Wyjazd samochodem za granicę – poradnik

Słowackie góry czy chorwackie plaże? A może włoskie wybrzeże Adriatyku? Podróż samochodem daje mnóstwo możliwości i niewiele ograniczeń – żadnych biletów, przesiadek, uzależnienia od innych, pośpiechu, by być o czasie na lotnisku. A do tego możesz zabrać tyle rzeczy, ile zmieści się w bagażniku… Na pewno żadnych kłopotów? Jak przygotować się do dobrej i bezpiecznej podróży samochodowej za granicę?

wyjazd samochodem za granice

Przed podróżą – 3 x P, czyli przegląd, polisy i przepisy

  • PRZEGLĄD

Sprawdź stan auta, którym wybierasz się w podróż. Czy jest w pełni sprawne, ma ważne badania techniczne? Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, bo może okazać się, że idealnie przygotowałeś się na wyjazd za granicę samochodem, tylko brak ci…w pełni sprawnego pojazdu. Sprawdź poziom oleju, płynu w chłodnicy, ciśnienie w oponach… a może wybierzesz się do serwisu na sezonowy przegląd?

  • POLISY

Kup odpowiednie ubezpieczenie. Przyda ci się polisa turystyczna i ubezpieczenie auta. Oprócz obowiązkowego OC, pomyśl o autocasco oraz assistance. A Oto jak przedstawiają się wymagania ubezpieczeniowe w poszczególnych państwach:

Kraje, w których wystarczy twoja  polisa OC: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy,  Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Węgry, Włochy;

Kraje, w których musisz mieć Zieloną Kartę: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja,  Tunezja, Turcja, Ukraina;

Zieloną Kartę otrzymasz bezpłatnie u swojego ubezpieczyciela.

Jeśli masz ubezpieczenie AC lub assistance, sprawdź, czy zakres terytorialny polisy AC obejmuje kraje, przez które będziesz podróżował. Upewnij się, czy twoja polisa assistance zawiera potrzebne za granicą świadczenia – holowanie pojazdu, dostarczenie samochodu zastępczego czy organizację noclegu. Możesz dokupić polisy AC i assistance przed podróżą, jeśli jeszcze ich nie masz. Możesz kupić je w pakiecie z OC, wiedząc  że planujesz wyjazdy zagraniczne.

Bez autocasco lub assistance naprawa auta za granicą lub pomoc w drodze mogą okazać się prawdziwym wyzwaniem np. ze względu na nieznajomość przepisów danego kraju czy barierę językową. Nie mówiąc o kosztach…

Jeśli masz ubezpieczenie ochrony prawnej również sprawdź czy jego zakres obejmuje kraje, do których się wybierasz. Zapisz sobie numer telefonu infolinii ubezpieczyciela w telefonie oraz na kartce i włóż ją do schowka. W razie kolizji czy problemów z policją na drodze zadzwoń i poradź się prawnika.

  • PRZEPISY

Zapoznaj się z zasadami ruchu drogowego i ograniczeniami w krajach, przez które będziesz podróżował. Warto wiedzieć:

  • jakie są ograniczenia prędkości,
  • czy jest obowiązek dotyczący jazdy z włączonymi światłami,
  • jak powinien być wyposażony samochód (czy potrzebujesz apteczki, trójkąta, kamizelki, dodatkowych żarówek)
  • czy trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa na tylnych siedzeniach,
  • które odcinki dróg są płatne i trzeba wykupić winiety, a gdzie płatności odbywają się przy bramkach.

Polscy kierowcy w 2018 r. za granicą byli sprawcami ponad 200 kolizji dziennie. Nie chcesz pogarszać tych statystyk! 

Przed podróżą – najważniejsze dokumenty

Od jakiegoś czasu jeździsz już bez dowodu rejestracyjnego? Pewnie, można! Jednak w podróż zagraniczną koniecznie go zabierz. Pamiętaj też o wszystkich innych ważnych dokumentach. Spakuj:

  • dowód osobisty / paszport,
  • prawo jazdy (w niektórych krajach spoza Unii Europejskiej konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy);
  • potwierdzenie ubezpieczenia OC (i/lub zielonej karty),
  • dowód rejestracyjny.

Zabierz też  druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, w wersji polsko-angielskiej (kliknij ten link i od razu pobierz!) najlepiej w dwóch egzemplarzach, umowy lub najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczenia autocasco oraz assistance (lub przynajmniej zapisz sobie gdzieś numery na infolinię ubezpieczycieli).

Planowanie trasy – mapy nie tylko online

Zaplanuj trasę, czyli wybierz optymalną drogę do miejsca przeznaczenia, uwzględnij przystanki, noclegi i tankowanie. Sprawdź ceny paliwa, będziesz wiedział, w którym kraju opłaca się zatankować do pełna przed przekroczeniem kolejnej granicy.  Zapisz potrzebne mapy lub przygotuj nawigację w aucie.

Wydaje ci się, że możesz bez przerwy jechać wiele godzin? Czy cały czas będziesz wystarczająco skoncentrowany? Po dwóch, trzech godzinach warto zrobić sobie nawet kilka minut przerwy. Uwzględnij to w planach!

Przydadzą się też mapy papierowe. Włóż do schowka atlas albo mapę. To nie zajmie wiele miejsca, a może się bardzo przydać, gdy technika zawiedzie. Nie polegaj wyłącznie na nawigacji GPS. Pamiętaj także o gotówce, która uratuje twój urlop, gdy nagle, z niewiadomych przyczyn, terminal w restauracji odmówi posłuszeństwa.

Co się przyda w aucie?

Gdy już uporasz się z przeglądami, polisami, przepisami i trasami, przyszykuj sobie niezbędnik samochodowy.

Zacznij od apteczki. Możesz jechać tam, gdzie nie jest obowiązkowa, ale to naprawdę warto w samochodzie mieć. Zwłaszcza, że masz obowiązek udzielenia pierwszej pomocy, gdy jesteś świadkiem wypadku. Nie kupuj pierwszej lepszej apteczki, byle było tanio. Kup taką apteczkę, która ma:

  • opatrunek indywidualny, 10×8 cm i 12×10 cm
  • kompresy gazowe – kilka sztuk, 10×10 cm
  • plastry z opatrunkiem i bez opatrunku
  • opaski elastyczne, 6×2 cm i 8×3 cm i bandaże
  • chusty opatrunkowe, 40×60 cm, 60×80 cm, trójkątna
  • lateksowe rękawice ochronne – kilka par
  • koc z folii termoizolacyjnej
  • instrukcję udzielania pierwszej pomocy
  • nożyczki

Warto mieć też nóż do cięcia pasów, latarkę, ustnik do sztucznego oddychania, zbijak do szyb.

Nie zabieraj do apteczki żadnych leków i środków dezynfekujących – szybko stracą przydatność do użycia w wysokich temperaturach, jakie panują w aucie.

Przyda się: koc, zapas wody, żarówki, kamizelki odblaskowe w liczbie odpowiadającej pasażerom auta i trójkąt. Warto mieć zapasową ładowarkę lub odpowiedni kabel, by podładować telefon. A oprócz tego pomyśl o ulubionej muzyce, miękkich zabawkach lub samochodowych grach dla dzieci i wszystkim tym, co umili ci podróż, ale w niej nie przeszkodzi.

 O czym pamiętać, gdy wypożyczasz samochód?

Jeżeli podczas zagranicznego wypadu zamierzasz zwiedzać okolicę wypożyczonym na miejscu samochodem, pamiętaj, by podczas zawierania umowy zgłosić wszystkich potencjalnych kierowców pojazdu. Oczywiście wiąże się to z dodatkową opłatą, ale nie zawsze warto oszczędzać. Nie oszczędzaj również na ubezpieczeniu wypożyczonego auta. Lepiej zawczasu dopłacić kilkadziesiąt euro i cieszyć się wszystkimi aspektami wycieczki, niż później martwić się kosztami naprawy. Przed podpisaniem dokumentów w wypożyczalni dokładnie sprawdź, czy samochód nie ma żadnych obtarć i wgnieceń. Najlepiej przed ruszeniem w trasę wykonaj zdjęcia ukazujące wszystkie mankamenty pojazdu, aby później w związku z ich naprawami nie pociągnięto cię do odpowiedzialności.

Wypadek za granicą – co robić?

Niestety. Stało się. Manewr na zatłoczonym parkingu w Chorwacji nie zakończył się sukcesem. Stuknąłeś auto wyjeżdżające przed tobą. Jak zachować się w takiej sytuacji? Oczywiście najważniejsze jest udzielenie pomocy ewentualnym poszkodowanym i zabezpieczenie miejsca zdarzenia (szczegóły postępowania określa prawo drogowe danego kraju). Gdy już wykonasz powyższe czynności, postępuj podobnie jak w przypadku kolizji w Polsce, czyli wymień dane z uczestnikami zdarzenia:

Jeśli masz formularz wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej, wypełnij go wraz z pozostałymi uczestnikami zdarzenia.

Nie masz przy sobie takiego formularza? Koniecznie zanotuj:

  • dane personalne pozostałych kierowców uczestniczących w wypadku;
  • dane właścicieli pozostałych pojazdów;
  • dane identyfikacyjne pojazdów uczestniczących w wypadku: numer rejestracyjny, markę, model i typ pojazdu, kraj rejestracji pojazdu;
  • numery polis ubezpieczeniowych (OC lub Zielonej Karty) i dane zakładów ubezpieczeń, w których zawarto umowy ubezpieczenia OC lub ZK;
  • numer prawa jazdy każdego kierującego;

Jeżeli pozwalają na to okoliczności:

  • spisz dane świadków
  • utrwal na zdjęciach miejsce kolizji oraz pojazdy biorące w niej udział – fotografie mogą być pomocne przy ustaleniu okoliczności zdarzenia

Jeżeli to ty jesteś poszkodowanym, oprócz powyższych danych, poproś sprawcę o podpisanie oświadczenia, w którym potwierdza okoliczności zdarzenia, a najlepiej niech to będzie wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym.

Jak i gdzie zgłosić szkodę za granicą?

Jeżeli jesteś poszkodowanym i masz autocasco i/lub assistance:

  • skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem autocasco/assistance w Polsce lub jego przedstawicielem na terenie kraju, w którym przebywasz. On podpowie ci, jakie kroki podjąć dalej;
  • ubezpieczenie autocasco pozwoli ci na niezbędną naprawę auta za granicą i kontynuowanie podróży (sprawdź to zanim wykupisz polisę!).

Jeżeli jesteś poszkodowanym, ale nie masz autocasco i/lub assistance:

  • jeśli znasz język kraju, w którym przebywasz, możesz zgłosić szkodę na miejscu u ubezpieczyciela sprawcy;
  • najprawdopodobniej czeka cię samodzielne zorganizowanie holowania pojazdów i/lub pokrycie kosztów naprawy auta. O zwrot poniesionych kosztów możesz ubiegać się dopiero po powrocie do kraju i zgłoszeniu szkody u reprezentanta do spraw roszczeń ubezpieczyciela sprawcy w Polsce. Dlatego właśnie tak ważne jest autocasco za granicą. Kto reprezentuje ubezpieczyciela sprawcy do spraw roszczeń? Informację tę uzyskasz w Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (www.pbuk.pl lub pod numerem telefonu + 48 22 551 51 00).

Pamiętaj, że powyższe zasady dotyczą wyłącznie Europejskiego Obszaru Gospodarczego  (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania, Węgry, Włochy) oraz  Andory, Serbii i Szwajcarii.

Jeżeli sprawcą zdarzenia jest kierujący pojazdem zarejestrowanym w kraju spoza EOG oraz nie w Andorze, Serbii lub Szwajcarii, ale posiadający ważną Zieloną Kartę, szkodę zgłosić należy:

  • jeszcze za granicą, do Biura Narodowego kraju zdarzenia na adres widniejący na odwrocie Zielonej Karty lub na stronie internetowej PBUK, które udzieli ci informacji co do dalszego postępowania;
  • bezpośrednio w zakładzie ubezpieczeń sprawcy szkody.

Jeśli masz ubezpieczenie ochrony prawnej, bez względu na to, czy jesteś sprawcą, czy poszkodowanym w wypadku możesz zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela i spytać prawnika o to:

  • jakie przysługują ci prawa
  • jakie mogą być konsekwencje prawne zdarzenia
  • jak się zachować na miejscu zdarzenia, np. czy przyznać się do winy

W razie późniejszego wezwania do sądu na rozprawę w związku z wypadkiem, ubezpieczenie ochrony prawnej pokryje koszty prawne twojej obrony lub reprezentacji przez zagraniczną kancelarię, opłaty sądowe, koszty tłumaczeń, a nawet dojazdu na rozprawę.

Niezbędne numery telefonów podczas podróży zagranicznej

Europejski Numer Alarmowy: 112,  jest to jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej. Służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: +48 22 551 51 00.

ZAWSZE PRZED WYJAZDEM ZAGRANICZNYM ZANOTUJ NUMER TELEFONU I ADRES POLSKIEJ AMBASADY LUB KONSULATU ORAZ CENTRUM ALARMOWEGO SWOJEGO UBEZPIECZYCIELA!