Prywatne ubezpieczenia  zdrowotne – pięć argumentów na tak, gdy jeszcze się wahasz

Z roku na rok chętniej korzystamy z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Krótszy czas oczekiwania na wizytę do specjalisty i rosnąca sieć dostępnych placówek medycznych przekonują coraz więcej osób.

Po 3 kwartałach 2023 r. 4,7 mln Polaków miało jakąś prywatną polisę zdrowotną. Jeszcze się wahasz? Zastanów się, co bardziej się opłaca – ubezpieczenie czy konieczność zapłacenia za każdą wizytę lekarską, badania, diagnostykę z własnej kieszeni, gdy  zachorujesz.

Na koniec III kwartału 2023 r. prywatne ubezpieczenie zdrowotne miało 4,69 mln Polaków. >>>>

Skąd rosnąca popularność prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych? To proste – dzięki nim łatwiej zarządzać swoim zdrowiem, łatwiej dostać się do lekarza, a przede wszystkim, jeśli pojawią się kłopoty ze zdrowiem, wypada korzystniej cenowo niż gdybyśmy korzystali z prywatnej opieki bez ubezpieczenia.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne opłacają się wszystkim – pracownikom, pracodawcom i … państwu. Dlaczego? Oznaczają mniej dni spędzonych na zwolnieniach lekarskich, szybszą diagnostykę, a dzięki profilaktyce wcześniejszą wykrywalność chorób. To ważne dla nas wszystkich, bo zdrowsze społeczeństwo, to wyższe PKB.

Wydatki związane z nieobecnością w pracy to koszty obciążające Zakład Ubezpieczeń Społecznych, budżet państwa i pracodawcę i pracownika. Koszty związane z nieobecnościami i prezenteizmem, czyli nieefektywną obecnością w pracy, to miliardowe straty ekonomiczne.

W zdrowiu mamy bardzo dużo do zrobienia. Eksperci nie najlepiej oceniają sytuację zdrowotną Polaków. Statystyki pokazują to, co sami dobrze wiemy  –  polskie społeczeństwo szybko się starzeje. Cierpimy też na choroby cywilizacyjne takie jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca. Otyłość to też coraz częstszy problem naszych dzieci, które nie są również w najlepszym stanie psychicznym. Jedna trzecia Polaków ma długotrwałe problemy zdrowotne? A jak ty się czujesz? Jak zarządzasz swoim zdrowiem?

Oszczędność dla budżetu

Zaraz zapytasz – jak to? Przecież za prywatne ubezpieczenie zdrowotne też trzeba zapłacić miesięcznie określoną kwotę. Tak, ale jeśli zachorujesz to i tak wypada znacznie korzystniej niż gdybyś płacił za każdą wizytę i badania osobno. Możesz też namówić pracodawcę, by współpłacił za twój pakiet. To rozwiązanie będzie się opłacało i tobie i jemu. Poza tym ubezpieczenie to inwestycja w zdrowie. Regularne badania, profilaktyka mogą uchronić cię od poważniejszych wydatków, gdyby choroba się rozwinęła, a ty przegapiłbyś jej początek. Przyznaj, że gdybyś za każde badania profilaktyczne i wizyty miał płacić osobno, to chętniej byś ich nie robił… Koszty leczenia, zwłaszcza specjalistycznego, są wysokie. Mogą wynieść od 150 zł za wizytę u specjalisty do ponad 500 zł za konsultację profesorską, nie licząc kosztu badań diagnostycznych. Gdy posiadasz prywatne ubezpieczenie, w zależności od pakietu, nie płacisz za wizyty u specjalistów i wybrane badania. Po prostu dbasz o zdrowie i stosujesz profilaktykę.

Szybszy dostęp do lekarzy specjalistów

Pamiętasz, jak próbowałeś się zapisać do lekarza specjalisty na NFZ? Otrzymałeś termin za kilka miesięcy, a sytuacja wymagała szybkiej konsultacji? W ostateczności i tak musiałeś skorzystać z prywatnej wizyty, za którą zapłaciłeś z własnej kieszeni. Gdy masz prywatne ubezpieczenie zdrowotne, na wizytę umawia cię ubezpieczyciel. To najczęściej kilka dni oczekiwania. Nie tracisz więc cennego czasu i zdrowia w kolejkach – a w przypadku niektórych chorób to bardzo ważne.

Łatwiej zachować zdrowie

Ubezpieczyciele patrzą na zdrowie swoich klientów „szeroko”. Oferują badania profilaktyczne, wsparcie psychologiczne, porady dietetyczne, szczepienia, szybką pomoc specjalistów i dostęp do diagnostyki, a także ubezpieczenia szpitalne i w końcu rehabilitację. Z takim wsparciem zdecydowanie łatwiej o siebie zadbać. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne umożliwia też badania diagnostyczne. Warto z nich skorzystać, gdyż pomagają wykryć choroby na wczesnym etapie. Możliwe, że dzięki temu zaradzisz dużo poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości.

Komfort, za który warto zapłacić  

Masz przed oczami widok państwowej przychodni, która ostatni remont przechodziła dawno temu? Może od wielu godzin próbujesz dodzwonić się, by zapisać dziecko do lekarza. Infolinia wciąż zajęta? Co robić? Przecież nie masz, kiedy podejść osobiście. Masz już ochotę zrezygnować, ale gorączka sięga 38,5 stopni Celsjusza… Jeśli kiedykolwiek zdarzyła ci się taka sytuacja, zastanów się, czy nie warto skorzystać z prywatnej opieki zdrowotnej, która daje dużo większy komfort. Zwłaszcza w takich podbramkowych sytuacjach.

Dobrze wybierz

Na rynku jest wiele rozwiązań i firm oferujących pomoc w zarządzaniu zdrowiem. Jeśli zdecydujesz się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, zapoznaj się dokładnie z zakresem polisy. Zastanów się, czy dana oferta spełni twoje oczekiwania. Do ilu specjalistów chcesz mieć łatwy dostęp, ile badań w pakiecie? Czy potrzebujesz rehabilitacji?  Czy zależy ci tylko na podstawowej opiece? Czy ważne są dla Ciebie wizyty domowe? Czy chcesz objąć ubezpieczeniem także rodzinę? Dopasowanie prywatnego ubezpieczenia do swoich potrzeb to klucz do sukcesu i do zdrowia.

Zdecydowany? Świetnie, przeczytaj też koniecznie nasz poradnik  – Co powinieneś wiedzieć, kupując ubezpieczenie zdrowotne?