienia

„Ocieplenie klimatu? To nie w twojej miejscowości… Tu nigdy nie było trąby powietrznej!” – tak mówi bardzo wiele osób. Aż 80 proc. mieszkańców Podkarpacia, gdzie ciągle zdarzają się powodzie, uważa, że ich miejsce zamieszkania jest bezpieczne. Połowa Polaków uważa, że kataklizmy klimatyczne zdarzają się wszędzie, tylko nie u nich.

W Kaniowie do niedzieli, 7 czerwca 2020 r., też nie było trąby powietrznej.

Między 1 maja 2019 r. a 30 czerwca 2020 r. w Polsce było ponad 4000 gwałtownych zdarzeń pogodowych, takich jak nawalne deszcze, grad, silne podmuchy wiatru. W tym czasie zaraportowano 23 trąby powietrzne.

„Jest coraz cieplej, emisją gazów cieplarnianych podgrzewamy atmosferę, a w cieplejszym powietrzu może zmieścić się więcej pary wodnej. To warunki sprzyjające procesom konwekcyjnym, więc gwałtowne ulewy i bardzo silne wiatry będą nas dotykać. To nowa normalność w zmieniającym się klimacie” – prof. Szymon Malinowski, Uniwersytet Warszawski.  

Jak się przed tym chronić? Jak działać?

Sprawdzaj prognozy, stosuj się do alertów pogodowych, chroń siebie i swój majątek. Przed burzą pochowaj to, co może porwać wiatr z balkonu, tarasu, podwórka. Przestaw auto w bezpieczne miejsce. Nie wjeżdżaj w głęboką wodę. Dbaj o dom cały rok, rób przeglądy. Ubezpiecz się.

#Niezaklinaj pogody! Działaj!

 A teraz poświęć chwilę na rachunki

Co się może stać? Przykładowo, trąba powietrzna zrywa dach. Na niektóre zdarzenia pogodowe nie mamy wpływu i nic się nie da zrobić. Tornado może zerwać dach, który niedawno remontowałeś. A przecież bez kredytu się nie obyło, bo chciałeś naprawdę porządnie to zrobić. Położyłeś dachówkę ceramiczną – wiadomo, miało być na lata. Niestety, na taką pogodę nie ma silnych.

Wiatr zrywa całość pokrycia dachu. Częściowo uszkadza rynny oraz obróbki blacharskie. Więźba dachowa pozostaje nienaruszona.

Naprawa 100 m kw. dachu to koszt 23 000 zł z VAT, przy założeniu, że właściciel domu sam we własnym zakresie kładzie nowe pokrycie (dachówkę ceramiczną)*.

dachówka ceramiczna23000 zł
dachówka cementowa19500 zł
blachodachówka12000 zł

Czy stać cię na to, by pokryć straty z własnej kieszeni?

Koszt ubezpieczenia domu lub mieszkania – kilkaset złotych rocznie. Przykładowo na dom wolnostojący o powierzchni 120 m kw., o wartości ok. 600 tys. zł zbudowany w 2010 r. o niepalnej konstrukcji, z podpiwniczeniem, w okolicach Trójmiasta znajdziemy polisę od 200/300 zł do 700/800 – w zależności od wybranych opcji.

Co obejmuje dobre ubezpieczenie domu lub mieszkania?

  • budynek (mury)
  • stałe elementy
  • ruchomości

Nie zaniżaj sum ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia to granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, w twoim interesie, jest, by odpowiadała rzeczywistości. Polisa to gwarancja, że w razie pożaru czy innego zdarzenia, które zniszczy twój dom, będziesz mógł go odbudować.

#nierezygnujzochrony, oszczędzaj z głową! Bez ubezpieczenia pokrywasz straty we własnym zakresie. Z dobrą polisą – za szkody zapłaci ubezpieczyciel.

*To przykładowe ceny na podstawie kalkulacji przedstawionych przez zakłady ubezpieczeń zrzeszone w PIU. Tyle może kosztować położenie dachu według przedstawionych założeń. Na rynku można znaleźć droższe i tańsze oferty.

Artykuł okazał się przydatny?

Możesz go pobrać w wersji pdf albo jpg jako rysunek (poniżej). Podziel się nim z sąsiadami!