piatek 13
13
lis
2020
Piątek trzynastego – zupełnie zwyczajny piątek na drogach

Dziś jest piątek, trzynastego. To jest w sumie zupełnie zwyczajny dzień. Chociaż może nie na drogach. W statystykach policji piątki to dni, w które jest więcej wypadków drogowych, rannych i zabitych. Jakoś tak nam się spieszy przed weekendem. Nawet jeśli jedziemy tylko po zakupy do najbliższego sklepu. Tydzień temu, 6 listopada, zginęło na drogach 10 osób, a 73 zostały ranne. Pomyślisz, że te liczby nie dotyczą ciebie…

To nie będzie długi tekst, nie chcemy zajmować ci czasu, zwłaszcza w piątek trzynastego. Chcemy ci tylko coś uświadomić.

 

Piątek trzynastego - czy taka jazda jest bezpieczna?

Gdybyśmy zapytali cię, czy uważasz, że przekraczanie prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym jest niebezpieczne, to co byś odpowiedział? Pytaliśmy innych kierowców. Aż jedna trzecia odpowiedziała, że to jest bezpieczne. 22 proc. kierowców uznało, że przekraczanie prędkości o 30 km/h w terenie zabudowanym jest bezpieczne. Ponad połowa uważa, że można jeździć jednocześnie szybko i bezpiecznie. A ty? Co myślisz? Nie widzisz problemu z wyprzedzaniem na podwójnej ciągłej, bo czasem to naprawdę trzeba, bo jakiś „dureń” jedzie.  38 proc kierowców też tak uważa.

 

 

Piątek trzynastego - zwolnij! W kolejny piątek też...

Tymczasem jedną z najczęstszych przyczyn wypadków jest nadmierna prędkość, brawura, brak uwagi i przekonanie, że mnie to się zawsze uda. My wiemy, że powtarzanie tego niewiele zmieni, wsiądziesz i pojedziesz jak zwykle. Za szybko, zbyt agresywnie, łamiąc przepisy, które według ciebie można łamać bezkarnie.

Mamy tylko ogromną prośbę teraz, zanim ruszysz, pomyśl, czy chciałbyś dziś znaleźć się w szpitalu? Na przepełnionym SORze? Po wypadku, który spowodujesz przez brawurę na drodze? Bo kiedyś naprawdę się nie uda...

Z pozdrowieniami,

Eksperci Polskiej Izby Ubezpieczeń w piątek 13