Top 10 największych lęków Polaków, czyli czego najbardziej się boimy?

Niedawno miał premierę raport „Mapa ryzyka Polaków”. To obszerne badanie, w którym Polacy określali swoje największe lęki i prawdopodobieństwo wydarzenia się w ich życiu konkretnych sytuacji kryzysowych.

Wynik? Najbardziej boimy się śmierci osób najbliższych oraz, co nie dziwi w obecnej sytuacji, obawiamy się o zdrowie. Boimy się wypadków. Za coraz bardziej prawdopodobne uznajemy zagrożenia pogodowe. Boimy się też braku pieniędzy na starość.

Co ciekawe, wszystkie z powyższych obaw można minimalizować. Tu z pomocą przychodzą profilaktyka, odpowiednie zachowania oraz oczywiście dobrze dobrane ubezpieczenia. Paradoks: choć wielu rzeczy się boimy, nie zawsze to przekłada się na skłonność do ubezpieczania się. Tymczasem ubezpieczenia to gwarancja pomocy finansowejw najtrudniejszych momentach.

Zobacz wybrane przykłady!

Śmierci najbliższej osoby obawia się 85% respondentów

Ubezpieczyciele od 2015 roku wypłacili 53 miliardy złotych z ubezpieczeń życiowych (bez polis oszczędnościowych i inwestycyjnych). W 2021 roku rośnie nie tylko suma świadczeń wypłacanych z ubezpieczeń na życie… Rośnie też świadomość roli ubezpieczeń w życiu Polaków. To polisy, które pozwalają żyć na dotychczasowym poziomie (choćby pomoc przy spłacie kredytu), np. gdy jeden z żywicieli rodziny umiera.

 

Coraz bardziej boimy się o zdrowie swoje i bliskich

Drugą grupą bardzo istotnych obaw jest zdrowie, zarówno nasze własne, jak i naszych najbliższych. 80% osób obawia się braku pieniędzy na leczenie poważnej choroby. Więcej osób obawia się skutków ciężkich chorób oraz o brak dostępu do opieki medycznej. Prywatne badania i wizyty lekarskie na własną rękę, bez pomocy NFZ, mogą być sporym wydatkiem.

Istotną odpowiedzią na te obawy są prywatne ubezpieczenia zdrowotne i ubezpieczenia związane z ciężkimi chorobami, np. nowotworami.

Ubezpieczenia zdrowotne pełnią istotną rolę w profilaktyce. Dają łatwy i szybki dostęp do badań i lekarzy specjalistów, a w przypadku wielu chorób, szybka reakcja to gwarancja wyleczenia. Musimy też pamiętać, że poważna choroba może dotknąć każdego – w każdym wieku, niezależnie od statusu rodzinnego, majątkowego.

 

 

Brak pieniędzy na starość!

Godne życie na emeryturze to jedna z kluczowych spraw dla Polaków. Tymczasem prawie połowa z nas nie odkłada dodatkowych środków na emeryturę, a co czwarty, który nie odkłada, nie widzi takiej potrzeby! A jednak, obawiamy się braku pieniędzy na starość! Dodatkowo pandemia wzmocniła nasze obawy dotyczące samotności. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi. Samotności obawia się aż 2/3 najmłodszych respondentów, a 4 na 10 uznaje ją za prawdopodobną w życiu.

Warto pamiętać, że samotność wzmacnia niektóre ryzyka – dotyczy to zwłaszcza kwestii zdrowotnych, emerytury, opieki na starość. W tej sytuacji odpowiednie zarządzanie ryzykiem może zabezpieczyć nas przed wyzwaniami, z jakimi borykają się osoby samotne – a tych wyzwań na starość może być coraz więcej – jako społeczeństwo starzejemy się i niestety wciąż nie radzimy sobie z chorobami cywilizacyjnymi – odpowiedzią jest profilaktyka, oszczędzanie i oczywiście ubezpieczanie się, zwłaszcza ubezpieczenia na życie, od poważnych chorób oraz ubezpieczenia zdrowotne.

 

 

Mieszkanie – główny składnik majątku!

Mieszkanie jest najważniejszym składnikiem majątku Polaków. 96% z nas ocenia posiadanie własnego mieszkania lub domu jako istotne. Co więcej, tylko 16% deklaruje, że woli całe życie wynajmować mieszkanie, niż kupować je na kredyt.

Główną obawą związaną z mieszkaniami jest pożar.

Aż 86 % badanych stwierdza, że ubezpieczenie mieszkania jest dla nich przydatne
w codziennym życiu. Można przytoczyć tu wydarzenia z Nowej Białej – żywioł zniszczył ponad 40 budynków, ubezpieczyciele byli na miejscu jeszcze tego samego dnia, a od rana trwało szacowanie strat i wypłaty pierwszych zaliczek. Tak działają ubezpieczyciele w przypadku szkód masowych – dużych pożarów, nawałnic, powodzi czy trąb powietrznych.

 

 

Zjawiska pogodowe i ocieplenie klimatu!

Wszyscy wiemy, że zmienia się klimat, pogoda staje się bardziej gwałtowna. To problem, który dość dobrze sobie uświadamiamy. Tylko 14% Polaków uważa, że globalne ocieplenie
to mit (przed pandemią uważało tak 21% mieszkańców kraju). Natomiast, aż 64% Polaków uznaje ocieplenie klimatu za zagrożenie, które wystąpi w ich życiu.

W walce z żywiołem nie warto ryzykować całego majątku, po prostu warto się ubezpieczyć.

 

Podsumowując:

Jeśli jakaś obawa spędza ci sens z powiek, poszukaj odpowiedniego ubezpieczenia. To stosunkowo niedrogie rozwiązanie, które zabezpieczy cię finansowo w najtrudniejszych sytuacjach życiowych.