Zimowe wyjazdy – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty?
Zimowe wyjazdy czas start? Narty to twój sport? Na pewno więc wiesz, że bez odpowiedniego ubezpieczenia w razie wypadku sporo ryzykujesz. Przypominamy, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty i inne zimowe wyjazdy, co jest w nim najważniejszym elementem. Nie zapomnij o tym przed wyjazdem.
Zimowe wyjazdy – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty?
Wybierasz się na zimowy wyjazd? Narty to twój sport? Na pewno więc wiesz, że bez odpowiedniego ubezpieczenia w razie wypadku sporo ryzykujesz. Przypominamy, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty, co jest w nim najważniejszym elementem.
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty – dlaczego to ważne?
Wypadki mogą przytrafić się wszędzie, jednak wyjazd, szczególnie związany z taką aktywnością jak jazda na nartach czy snowboardzie zdecydowanie podnosi ich ryzyko. Nawet gdy jesteś doświadczonym narciarzem! Wypadek to jedno, ale musisz wziąć pod uwagę koszty, jakie się z nim wiążą. Za granicą płacisz za pomoc na stoku, transport do szpitala. To często olbrzymie sumy, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Bez ubezpieczenia musisz pokryć je z własnej kieszeni. A jak zderzysz się ze swojej winy z innym narciarzem? Nie dość, że za swoje leczenie, zapłacisz za jego powrót do zdrowia i sprzęt. A jeśli człowiek nie będzie mógł pracować przez jakiś czas, zwrócisz mu utracone dochody. Brzmi jak horror? Bez ubezpieczenia wypadek może stać się takim horrorem.
Jakie koszty musisz wziąć pod uwagę, gdy np. złamiesz nogę na stoku:
- Zwiezienie ze stoku, transport do szpitala. W górskich miejscowościach często w grę wchodzi jedynie transport helikopterem.
- Opieka medyczna, pobyt w szpitalu
- Opieka nad dziećmi w czasie, w którym jesteś w szpitalu
- Transport z miejsca wypoczynku do miejsca zamieszkania. Gdy na narty przyleciałeś samolotem, powrót z nogą w gipsie może być niemożliwy.
- Jeśli przyjechałeś samochodem, ale nikt poza tobą nie może autem wrócić, musisz zapłacić za sprowadzenie samochodu do kraju.
- Koszty leczenia narciarza, z którym zderzyłeś się na stoku, również jego transport do szpitala.
- Weź pod uwagę też to, że możesz złapać jakąś infekcję, grypę lub Covid. Wtedy też potrzebny jest lekarz – ubezpieczenie pokryje koszt takiej wizyty.
Co powinno wejść w skład ubezpieczenia na wyjazd zimowy?
-
Koszty leczenia – KL, czyli najważniejszy element ubezpieczenia turystycznego
Oczywiście, na terenie UE, gdy masz kartę EKUZ, przysługują ci takie same świadczenia zdrowotne, jakie przysługują obywatelom danego państwa w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Jednak w wielu krajach ich zakres jest bardzo wąski. Jesteśmy przyzwyczajeni, że w Polsce wszystko jest w ramach NFZ i nie płacimy np. za pobyt w szpitalu czy jakiekolwiek zabiegi. Za granicą możemy się niestety rozczarować. Nawet jeśli poskładają cię w ramach bezpłatnego świadczenia, to może się okazać, że za część badań musisz zapłacić. W wielu państwach UE płatny jest pobyt w szpitalu, np. w Czechach czy w Niemczech. Zdarza się też, że najbliższy szpital, w którym może być udzielona pomoc, to placówka prywatna. Wówczas EKUZ będzie bezużyteczny, a zadziała wyłącznie ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenie kosztów leczenia pokryje wydatki związane z pobytem w szpitalu, w tym koszty niezbędnych zabiegów.
Jaką sumę ubezpieczenia wybrać?
Zorientuj się, jakie są koszty leczenia w kraju, do którego się wybierasz. Z reguły to znacznie więcej niż w Polsce.
W podjęciu decyzji dotyczącej sumy ubezpieczenia KL pomoże ci ten tekst: Ile kosztuje wypadek podczas zagranicznego wyjazdu?
Nie wybieraj najniższych sum, wypadki na nartach to duże koszty. Sam opatrunek na zwichniętą nogę może kosztować kilkaset euro.
-
Koszty ratownictwa i poszukiwania
Sprawdź koniecznie, czy zakres ubezpieczenia KL obejmuje także koszty transportu medycznego, akcji poszukiwawczej i ratowniczej oraz transport zwłok. Może się zdarzyć, że ww. koszty znajdują się w podstawowej ochronie KL lub assistance albo że stanowią dodatkową opcję. Warto wówczas z niej skorzystać. Akcje ratownicze w górach za granicą są odpłatne. Dotyczy to wszystkich krajów słynących z doskonałych kurortów narciarskich – od Słowacji po Niemcy, Austrię, Włochy, Francję czy Szwajcarię. Nie możesz też liczyć na bezpłatny transport np. air ambulansem ze szpitala za granicą do szpitala w Polsce.
Tu również nie zaznaczaj najniższych sum ubezpieczenia, koszt akcji ratowniczej ze śmigłowcem może wynosić nawet ponad 10 tys. euro.
-
Rozszerzenie ubezpieczenia w przypadku chorób przewlekłych
Tę opcję zaznacz koniecznie, gdy leczysz się na chorobę przewlekłą, czyli stale przyjmujesz określone leki i jesteś pod opieką lekarza. Brak zaznaczonej opcji chorób przewlekłych może spowodować, że ubezpieczyciel odmówi pokrycia wydatków związanych z kosztami leczenia. Pomyśl, co się może stać: masz kłopoty z ciśnieniem, od dawna się leczysz, przyjmujesz leki, wszystko jest pod kontrolą, ale nowe warunki, jazda na nartach, adrenalina sprawiły, że na stoku skoczyło ci ciśnienie. Chwila nieuwagi, bo zakręciło ci się w głowie i wpadasz na innego narciarza. Łamiesz nogę… Myślisz, że uda się to ukryć przed lekarzami? Nie, nie ryzykuj! Rozszerzenie nieznacznie podniesie składkę ubezpieczenia, ale za to masz zapewniony pełen komfort i możesz w każdym przypadku liczyć na pomoc.
-
OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Bardzo ważne, gdy spowodujesz wypadek, w którym ucierpi ktoś inny. Na nartach to częste zdarzenia! W takiej sytuacji poszkodowany ma prawo oczekiwać od ciebie odszkodowania. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o uszczerbek na zdrowiu, ale także o zniszczony sprzęt czy ubranie np. podarty kombinezon narciarski. Ubezpieczenie OC obejmuje właśnie tego rodzaju szkody.
W niektórych krajach taka polisa jest już obowiązkowa. Nowe przepisy weszły od 1 stycznia 2022 we Włoszech, a jazda bez OC może skończyć się grzywną.
-
NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
To jeden z podstawowych elementów ubezpieczenia turystycznego. W przypadku urazu ciała, otrzymasz świadczenie odpowiednie do wielkości doznanego uszczerbku na zdrowiu, według tzw. tabeli uszczerbkowej. Ocenia się procent uszczerbku i adekwatnie do tego wypłatę. Jeśli suma ubezpieczenia wynosiła 10000 zł, za jeden procent uszczerbku otrzymasz 100 zł.
-
Ubezpieczenie sprzętu sportowego czy bagażu
To opcja, która zapewnia ci odszkodowanie na wypadek zniszczenia, uszkodzenia czy kradzieży sprzętu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie sytuacje związane z uszkodzeniem czy zagubieniem są objęte ubezpieczeniem. Koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie wyłączenia odpowiedzialności. W przypadku kradzieży musisz dysponować dowodami, że sprzęt narciarski czy bagaż były należycie zabezpieczone, a nie pozostawione bez opieki w ogólnie dostępnym pomieszczeniu (np. narty pozostawione na stoku). Pamiętaj, że ta opcja nie zwalnia cię z odpowiedzialności za swoje rzeczy! Nie możesz pozwolić sobie na beztroskę.
-
Assistance
Assistance, czyli dodatkowe usługi i pomoc w organizacji leczenia czy transportu, jak choćby pomoc tłumacza. Najczęściej właśnie tego dotyczy assistance, ale ubezpieczyciele rozbudowują swoją ofertę i w ramach assistance możesz mieć na przykład opiekę nad dziećmi, kiedy po wypadku nie będziesz w stanie zapewnić im jej sam.
-
Ubezpieczenie sportów ekstremalnych
Listy sportów ekstremalnych należy szukać w załączniku do ogólnych warunków ubezpieczenia. Za takie mogą być uznane np. uprawienie narciarstwa alpejskiego czy snowboardingu poza wytyczonymi szlakami. Koniecznie sprawdź ten punkt uważnie i dopytaj w razie wątpliwości.
-
Koszty rezygnacji z wyjazdu
Przeważnie planujemy podróż z pewnym wyprzedzeniem i w związku
z tym przelewamy pewną kwotę pieniędzy, aby zarezerwować sobie hotel czy przelot. Ubezpieczenie zapewnia zwrot tego, co wpłaciliśmy i czego nie możemy odzyskać w związku z koniecznością odwołania wyjazdu z przyczyn od nas niezależnych, takich jak np. choroba. To coraz popularniejsza opcja.
Pamiętaj, że pakiety ubezpieczeń turystycznych są personalizowane. W zależności od tego, gdzie jedziesz, na jak długo, jakim środkiem transportu, czy jak aktywnie planujesz spędzić urlop, możesz wybierać lub rezygnować z dodatkowych opcji, zmieniać zakres ubezpieczenia w zależności od potrzeb. Tylko nie oszczędzaj za bardzo! Dobre ubezpieczenie turystyczne nie może być najtańsze! Za polisę na dwutygodniowy wyjazd zapłacisz i tak wielokrotnie mniej niż gdybyś miał pokryć koszty wypadku z własnej kieszeni.
Wyjazdy zimą 2024 – znowu o tym, żeby sprawdzić wszystko!
A jeśli nie narty, a ciepłe kraje? Taka opcja też jest bardzo popularna. Pamiętaj jednak, że poza strefą Schengen przepisy mogą być bardziej restrykcyjne. Koniecznie więc wszystko sprawdź. Szczególnie informacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych o kraju, który chcesz odwiedzić. Najlepiej jeszcze przed wyjazdem zapisz sobie adres najbliższej polskiej ambasady lub konsulatu. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda. Upewnij się, czy posiadasz odpowiedną wizę, a twój dowód czy paszport jest ważny odpowiednio długo. Informacje jakie aktualnie szczepienia są wymagane w kraju, do którego jedziesz znajdziesz na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Pamiętaj też o zabraniu niezbędnych leków, które przyjmujesz na stałe. Sprawdź, czy nie potrzebujesz zaświadczenia od lekarza o konieczności przyjmowania leku, który w innym kraju może być zakazany.
Przy wyborze polisy turystycznej pamiętaj, że koszty leczenia w Azji czy Ameryce są bardzo wysokie. Twoje ubezpieczenie musi to uwzględniać.
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – nie na ostatni moment!
A jeśli rozchorujesz się tuż przed wyjazdem wyjazdem (w końcu sezon infekcji mamy w toku!) w takiej sytuacji właśnie przydaje się ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Tylko musisz o nim pomyśleć już na etapie rezerwowania wyjazdu! To nie jest produkt, który można wykupić w ostatniej chwili. Sprawdź dokładnie warunki polisy, oferty ubezpieczycieli różnią się tu w zakresie i w terminach zawarcia umowy. Idea jest prosta – zabezpieczasz się przed takimi sytuacjami, jak nagła choroba, wypadek, choroba lub śmierć bliskiej osoby, pobyt w szpitalu, istotne zdarzenie losowe, które uniemożliwi podróż. To może być np. wyznaczenie terminu egzaminu poprawkowego lub gdy byłeś bez pracy – start nowej. Ubezpieczyciel zwraca koszty wyjazdu.