Od lipca zmiany w prawie turystycznym. Przeczytaj, zanim wyjedziesz!
Nowe prawo turystyczne to lepsza ochrona dla turystów. Zobacz, co się zmienia od 1 lipca.
Koszmar minionego lata…
Wszyscy znamy tę historię: spragniony słońca turysta (najczęściej koleżanka koleżanki albo brat cioteczny naszej ulubionej pani z kiosku) leci na urlop. I już po wygramoleniu się z samolotu czeka na niego pierwsza niespodzianka – na miejscu nie zastaje ani zaklepanego busa, ani przewodnika. Kamień w wodę. Telefon delikwenta milczy, a biuro obsługi klienta w Polsce serwuje przez 20 min skoczną melodyjkę, informując, że jesteś 15 w kolejce. Turyści po 3 godzinach, lżejsi o 40 euro (od osoby) docierają do hotelu, gdzie nikt nie słyszał o ich rezerwacji. Łączą się z Wi-Fi i czytają, że ich biuro podróży właśnie ogłosiło upadłość… Horror!
Na szczęście nowa ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, która będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 r. wprowadza ważne zmiany. Dzięki nim takie akcje jak powyższa staną się tylko wspomnieniem!
Wpłaciłeś pieniądze na wakacje, a biuro podróży upadło. Jak cię chroni nowe prawo?
Do 30 czerwca 2018 r. organizatorzy turystyki i pośrednicy turystyczni są zobowiązani posiadać zabezpieczenie finansowe na wypadek swojej niewypłacalności. Obejmuje ono pokrycie kosztów powrotu podróżnych do kraju i zwrot im pieniędzy za niewykorzystaną część wycieczki.
Od 1 lipca zobowiązanymi do posiadania zabezpieczenia będą także podmioty ułatwiające nabywanie powiązanych usług turystycznych, a więc te, za których pośrednictwem możesz np. nabyć bilet lotniczy i oddzielnie zarezerwować hotel. Ponadto, jeżeli organizator turystyki upadnie, marszałek województwa będzie mógł wystąpić do podmiotu udzielającego zabezpieczenia finansowego o pokrycie kosztów kontynuacji pobytu podróżnych za granicą.
Kto będzie udzielać zabezpieczeń finansowych?
Obecnie, najwięcej zabezpieczeń udzielają zakłady ubezpieczeń w formie gwarancji ubezpieczeniowej oraz rzadziej umowy ubezpieczenia.
Pod rządami nowej ustawy nie powinno się tu nic zmienić. Poza tym zakład ubezpieczeń, który wystawił organizatorowi lub ułatwiającemu nabywanie powiązanych usług turystycznych gwarancję lub umowę ubezpieczenia będzie zobowiązany przyjmować roszczenia podróżnych o zwrot pieniędzy za niezrealizowaną imprezę turystyczną i bezpośrednio wypłacać im pieniądze.
Ubezpieczyciele trzymają rękę na pulsie
Nowa ustawa to kolejny krok w stronę poprawy bezpieczeństwa podróżujących i ujednolicenia prawa turystycznego w całej Unii. Polscy ubezpieczyciele już wcześniej jednak czuwali nad bezpieczeństwem finansowym w branży turystycznej, udzielając zabezpieczeń finansowych, ale również pośrednio, obsługując Turystyczny Funduszu Gwarancyjny. TFG jest rachunkiem bankowym, którego prowadzenie powierzono Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Dzięki TFU podróżni mogą liczyć na pełny zwrot pieniędzy wpłaconych na wycieczkę, która nie została zrealizowana z powodu niewypłacalności biura podróży
Podróżuj spokojnie, prawo jest po twojej stronie
Dzięki zmianom w prawie turystycznym możesz podróżować spokojniej i bezpieczniej – czy to z biurem podróży, czy na własną rękę. Przed wyjazdem podmiot, u którego nabywasz wycieczkę lub poszczególne usługi, powinien poinformować cię o tym, czy posiada zabezpieczenie i kto mu go udzielił.
Pamiętaj – zabezpieczenie finansowe to jedno, a ubezpieczenie turystyczne to drugie – dlatego zapytaj sprzedawcę wycieczki o ubezpieczenie, a jeśli sam ją organizujesz, zaopatrzę się też w polisę turystyczną! Nie kupuj kota w worku. Zawsze czytaj warunki ubezpieczenia.