NNW dla dziecka – w szkole czy indywidualnie? Pomagamy podjąć decyzję!
W tym roku szkolnym planujesz kupić indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka. Sprawdzasz i porównujesz oferty. Uznałaś, że to, co miałaś do tej pory w ofercie NNW przedstawionej w szkole, to za mało na potrzeby twojego aktywnego syna lub córki. Dobrze robisz – świadomy wybór polisy to podstawa. To od ciebie przecież zależy, jaką ochronę zapewnisz dziecku. Na co zwrócić uwagę, jak wybrać dobrą ochronę? Podpowiadamy!
W ubiegłym roku szkolnym mój syn, jak wszystkie dzieciaki, uczył się z domu. Zajęcia dodatkowe też odbywały się online, okazji do ruchu nie było zbyt wiele. Biegał trochę po podwórku z kolegami. Ubezpieczenie NNW dla dziecka kupione w szkole na początku roku było dla nas wystarczające. W tym roku syn wróci do większej aktywności, nawet w modelu hybrydowym, będzie korzystał z zajęć sportowych. Oferta ubezpieczenia w szkole to może być za mało. Zresztą dziecko zdało kartę rowerową, jeździ z kolegami poza teren osiedla, gra w piłkę. Zawsze coś może się wydarzyć – to tylko przykład, ale właśnie tak powinnaś myśleć o ochronie swojego dziecka.
Bezpieczeństwo to równie ważna sprawa, jak dobra wyprawka do szkoły. A może ważniejsza?
Duże oczekiwania, niski poziom wiedzy
Niestety początek roku i mnóstwo spraw do załatwienia sprawia, że ubezpieczenie szkolne nie trafia na listę priorytetów. Rodzice często nie wiedzą, na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy następstw nieszczęśliwych wypadków dla dziecka, ale ponad 3/4* z nich chciałoby, żeby takie ubezpieczenie zapewniało wysoki poziom ochrony i wysokie odszkodowanie. Tyle tylko, że najchętniej płaciliby za nie jednorazowo tyle, co za zestaw kilku zeszytów. A tego nie da się pogodzić. Jakiś czas temu zrobiliśmy badania, z których wynika też, że mimo że rodzice deklarują wysoki poziom wiedzy o ubezpieczeniu szkolnym, to jednak nie do końca rozumieją, jaką ochronę mają w ramach NNW szkolnego i co jest w tym ubezpieczeniu najważniejsze.
Musisz wiedzieć dokładnie, co kupujesz
Ubezpieczenie szkolne to polisa NNW, która ma chronić cię przed ponoszeniem finansowych konsekwencji w razie wypadku dziecka. Dlatego przed zakupem takiego ubezpieczenia zawsze trzeba sprawdzić, jaka jest suma ubezpieczenia i jaki jest jego zakres. Ale to nie da ci pełnej wiedzy! Maksymalna zapisana na polisie NNW suma ubezpieczenia dotyczy najcięższych wypadków, takich jak śmierć. Tymczasem ciebie powinno przede wszystkim zainteresować, które wypadki zdarzają się najczęściej i ile pieniędzy dostaniesz, kiedy do nich dojdzie. A uczniowie najczęściej są narażeni na złamania. Dlatego zapytaj, np. ile pieniędzy dostaniesz, gdy twoja pociecha złamie rękę. Pomyśl, czy to wystarczy na pokrycie nagłych wydatków spowodowanych wypadkiem? Cała suma ubezpieczenia dzieli się proporcjonalnie, w zależności od urazu – za śmierć wypłaca się całość, za złamanie odpowiedni procent. Ciebie najbardziej interesuje ten procent. Informację znajdziesz na pewno w tabeli poszczególnych urazów. W wielu ofertach ta kwota jest wyszczególniona i łatwo ją znaleźć.
Ubezpieczenie w szkole – obowiązkowe czy nie?
Szkolne ubezpieczenie jest dobrowolne i jeśli przedstawiona oferta ci nie odpowiada, nie musisz kupować polisy w szkole. Pamiętaj o tym! Ubezpieczenie NNW dla dziecka bez problemu kupisz w internecie lub przez swojego agenta. Przejrzyj różne oferty jeszcze przed zebraniem w szkole. Nie sugeruj się tym, że będziesz jedynym rodzicem z klasy, który się wyłamie. Najważniejszy jest spokój i bezpieczeństwo twojego dziecka. Pamiętaj też, że ani wychowawca, ani dyrektor szkoły nie może wywierać na ciebie presji, że nie kupiłaś ubezpieczenia razem z innymi rodzicami.
Te pytania musisz zadać!
Bez względu na to, gdzie i jak ubezpieczasz pociechę, te pytania musisz koniecznie zadać! Oprócz informacji o wysokości odszkodowania, które przysługuje, gdy dziecko złamie rękę lub nogę, dowiedz się, co jeszcze obejmuje polisa:
- Czy obejmuje koszty pobytu w szpitalu lub koszty leczenia? Jaką kwotę maksymalnie otrzymasz?
- Czy polisa obejmuje koszty rehabilitacji?
- Jakie są limity wydatków na leczenie lub rehabilitację?
- Czy ubezpieczenie obejmuje uprawianie przez dziecko sportu?
- Czy musisz rozszerzyć ochronę, gdy dziecko chodzi na zajęcia do klubu sportowego?
- Jakie są wyłączenia, czyli wydarzenia nieobjęte ochroną ubezpieczeniową?
- Czy ubezpieczenie obejmuje koszty pobytu w szpitalu z powodu COVID-19?
Rozszerzenia polisy – kluczem są twoje potrzeby
Do podstawowego wariantu polisy zawsze możesz dobrać dodatkowe świadczenia, czyli rozszerzyć np. o ubezpieczenie sportowe lub ochronę od chorób przewlekłych. Jeśli chcesz, by ubezpieczenie obejmowało cały szereg ryzyk, takich jak ukąszenia owadów lub zagwarantować sobie, by np. środki z polisy wystarczyły na korepetycje, gdy dziecko z powodu wypadku będzie miało zaległości w szkole, możesz to zrobić, ale pamiętaj, że wpłynie to na wysokość składki. Zwłaszcza gdy zależy ci na wyższej wypłacie za poważniejsze wypadki, rozszerzanie polisy o dodatkowe elementy spowoduje, że jej cena wzrośnie. Przemyśl, co jest najważniejsze, a bez czego się obejdziesz. Tu najważniejsze są twoje potrzeby.
Kilka polis = kilka odszkodowań
Nie ma żadnych przeszkód, by dziecko miało kilka polis NNW. Warto wiedzieć też, że z każdej polisy NNW przysługuje oddzielna wypłata świadczenia. Dlatego, jeśli wypadek wydarzy się podczas wakacyjnego wyjazdu, należy wam się odszkodowanie od organizatora obozu, który wykupił dzieciom ubezpieczenie NNW oraz ze szkoły – z polisy szkolnej. Warto również pamiętać, że wbrew temu, co się powszechnie uważa, szkolne ubezpieczenie działa przez okrągły rok, nie tylko od września do czerwca i obowiązuje także poza szkołą na terenie Polski.
Ubezpieczenie ma nieść realną pomoc
Nie traktuj ubezpieczenia jako kolejnej pozycji do odhaczenia podczas kompletowania szkolnej wyprawki, ani nie kieruj się wyłącznie wysokością składki. Poświęć chwilę na wybranie najlepszej ochrony dopasowanej do potrzeb twojego dziecka. Pamiętaj – rekompensata z polisy NNW musi być odczuwalna i stanowić rzeczywistą finansową pomoc w razie wypadku, a przy bardzo niskiej składce nie będzie to możliwe.
Jeśli inni rodzice w twoim otoczeniu nie wiedzą, jak podejść do wyboru ubezpieczenia szkolnego, podrzuć im link do tego tekstu lub naszą infografikę:
* Badanie rynku przeprowadzone metodą CAWI na próbie 1011 rodziców na przełomie maja i czerwca 2018 r. przez Havas Media Group na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń.