ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty
20
sty
2022
Zimowe wyjazdy – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty?

Zimowe wyjazdy czas start? Narty to twój sport? Na pewno więc wiesz, że bez odpowiedniego ubezpieczenia w razie wypadku sporo ryzykujesz. Przypominamy, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty i inne zimowe wyjazdy, co jest w nim najważniejszym elementem. Nie zapomnij o tym przed wyjazdem.

Zimowe wyjazdy – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty?

ubezpieczenie turystyczne

Wybierasz się na zimowy wyjazd? Narty to twój sport? Na pewno więc wiesz, że bez odpowiedniego ubezpieczenia w razie wypadku sporo ryzykujesz. Przypominamy, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty, co jest w nim najważniejszym elementem. Jak wybrać ubezpieczenie w czasie pandemii?

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty – dlaczego to ważne?

Wypadki mogą przytrafić się wszędzie, jednak wyjazd, szczególnie związany z taką aktywnością jak jazda na nartach czy snowboardzie zdecydowanie podnosi ich ryzyko. Nawet gdy jesteś doświadczonym narciarzem! Wypadek to jedno, ale musisz wziąć pod uwagę koszty, jakie się z nim wiążą. Za granicą płacisz za pomoc na stoku, transport do szpitala. To często olbrzymie sumy, kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Bez ubezpieczenia musisz pokryć je z własnej kieszeni. A jak zderzysz się ze swojej winy z innym narciarzem? Nie dość, że za swoje leczenie, zapłacisz za jego powrót do zdrowia i sprzęt. A jeśli człowiek nie będzie mógł pracować przez jakiś czas, zwrócisz mu utracone dochody. Brzmi jak horror? Bez ubezpieczenia wypadek może stać się takim horrorem.

Ryzyko pandemii

Wyjazd na narty w czasie pandemii to dodatkowe wyzwanie logistyczne. Przede wszystkim sprawdź, jakie obostrzenia są w danym kraju. Mamy kolejną falę i sytuacja jest dynamiczna. Przygotuj paszporty covidowe. Zadbaj o to, by aplikacja była w telefonie, przygotuj też wydruk – tak, by kod QR był czytelny. Jeśli trzeba, zrób odpowiednie testy. Sprawdź, jakie w danym kraju są wymagane. By wjechać do niektórych państw, trzeba też wypełnić deklaracje wjazdu. Dopełnij więc wszystkich formalności. Sprawdź koniecznie przepisy dotyczące izolacji i kwarantanny. Gdzie i jakich masek się wymaga?

Wiele informacji znajdziesz na stronie polskiego MSZ, jednak warto sięgnąć i na strony lokalnych instytucji sanitarnych lub ministerstw lub specjalne serwisy UE.

Jakie koszty musisz wziąć pod uwagę, gdy np. złamiesz nogę na stoku:

 • Zwiezienie ze stoku, transport do szpitala. W górskich miejscowościach często w grę wchodzi jedynie transport helikopterem.
 • Opieka medyczna, pobyt w szpitalu
 • Opieka nad dziećmi w czasie, w którym jesteś w szpitalu
 • Transport z miejsca wypoczynku do miejsca zamieszkania. Gdy na narty przyleciałeś samolotem, powrót z nogą w gipsie może być niemożliwy.
 • Jeśli przyjechałeś samochodem, ale nikt poza tobą nie może autem wrócić, musisz zapłacić za sprowadzenie samochodu do kraju.
 • Koszty leczenia narciarza, z którym zderzyłeś się na stoku, również jego transport do szpitala.

A jeśli dopadnie cię Covid-19?

A jeśli w trakcie dwutygodniowego pobytu źle się poczujesz i okaże się, że masz Covid, albo trafisz z rodziną na kwarantannę po pozytywnym teście? Musisz wziąć pod uwagę to, że:

 • Koszty kwarantanny (hotel i wyżywienie) są najczęściej po twojej stronie. Kwarantanna może uniemożliwić ci powrót do kraju w zaplanowanym terminie.
 • Pobyt w szpitalu. leczenie, jeśli będzie konieczne, również może wiązać się z kosztami.

Chyba nie chcesz zająć pierwszego miejsca w konkursie na najdroższe ferie świata? Te koszty pokryje ubezpieczenie.

Co powinno wejść w skład ubezpieczenia na wyjazd zimowy?

 • Koszty leczenia – KL, czyli najważniejszy element ubezpieczenia turystycznego

Oczywiście, na terenie UE, gdy masz kartę EKUZ, przysługują ci takie same świadczenia zdrowotne, jakie przysługują obywatelom danego państwa w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Jednak w wielu krajach ich zakres jest bardzo wąski. Jesteśmy przyzwyczajeni, że w Polsce wszystko jest w ramach NFZ i nie płacimy np. za pobyt w szpitalu czy jakiekolwiek zabiegi. Za granicą możemy się niestety rozczarować. Nawet jeśli poskładają cię w ramach bezpłatnego świadczenia, to może się okazać, że za część badań musisz zapłacić. W wielu państwach UE płatny jest pobyt w szpitalu, np. w Czechach czy w Niemczech. Zdarza się też, że najbliższy szpital, w którym może być udzielona pomoc, to placówka prywatna. Wówczas EKUZ będzie bezużyteczny, a zadziała wyłącznie ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenie kosztów leczenia pokryje wydatki związane z pobytem w szpitalu, w tym koszty niezbędnych zabiegów.

Jaką sumę ubezpieczenia wybrać?

Zorientuj się, jakie są koszty leczenia w kraju, do którego się wybierasz. Z reguły to znacznie więcej niż w Polsce.

W podjęciu decyzji dotyczącej sumy ubezpieczenia KL pomoże ci ten tekst: Ile kosztuje wypadek podczas zagranicznego wyjazdu?

Nie wybieraj najniższych sum, wypadki na nartach to duże koszty. Sam opatrunek na zwichniętą nogę może kosztować kilkaset euro.

 • Koszty ratownictwa i poszukiwania

Sprawdź koniecznie, czy zakres ubezpieczenia KL obejmuje także koszty transportu medycznego, akcji poszukiwawczej i ratowniczej oraz transport zwłok. Może się zdarzyć, że ww. koszty znajdują się w podstawowej ochronie KL lub assistance albo że stanowią dodatkową opcję. Warto wówczas z niej skorzystać. Akcje ratownicze w górach za granicą są odpłatne. Dotyczy to wszystkich krajów słynących z doskonałych kurortów narciarskich – od Słowacji po  Niemcy, Austrię, Włochy, Francję czy Szwajcarię. Nie możesz też liczyć na bezpłatny transport np. air ambulansem ze szpitala za granicą do szpitala w Polsce.

Tu również nie zaznaczaj najniższych sum ubezpieczenia, koszt akcji ratowniczej ze śmigłowcem może wynosić nawet ponad 10 tys. euro.

 • Ochrona w zakresie Covid-19

Szukaj takiej polisy, w której w kosztach leczenia lub jako osobny składnik ubezpieczenia, jest uwzględnione zachorowanie na Covid. Ubezpieczenie powinno pokryć koszty leczenia choroby. Istotną opcją jest też kwarantanna. Jeśli np. tobie lub członkowi rodziny wyjdzie pozytywny test, ale nie będziesz miał żadnych objawów choroby, trzeba się będzie poddać izolacji. Jej długość regulują przepisy każdego kraju, ale to już wiesz! Jeśli uniemożliwi to powrót do kraju, ubezpieczyciel zapłaci za wyżywienie, zmianę rezerwacji powrotnej, hotel.

 • Rozszerzenie ubezpieczenia w przypadku chorób przewlekłych

Tę opcję zaznacz koniecznie, gdy leczysz się na chorobę przewlekłą, czyli stale przyjmujesz określone leki i jesteś pod opieką lekarza. Brak zaznaczonej opcji chorób przewlekłych może spowodować, że ubezpieczyciel odmówi pokrycia wydatków związanych z kosztami leczenia. Pomyśl, co się może stać: masz kłopoty z ciśnieniem, od dawna się leczysz, przyjmujesz leki, wszystko jest pod kontrolą, ale nowe warunki, jazda na nartach, adrenalina sprawiły, że na stoku skoczyło ci ciśnienie. Chwila nieuwagi, bo zakręciło ci się w głowie i wpadasz na innego narciarza. Łamiesz nogę… Myślisz, że uda się to ukryć przed lekarzami? Nie, nie ryzykuj! Rozszerzenie nieznacznie podniesie składkę ubezpieczenia, ale za to masz zapewniony pełen komfort i możesz w każdym przypadku liczyć na pomoc.

 • OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Bardzo ważne, gdy spowodujesz wypadek, w którym ucierpi ktoś inny. Na nartach to częste zdarzenia! W takiej sytuacji poszkodowany ma prawo oczekiwać od ciebie odszkodowania. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o uszczerbek na zdrowiu, ale także o zniszczony sprzęt czy ubranie np. podarty kombinezon narciarski. Ubezpieczenie OC obejmuje właśnie tego rodzaju szkody.

W niektórych krajach taka polisa jest już obowiązkowa. Nowe przepisy weszły od 1 stycznia 2022 we Włoszech, a jazda bez OC może skończyć się grzywną.

 • NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

To jeden z podstawowych elementów ubezpieczenia turystycznego. W przypadku urazu ciała, otrzymasz świadczenie odpowiednie do wielkości doznanego uszczerbku na zdrowiu, według tzw. tabeli uszczerbkowej. Ocenia się procent uszczerbku i adekwatnie do tego wypłatę. Jeśli suma ubezpieczenia wynosiła 10000 zł, za jeden procent uszczerbku otrzymasz 100 zł.

 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego czy bagażu

To opcja, która zapewnia ci odszkodowanie na wypadek zniszczenia, uszkodzenia czy kradzieży sprzętu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie sytuacje związane z uszkodzeniem czy zagubieniem są objęte ubezpieczeniem. Koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie wyłączenia odpowiedzialności. W przypadku kradzieży musisz dysponować dowodami, że sprzęt narciarski czy bagaż były należycie zabezpieczone, a nie pozostawione bez opieki w ogólnie dostępnym pomieszczeniu (np. narty pozostawione na stoku). Pamiętaj, że ta opcja nie zwalnia cię z odpowiedzialności za swoje rzeczy! Nie możesz pozwolić sobie na beztroskę.

 • Assistance

Assistance, czyli dodatkowe usługi i pomoc w organizacji leczenia czy transportu, jak choćby pomoc tłumacza. Najczęściej właśnie tego dotyczy assistance, ale ubezpieczyciele rozbudowują swoją ofertę i w ramach assistance możesz mieć na przykład opiekę nad dziećmi, kiedy po wypadku nie będziesz w stanie zapewnić im jej sam.

 • Ubezpieczenie sportów ekstremalnych

Listy sportów ekstremalnych należy szukać w załączniku do ogólnych warunków ubezpieczenia. Za takie mogą być uznane np. uprawienie narciarstwa alpejskiego czy snowboardingu poza wytyczonymi szlakami. Koniecznie sprawdź ten punkt uważnie i dopytaj w razie wątpliwości.

 • Koszty rezygnacji z wyjazdu

Przeważnie planujemy podróż z pewnym wyprzedzeniem i w związku
z tym przelewamy pewną kwotę pieniędzy, aby zarezerwować sobie hotel czy przelot. Ubezpieczenie zapewnia zwrot tego, co wpłaciliśmy i czego nie możemy odzyskać w związku z koniecznością odwołania wyjazdu z przyczyn od nas niezależnych, takich jak np. choroba. To coraz popularniejsza opcja.

Pamiętaj, że pakiety ubezpieczeń turystycznych są personalizowane. W zależności od tego, gdzie jedziesz, na jak długo, jakim środkiem transportu, czy jak aktywnie planujesz spędzić urlop, możesz wybierać lub rezygnować z dodatkowych opcji, zmieniać zakres ubezpieczenia w zależności od potrzeb. Tylko nie oszczędzaj za bardzo! Dobre ubezpieczenie turystyczne nie może być najtańsze! Za polisę na dwutygodniowy wyjazd zapłacisz i tak wielokrotnie mniej niż gdybyś miał pokryć koszty wypadku z własnej kieszeni.

Wyjazdy zimą 2022  – znowu o tym, żeby sprawdzić wszystko!

A jeśli nie narty, a ciepłe kraje? Taka opcja też jest bardzo popularna. Pamiętaj jednak, że poza strefą Schengen przepisy mogą być bardziej restrykcyjne lub wiązać się z kwarantanną po przyjeździe. Koniecznie więc wszystko sprawdź. Oto nasz redakcyjny przykład. Kolega wybierał się na wczasy, zarezerwował lot z przesiadką w Zurychu. Wydawało mu się, że z przepisami jest na bieżąco. Paszport covidowy miał, testy w miejscu docelowym nie były potrzebne (koniec grudnia 2021). I niespodzianka, do samolotu do Zurychu nie wsiadł. Powód? Nie zrobił właściwych testów. Szwajcaria wymaga testów genetycznych, nawet jeśli jesteś na jej terytorium tylko po to, by przesiąść się do innego samolotu. A podróż z przesiadką kolegi była przez Szwajcarów traktowana jako dwa osobne loty, a nie lot łączony – tak zostały kupione bilety. Sprawdzaj więc wszystko dwa razy i skrupulatnie. Bądź na bieżąco, tak by np. nagłe zaostrzenie przepisów i konieczność testowania nie zaskoczyły cię już na lotnisku. Dzień lub dwa przed wyjazdem jeszcze będziesz mógł zareagować.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – nie na ostatni moment!

A jeśli test wyjdzie pozytywny, rozchorujesz się tuż przed wyjazdem… w takiej sytuacji właśnie przydaje się wspomniane ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Tylko musisz o nim pomyśleć już na etapie rezerwowania wyjazdu! To nie jest produkt, który można wykupić w ostatniej chwili. Sprawdź dokładnie warunki polisy, oferty ubezpieczycieli różnią się tu w zakresie i w terminach zawarcia umowy. Idea jest prosta – zabezpieczasz się przed takimi sytuacjami, jak nagła choroba, wypadek, choroba lub śmierć bliskiej osoby, pobyt w szpitalu, istotne zdarzenie losowe, które uniemożliwi podróż. To może być np. wyznaczenie terminu egzaminu poprawkowego lub gdy byłeś bez pracy – start nowej. Ubezpieczyciel zwraca koszty wyjazdu. Zachorowanie na Covid jest jedną z sytuacji, którą wiele polis na rynku obejmuje.

Zobacz też na naszą infografikę: