Silny wiatr: co warto wiedzieć na wypadek wichury lub trąby powietrznej?
Lato coraz bliżej. Wzrastają temperatury. A wraz z nimi ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych – burz, nawałnic, trąb powietrznych. 21 maja trąba powietrzna przeszła przez Lubelszczyznę. Osiągnęła aż 100 metrów […]
Lato coraz bliżej. Wzrastają temperatury. A wraz z nimi ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych – burz, nawałnic, trąb powietrznych. 21 maja trąba powietrzna przeszła przez Lubelszczyznę. Osiągnęła aż 100 metrów szerokości, uszkodziła 120 budynków. Takich zjawisk będzie coraz więcej. Co jest ich przyczyną? Czy w jakikolwiek sposób można się na nie przygotować?
Źródło: Twitter RCB
Silny wiatr? Słuchaj alertów, nie bagatelizuj ostrzeżeń
Trąby powietrzne pojawiają się w Polsce od kwietnia do października. W tym czasie ze szczególną uwagą śledź alerty pogodowe. Nie lekceważ komunikatów od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, jeżeli ostrzegają przed zbliżającym się załamaniem pogody. Nie licz na to, że „burza przejdzie bokiem”. Lepiej być przygotowanym na najgorsze. Wiemy, że nie każda burza niesie takie zagrożenie i że czasem może być ich tak wiele, że nie dałoby się normalnie funkcjonować. Zachowaj rozsądek, w sezonie burzowym, zwłaszcza gdy pojawią się alerty, zabezpiecz to, co nagły podmuch wiatru może łatwo poderwać. Unikaj parkowania pod drzewami, zamykaj okna, gdy wychodzisz z domu. Nie każda burza kończy się trąbą powietrzną.
Niestety na nią nie ma rady. Niezależnie od tego, czy i jak się zabezpieczysz, siła wiatru jest tak ogromna, że przewraca zdrowe drzewa i zrywa dachy. Zdarza się, że takiego załamania pogody nawet nie da się przewidzieć. Jeśli do niego dojdzie, przede wszystkim chroń siebie i bliskich. Postaraj się zapewnić schronienie zwierzętom.
Najbezpieczniej będzie w piwnicy.
Śledź prognozy pogody!
Jeśli dzień zapowiada się bardzo burzowo, ułóż plany tak, by zapewnić sobie i bliskim maksymalne bezpieczeństwo. Nie wysyłaj np. dzieci na rowerach do szkoły. Podwieź je autem i powiedz im, żeby poczekały w szkole, jeśli rozpęta się burza.
W monitorowaniu pogody przydadzą ci się różne aplikacje, więcej szczegółów na ich temat znajdziesz tutaj: „Systemy wczesnego ostrzegania – jak z nich korzystać?”. Przypominamy o tych naszym zdaniem najlepszych:
- WeatherPro
Aplikacja pogodowa oparta na najlepszym na świecie europejskim modelu prognozowania. Dopasowuje się do potrzeb użytkownika, gdyż to on sam decyduje o jakich zjawiskach pogodowych chce otrzymywać ostrzeżenia.
- Meteo ICM
Numeryczna prognoza pogody opracowywana przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM). Niezwykle precyzyjna, informująca o zmiennych warunkach pogodowych z dokładnością co do godziny.
- Pogodynka ALERT-IMGW
Aplikacja IMGW wysyłająca oficjalnie publikowane powiadomienia o gwałtownych zjawiskach pogodowych.
Co zrobić po nawałnicy?
Gdy niebezpieczny żywioł już ustanie, w pierwszej kolejności zadbaj o rannych i poszkodowanych. Udziel im pierwszej pomocy, a w razie potrzeby sprowadź odpowiednie służby. Dopiero potem zorientuj się, jakie zniszczenia materialne spowodował silny wiatr.
Zrób zdjęcia zniszczeń telefonem. To na pewno ułatwi likwidację szkody. Samo zgłoszenie szkody jest bardzo proste. Zadzwoń do ubezpieczyciela lub skontaktuj się przez stronę internetową, jak tylko będzie to możliwe. Przy takich katastrofach często ubezpieczyciele wysyłają swoich przedstawicieli na obszar objęty zniszczeniami i stosują uproszczoną likwidację szkód. Możesz też zadzwonić do swojego agenta. Pytaj, co powinieneś zrobić po kolei, kiedy przyjedzie rzeczoznawca, czy możesz liczyć na zaliczkę. W przypadku takich dużych szkód ubezpieczyciele wypłacają często zaliczki, które pokrywają bieżące potrzeby tuż po nawałnicy. Duże nawałnice niestety niszczą czasami też całą infrastrukturę, utrudniając komunikacje zaraz po katastrofie. Ubezpieczyciele biorą to pod uwagę, ale nie zwlekaj ze zgłaszaniem szkody, zrób to jak najszybciej po zdarzeniu.
PAMIĘTAJ! Jeżeli zauważysz iskrzenie, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji, wezwij służby techniczne. Pod żadnym pozorem nie próbuj samodzielnie usuwać leżących lub zwisających przewodów lub jakichkolwiek innych elementów, które mogą powiększyć szkodę lub stanowić dla ciebie zagrożenie!
Ubezpieczenie – jak to działa?
Dobre ubezpieczenie domu pozwoli ci, niezależnie od pomocy z gminy, odbudować dom w podobnej technologii, w jakiej był ten zniszczony. Ubezpieczyciel uwzględni stan techniczny twojego budynku, ale jeśli regularnie dbasz o dom, robisz przeglądy, usuwasz usterki, remontujesz, ubezpieczysz dom w dobrej, rynkowej wartości. Kupując polisę ubezpieczeniową musisz wziąć pod uwagę to, iż swoim zakresem obejmować powinna mury, elementy stałe i ruchomości. Myślisz, że taka polisa kosztuje bardzo dużo? Nie! To kilkadziesiąt złotych miesięcznie, które stanowią zabezpieczenie twoich finansów na wypadek dużych zniszczeń. Przeczytaj, przed czym dokładnie chroni ubezpieczenie domu i na co warto zwracać uwagę, zawierając umowę z agentem >>>
Skąd biorą się trąby powietrzne?
Ekstremalne zjawiska pogodowe to efekt nagłych wahań temperatury. Nawet zmiana o dwa, trzy stopnie może doprowadzić do powstania gwałtownie wirujących kolumn powietrza. Kolumny te zazwyczaj formują się w przedniej części chmury burzowej cumulonibus i obierają kształt ciemnego leja, skierowanego ku powierzchni Ziemi. W Polsce takie zjawiska pogodowe występują średnio od 8 do 14 razy w roku i z każdym latem jest ich coraz więcej.
O tym jak niszczycielską moc ma silny wiatr świadczy m.in. nawałnica, która w 2017 roku przeszła przez Kaszuby. W jej wyniku Lasy Państwowe poniosły najbardziej dotkliwe straty w swojej historii. Choć drewno z powalonych drzew nadawało się do sprzedaży, to wstępnie straty Lasów Państwowych oszacowano na 1 mld zł. Zginęło 6 osób, a ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków.
Ubezpieczyciele do końca września 2017 r. oszacowali wypłaty odszkodowań na 400 mln zł. Na przykładzie Kaszub widać, jak ważna jest sprawność infrastruktury dla efektywnego działania ubezpieczeń. Większość budynków i samochodów zniszczonych na skutek nawałnicy była ubezpieczona. Jednak ze względu na brak dostępu do internetu i telefonii komórkowej oraz nieprzejezdne drogi poszkodowani nie mogli skontaktować się szybko z zakładami ubezpieczeń. Zabiegamy o to, by rosła świadomość również władz lokalnych w tym zakresie. Przygotowaliśmy raport, w którym podkreślamy rolę sprawnej infrastruktury i współpracy poszczególnych służb. Zachęcamy do pobierania raportu, znajdziesz w nim więcej informacji o wpływie katastrof naturalnych na otoczenie przeczytasz w naszym raporcie „ Klimat Ryzyka. Jak prewencja i ubezpieczenia mogą ograniczyć wpływ katastrof naturalnych na otoczenie?”.