Obowiązkowe przeglądy w domu jednorodzinnym – co warto wiedzieć?
Twój dom to twoja twierdza, ale by była bezpieczna, musisz o nią dbać. Czy wiesz, że dom wymaga regularnych przeglądów? Oto lista tego, co warto sprawdzać i regularnie konserwować, by mieszkać bezpiecznie – sprawdź, czy wiesz, jakie są obowiązkowe przeglądy w domu jednorodzinnym.
W ubiegłym roku wybuchło 99 288 pożarów, 29 735 z nich dotyczyło obiektów mieszkalnych. W związku z nimi 365 osób straciło życie, a 1 921 odniosło obrażenia. Równie niebezpiecznym, a niewidocznym zabójcą, jest tlenek węgla. W związku z jego emisją w 2023 roku strażacy interweniowali 4 350 razy. 53 osoby śmiertelnie zatruły się czadem, 1 468 się nim podtruło. Od początku sezonu grzewczego w październiku 2023 roku w związku z czadem strażacy interweniowali aż 1 089 razy. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarły 22 osoby. By uniknąć tych śmiertelnych zagrożeń, pamiętaj o niezbędnych przeglądach swojego domu. Podpowiadamy, kiedy trzeba je zrobić.
Czyszczenie komina i wentylacji co 12 miesięcy lub częściej
Pożary to jedno z najczęstszych ryzyk w domach jednorodzinnych. Dlatego, jeśli ogrzewasz dom węglem lub drewnem (to dotyczy również kominków!), regularnie czyść przewody kominowe, zwłaszcza jeśli przez jakiś czas nie były używane. To samo dotyczy pieców ogrzewanych paliwem spalinowym – ich przewody trzeba przeczyścić co kilka miesięcy, a raz do roku to już na pewno. Przynajmniej raz na rok należy też czyścić wentylację. Możesz to zrobić sam lub wezwać fachowca.
Gaz i komin – kontrola minimum raz na rok
Jeśli korzystasz z gazu, czy to do gotowania, czy do ogrzewania, co najmniej raz do roku wykonaj przegląd instalacji gazowej. Nieszczelne rury to nie tylko wyższe rachunki za gaz, ale dość poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Minimum raz na 12 miesięcy należy sprawdzić też stan przewodów kominowych, żeby uniknąć ryzyka pożaru lub zaczadzenia. Przegląd raz w roku to nie wszystko. Obowiązkowe jest też złożenie protokołu elektronicznego w systemie CEEB. To zadanie kominiarza, który potwierdza tym wykonanie przeglądu przewodów kominowych. Lepiej zadbaj o swój interes i dopytaj, czy to zrobił.
Kontrola kotła grzewczego co 2 lub 4 lata
Trzeba kontrolować również, w jakim stanie jest kocioł służący do ogrzewania lub podgrzewania wody. Jak często? To zależy od paliwa używanego do ogrzewania. Jeśli kocioł jest opalany paliwem ciekłym lub stałym i ma wartość nominalną ponad 100 kW, to taki przegląd należy wykonać co najmniej raz na 2 lata. Gdy kocioł jest opalany gazem i ma moc ponad 100 kW, przegląd jest potrzebny minimum raz na 4 lata.
Raz na 5 lat – generalny przegląd całego domu, tzw. przegląd pięcioletni
Co 5 lat nadchodzi czas na gruntowny przegląd całego budynku, od piwnic aż po dach! To dokładne sprawdzenie elementów konstrukcji domu w środku i na zewnątrz, żeby upewnić się, że budynek i jego otoczenie nie stanowią zagrożenia. Podczas takiej kontroli sprawdza się, m.in., w jakim stanie są ściany, balustrady, balkony, rynny, dach, instalacje c.o. i ciepłej wody oraz kanalizacji.
Przegląd elektryki też przynajmniej co 5 lat
Minimum raz na 5 lat należy wykonać też obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej. To szczegółowa kontrola kabli, gniazdek, osprzętu, w tym zabezpieczeń i ochrony od porażeń, izolacji przewodów oraz uziemień. W razie potrzeby pomyśl nad wymianą instalacji, zwłaszcza, jeśli mieszkasz w wiekowym budynku, bo również przepięcia są jedną z najczęściej występujących szkód w polskich domach i mieszkaniach!
Ochrona przeciwpiorunowa i klimatyzacja
Kolejna sprawa to kontrola zabezpieczeń i instalacji odgromowych, czyli piorunochronów – ją też powinno się wykonywać minimum raz na 5 lat, ale zdecydowanie warto to robić częściej. A jeśli masz w domu zainstalowaną klimatyzację o mocy większej niż 12 kW, trzeba ją „poddać ocenie efektywności energetycznej”, czyli mówiąc “po ludzku” – sprawdzić, czy nie pożera zbyt dużo prądu jak na dzisiejsze normy. Wyczyść ją w ciągu roku dwukrotnie. Dzięki temu pozbędziesz się grzybów i bakterii.
Nieobowiązkowo, ale warto… czyli trzymaj rękę na pulsie!
Choć przepisy tego nie narzucają, przynajmniej raz w roku warto przeprowadzić kontrolę domu ze względu na działanie szkodliwych wpływów atmosferycznych i innych czynników. Co to znaczy? Jeśli przez miasto przeszła fala nawałnic, warto sprawdzić, czy z rynnami i dachem wszystko jest ok. A może właśnie skończyła się zima stulecia i zastanawiasz się, czy rury przetrwały ją bez szwanku? Warto też wezwać fachowca, gdy ni stąd, ni zowąd na ścianie pojawiła się jakaś podejrzana rysa.
Gdy kupujesz dom z rynku wtórnego
Kupujesz dom od poprzednich właścicieli? W tej sytuacji bez przeglądu ani rusz! Najlepiej jeszcze przed sfinalizowaniem zakupu upewnij się, czy nie kupujesz kota w worku. Dowiedz się, w jaki sposób dom był użytkowany. Czy od zawsze miał przeznaczenie mieszkalne? Czy dokonywano w terminie wszystkich przeglądów i napraw? Podczas przeglądu używanej nieruchomości zwróć uwagę przede wszystkim na przewody kominowe, klatki schodowe i stan elektryki.
Kto może dokonywać przeglądów budynków?
Bez elektryka, gazownika i kominiarza się nie obejdzie, ale fachowiec fachowcowi nierówny! Każdy przegląd musi zostać przeprowadzony przez osobę o odpowiednich do tego kwalifikacjach. Dlatego np. ktoś, kto ma uprawnienia specjalności konstrukcyjno-budowlanej nie może przeprowadzić generalnego przeglądu domu. Żeby uniknąć niespodzianek, dopytaj wcześniej kontrolera, czy ma właściwe uprawnienia do danej kontroli. Po każdym przeglądzie powinieneś dostać protokół wraz z listą rzeczy do naprawy. Weź to sobie do serca i usuń te usterki jak najszybciej! Przegląd to nie tylko obowiązek, ale też masa cennych wskazówek
Zadbany budynek nie tylko będzie służył lepiej i dłużej, ale również może korzystnie wpłynąć na wysokość rachunków. Nie zapominaj, że przeglądy okresowe domu są ważne do ubezpieczenia, dlatego warto już dziś nadrobić ewentualne zaległości.