Przepisy drogowe dla rowerzystów – sprawdź, czy znasz
Za co możesz dostać mandat, kiedy wolno jeździć po chodniku, jak się na nim zachować? Czy kaski są obowiązkowe i jakie ubezpieczenie się przyda? Oto przepisy drogowe dla rowerzystów, które powinieneś znać! Czy kaski są obowiązkowe i jakie ubezpieczenie się przyda?
Rozpoczynamy nowy sezon rowerowy. Po trzeciej fali pandemii to świetna forma spędzania czasu i doskonały patent na wyjątkowo odporne na każdy rodzaj wirusa miejskie korki. Mięśnie wracają do formy. Rowery już otarte z pajęczyn i po solidnym wiosennym przeglądzie. Kaski na głowę i w drogę. Nie są wprawdzie obowiązkowe, ale każdy rozsądny rowerzysta po prostu jeździ w kasku. Zanim jednak ruszysz w drogę, sprawdź, jakie są przepisy dla rowerzystów w prawie o ruchu drogowym.
Przepisy drogowe dla rowerzystów: uprawnienia – dzieci muszą mieć kartę rowerową
Jeśli skończyłeś 18 lat, nie potrzebujesz żadnych uprawnień, by jeździć na rowerze. Inaczej jest z dziećmi, o czym wiele osób zapomina. Dzieci do dziesiątego roku życia mogą poruszać się na rowerze tylko pod opieką dorosłych. Są traktowane jako piesi i mogą jeździć po chodniku. Opiekująca się nimi osoba musi mieć więcej niż 10 lat i kartę rowerową, jeśli nie skończyła 18 lat. Czyli starszy brat lub siostra jak najbardziej sprawdzą się w roli opiekunów, jeśli sami mają uprawnienia.
Nastolatki od 10 do 18 roku życia mogą korzystać z jednośladu po uzyskaniu uprawnień, czyli wyrobieniu tzw. karty rowerowej. Chyba że mają prawo jazdy kategorii AM. Najwcześniej mogą je mieć od 14 roku życia.
Przepisy drogowe dla rowerzystów: chodnikiem bezpieczniej?
Wielu rowerzystów, zwłaszcza w dużych ruchliwych miastach, wybiera jazdę chodnikiem, bo wydaje się, że tak jest bezpieczniej. Niestety, przepisy są jasne. Po chodniku można jeździć tylko, gdy są spełnione określone warunki. Kiedy więc można, a kiedy nie wjechać rowerem na chodnik? Jeżeli chcesz jeździć bezpiecznie musisz to wiedzieć.
Jeżeli w kierunku, w którym chcesz się poruszać jest możliwość jazdy drogą rowerową, to bezwzględnie trzeba nią jechać. Jeśli nie ma drogi rowerowej w kierunku, w którym chcesz się poruszać, jedziesz jezdnią. To podstawowa zasada. I nie możesz usprawiedliwiać się strachem przed jazdą jezdnią. Jeśli tak jest, opracuj inną trasę, tak, by jechać tylko drogami rowerowymi, zsiądź z roweru i przeprowadź go kawałek… lub wybierz inny środek transportu. Możesz też taką jazdę po prostu trenować, oswajać się z ruchem stopniowo.
Od tej zasady są wyjątki. Możesz wjechać na chodnik, kiedy:
- masz pod opieką dziecko do 10 roku życia,
- panują złe warunki atmosferyczne, które uniemożliwiają poruszanie się jezdnią (śnieg, deszcz, gołoledź, mgła, silny wiatr itp.)
- na jezdni nie ma wydzielonego pasa dla rowerów i jednocześnie samochody mogą poruszać się z prędkością większą niż 50 km/h. Czyli pędzą. Wówczas możesz wjechać na chodnik, ale tylko wtedy, gdy jego szerokość wynosi min. 2 m.
Niezastosowanie się do powyższych zasad, może skończyć się mandatem.
Sprawny rower to podstawa
Przed każdą wycieczką sprawdź stan techniczny roweru. W co powinien być wyposażony rower, żeby bezpiecznie poruszać się po drodze?
Zawsze warto mieć ubezpieczenie
Coraz więcej rowerzystów, to wyższe prawdopodobieństwo wypadku. Wypadki wydarzają się na drogach rowerowych, chodnikach i jezdniach. Często również z winy rowerzystów. Dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu siebie lub członków swojej rodziny przed skutkami finansowymi takich sytuacji. Na szczęście oferta dla rowerzystów jest wprost proporcjonalna do przyrostu rowerów na polskich drogach.
Co się może stać? Wystarczy, że się rozpędzisz, zapomnisz i np. wjedziesz w pieszego, na przejściu dla pieszych. Albo z twojej winy dojdzie do kolizji z samochodem. Bez ubezpieczenia, pokrywasz skutki takiego wypadku z własnej kieszeni. Nie mówiąc o tym, że musisz zapłacić za swoje leczenie i zniszczony sprzęt.
Co możemy znaleźć w przykładowym pakiecie dla rowerzystów?
- ubezpieczenie NWW (następstw nieszczęśliwych wypadków)
- Assistance – to ochrona dla rowerzysty (transport medyczny, wizyty u lekarza, rehabilitacja) i dla roweru (np.: naprawa na miejscu lub transport do serwisu).
- OC w życiu prywatnym – zabezpiecza przed finansowymi skutkami spowodowania wypadku
- ubezpieczenie roweru na wypadek kradzieży.
Możesz dobrać pakiet do własnych potrzeb – przejrzyj oferty w sieci lub porozmawiaj z agentem. Ale przede wszystkim staraj się jeździć bezpiecznie i pamiętaj, że na drodze nie jesteś sam.