Ubezpieczenie ochrony prawnej – każdemu może się przydać

Już blisko co piąty Polak w ciągu ostatnich 5 lat przynajmniej raz borykał się z kłopotem natury prawnej. Jak dobrze przygotować się do sądowej batalii i nie nadszarpnąć domowego budżetu? Odpowiedź jest prosta – zainwestować w ubezpieczenie ochrony prawnej.

ubezpieczenie ochrony prawnej_1

Bezpodstawnie wlepiony mandat, zwolnienie z pracy, wątpliwości związane z treścią zawartej umowy konsumenckiej. Czy zdarzyło ci się kiedyś zrezygnować z dochodzenia swoich roszczeń w obawie przed skomplikowaną i kosztowną sprawą sądową? Nie tylko tobie. Według przeprowadzonych przez D. A. S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej badań „Problemy prawne Polaków 2018” ponad 80% naszych rodaków dręczyła podobna kwestia. Nie ma co ukrywać, meandry polskiego prawa bywają bardzo zawiłe, dlatego lepiej przemierzać je z przewodnikiem, a właśnie pomoc takiego przewodnika zapewnia ubezpieczenie ochrony prawnej. I to przewodnika, którego sam sobie wybierzesz, ponieważ w postępowaniu sądowym i administracyjnym, posiadacz polisy ochrony prawnej ma swobodę wyboru radcy prawnego lub adwokata.

Co zyskujesz z ubezpieczeniem ochrony prawnej?

Osoba, która zdecydowała się na kupno ochrony, otrzymuje dostęp do profesjonalnej porady prawnej w sprawach związanych z zakresem zawartej umowy, a także chroni przed ryzykiem ponoszenia kosztów wynikających z prowadzenia sporów sądowych i administracyjnych, w szczególności takich, jak:

 • opłaty za wniesienie do sądu pozwu, apelacji,
 • wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego,
 • koszty podróży i utraconych zarobków świadków wezwanych do sądu,
 • wynagrodzenie i zwrot kosztów poniesionych przez biegłych,
 • koszty rzeczoznawcy na etapie przedsądowym,
 • koszty tłumaczeń,
 • zwrot, zasądzonych przez sąd, kosztów procesu strony przeciwnej w przypadku przegranej sprawy,
 • koszty postępowania mediacyjnego,
 • koszty poręczenia majątkowego (tzw. kaucji w razie aresztowania).

Co to oznacza w praktyce?

Postaramy się wyjaśnić na przykładzie Mateusza.

Mateusz pracuje jako DJ, dba o oprawę muzyczną wielu wydarzeń kulturalnych w swoim mieście. Podczas jednego z ostatnich eventów dobrą zabawę przerwała nagła ulewa. Zgodnie z zawartą z miastem umową organizator imprezy zobowiązany był zapewnić DJ-owi namiot, który ochroniłby sprzęt grający przed zamoczeniem. Namiot rzeczywiście postawiono, ale taki, który przeciekał. I choć sprzęt grający teoretycznie był chroniony, to w praktyce kapiąca przez słabej jakości zadaszenie woda, spowodowała uszkodzenie nagłośnienia. Organizator imprezy nie widział w tym swojej winy. Mateusz nie wiedział, czy ma szansę na wygraną w sądzie. Przydatne okazało się ubezpieczenie ochrony prawnej. Dzięki niemu mógł bezpłatnie skonsultować sprawę z adwokatem, który następnie reprezentował go na sali rozpraw.

Posiadanie wspomnianej polisy oczywiście nie gwarantuje wygrania sprawy, ale znacznie ułatwi dochodzenie swoich racji, zniweluje związany z tym procesem stres i znacząco obniży ryzyko ponoszenia kosztów prawnych.

UWAGA: Ubezpieczyciel nie prowadzi spraw sądowych ubezpieczonego, ale pokrywa ich koszty, zgodnie z postanowieniami umowy. Ponadto polisa obejmuje tylko problemy prawne, które powstały w okresie ubezpieczenia.

O ubezpieczeniu ochrony prawnej pisaliśmy też tu>>>

Kto może skorzystać z ubezpieczenia ochrony prawnej?

 • klienci indywidualni oraz członkowie ich rodzin,
 • osoby wykonujących wolny zawód,
 • przedsiębiorcy z sektora MSP.

Po co mi ubezpieczenie, skoro przysługuje mi prawo do nieodpłatnej pomocy prawnej?

W przeciwieństwie do ubezpieczenia ochrony prawnej, system nieodpłatnej pomocy prawnej nie zapewnia pokrycia kosztów sądowych, w tym wynagrodzenia radcy prawnego lub adwokata. Za postępowanie sądowe trzeba zapłacić z własnej kieszeni lub ubiegać się o zwolnienie z kosztów, co jest możliwe ale nie jest takie proste.

Jeśli zwrócisz się o pomoc prawną do kancelarii prawnej, bardzo prawdopodobne, że jednorazowe wynagrodzenie kancelarii znacznie przewyższy kwotę, którą zapłaciłbyś za całoroczną ochronę prawną w postaci ubezpieczenia, a dodatkowo z ochrony możesz skorzystać nie raz, lecz tyle razy, ile uzgodniłeś z ubezpieczycielem i na ile pozwala oczywiście suma ubezpieczenia.