Wakacje w Polsce czy za granicą? Jakie ubezpieczenie przyda się na wyjazd?

Wakacje za granicą czy w kraju? Niezależnie od tego, gdzie wypoczywasz, warto zadbać o bezpieczeństwo. W razie wypadku, miej dobre ubezpieczenie. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie przyda się na wyjazd i na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy.

jakie ubezpieczenie przyda sie na wyjazd

Wiele osób rezygnuje z wyjazdów zagranicznych i decyduje się spędzić wakacje w Polsce. W badaniu CBOS z czerwca br. urlop w kraju zadeklarowało aż 80 proc. respondentów! Jednak czy na krajowe wakacje nie warto się też ubezpieczyć, tak jak to zwykliśmy robić przy okazji zagranicznych podróży? Przecież niezależnie od miejsca powinniśmy czuć się bezpiecznie i spokojnie? Na poczucie bezpieczeństwa na pewno wpływa świadomość, że w razie wypadku, mamy zapewnioną pomoc finansową i usługi assistance. Zacznijmy od wakacji w kraju. Jakie ubezpieczenie przyda się na wyjazd?

Wakacje w kraju? Sprawdź, jakie ubezpieczenie przyda się na wyjazd!

Góry, Mazury, Bałtyk…

Jak się ubezpieczyć na wakacje w kraju?

W wakacyjnym pakiecie ubezpieczeń, gdy nie planujesz podróży zagranicznych, na pewno powinno znaleźć się ubezpieczenie NNW. Pomyśl też o assistance samochodowym oraz o OC w życiu prywatnym. Warto również zadbać o bezpieczeństwo domu lub mieszkania i to nie tylko na czas wyjazdu.

Jakie ubezpieczenie przyda się na wyjazd? Na start: NNW

NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to polisa, która gwarantuje wypłatę z góry określonej kwoty, gdy dojdzie do niszczęśliwego wypadku, np. złamania, ukąszenia, poparzenia itp. Dobre ubezpieczenie NNW powinno zawierać też inne elementy, jak świadczenie szpitalne (dostajesz odszkodowanie za pobyt w szpitalu), pomoc assistance, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji.

Ubezpieczenie NNW doskonale znają przede wszystkim rodzice, którzy we wrześniu kupują je swoim dzieciom. To tzw. ubezpieczenie szkolne. Jeśli twoje dzieci mają takie polisy, sprawdź, czy nie warto ich doubezpieczyć. Ile ubezpieczyciel wypłaci za np. złamaną rękę? Czy polisa obejmuje uprawianie określonych sportów? Czy wystarczy, jeśli wyślesz dziecko na obóz sportowy, np. windsurfingowy, z regularnymi treningami? Pamiętaj, że polis NNW można mieć kilka, dostaniesz świadczenie od każdego z ubezpieczycieli.

Przeczytaj: „NNW warto mieć!

Assistance samochodowy

Jeśli w góry lub nad morze jedziesz samochodem, a przed tobą kilkugodzinna podróż, to pomyśl, czy nie lepiej mieć dodatkową ochronę w postaci assistance. Wszystko się w drodze może stać, awaria, stłuczka z twojej winy, brak paliwa, pęknięta opona. A holowanie na własny koszt, gdy nie masz nikogo, kto mógłby cię z trasy ściągnąć, to naprawdę spory wydatek. I pamiętaj, że nie zawsze można holować na lince, np. z autostrady zjedziesz tylko lawetą.

Policzyliśmy to dokładnie w tym artykule, kliknij i pomyśl, co się bardziej opłaca.

Ubezpieczenie domu

Zamykasz drzwi, piszesz status na Facebooku, że właśnie jedziesz na upragniony urlop, a złodzieje… Nawet nie będziemy kończyć tego zdania. Po prostu zajrzyj do swojej polisy, sprawdź, czy jest ważna , czy zawiera wszystkie istotne dla ciebie ryzyka. Czy masz ochronę w przypadku kradzieży? Zostaw bezpieczny dom.

W polisie mieszkaniowej masz też opcję OC w życiu prywatnym. To ubezpieczenie działa również poza domem i na wakacjach może być bardzo przydatne. Twój pies pogryzie innego psa na kempingu, uszkodzisz sprzęt do pływania z wypożyczalni, zbijesz szybę w domku letniskowym. Tak bywa.

Może się też zdarzyć, że podczas twojej nieobecności dojdzie do awarii w domu i np. zalejesz sąsiada. Nie ryzykuj, nie płać za szkody z własnej kieszeni. Oszczędność za wszelką cenę nie zawsze się opłaci, więc nie zaniżaj sum ubezpieczenia przy zakupie polisy. Jeśli ubezpieczając dom nie pomyślałeś o OC w życiu prywatnym, nie szkodzi, to ubezpieczenie możesz kupić niezależnie od ubezpieczenia mieszkania czy domu, nawet tuż przed urlopem.

Wakacje poza Polską

Co powinna zawierać dobrze dobrana polisa turystyczna, gdy wyjeżdżasz za granicę?

Polisa turystyczna to kilka elementów. Powinna obejmować:

  • koszty leczenia – dobierz tu koniecznie odpowiednią sumę ubezpieczenia, sprawdź, jakie są koszty leczenia w danym kraju.
  • koszty ratownictwa
  • OC w życiu prywatnym
  • NNW
  • ubezpieczenie bagażu
  • ubezpieczenie opóźnienia / odwołania lotu
  • usługi assistance

Polisa musi też uwzględniać twoje plany, czy będziesz uprawiać sporty ekstremalne, czy zamierzasz korzystać z życia i drinków z palemką, czy chorujesz na coś przewlekle. Zaznacz odpowiednie opcje, sporty ekstremalne, klauzulę alkoholową czy choroby przewlekłe.

Jak dobrze dobrać polisę turystyczną? Zapytaj agenta!

Najważniejsze w ubezpieczeniu jest to, żeby było ono skrojone dokładnie pod twoje potrzeby. Jeśli wyjeżdżasz na kilka godzin na Słowację – będzie ci potrzebne inne ubezpieczenie niż gdybyś miał jechać na dwa tygodnie w Alpy. Dlatego warto o swoich planach szczerze i dokładnie porozmawiać ze swoim ubezpieczycielem. Im dokładniejszy plan urlopu przedstawisz agentowi, tym lepszą ofertę ubezpieczeniową otrzymasz. Jeśli przykładowo wspomnisz, że w czasie wakacji planujesz wycieczki rowerowe, ubezpieczyciel może zaproponować polisę, która chronić będzie sprzęt. Myśl o ubezpieczeniu kompleksowo. Im bardziej szczegółowo zaplanujesz z ubezpieczycielem podróż, tym lepszą ochronę i bardziej spersonalizowaną polisę otrzymasz. W ten sposób w razie wypadku przerzucisz odpowiedzialność finansową na ubezpieczyciela, a sam zaoszczędzisz sobie wiele nerwów. Tym bardziej, gdy w grę wchodzi wyjazd zagraniczny.

Przeczytaj również: „Jak zostać koszmarem agenta i… dobrze kupić ubezpieczenie?”.

Ubezpieczenie turystyczne w czasie pandemii

Jeśli planujesz wyjazd zagraniczny, to dobór odpowiedniej ochrony teraz,  w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, jest szczególnie ważny. Polisa powinna uwzględniać wszystkie ryzyka, które mogą pojawić się podczas wyjazdu. Jeśli wyjeżdżasz do kraju z obostrzeniami epidemiologicznymi – wybierz ofertę, która takie ryzyko uwzględnia. Na rynku znajdziesz polisy, które nie wyłączają epidemii z zakresu ochrony. Zapytaj agenta! Pamiętaj tylko, że niezależnie od tego, jaki zakres ma polisa, każdy, również ubezpieczyciel, musi podporządkować się lokalnym przepisom epidemicznym. Ubezpieczyciel w takiej sytuacji zorganizuje ci pomoc, pokryje jej koszty, ale jego działania będą uzależnione od wymogów sanitarnych na danym terenie. Ubezpieczenie chroni w razie choroby lub wypadku. Kwarantanna nie oznacza choroby – jeśli będziesz musiał się jej poddać, koszty pokryjesz z własnej kieszeni. Niestety nasze wakacyjne plany teraz muszą uwzględniać takie ryzyko i obostrzenia.

Sytuacja jest dynamiczna i wiele rzeczy zmienia się dosłownie z dnia na dzień. Np. to, co teraz jest otwarte (muzea, parki rozrywki), może wkrótce zostać ponownie zamknięte. Dlatego planuj wyjazdy uwzględniając również zalecenia ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zaglądaj do lokalnych serwisów.

Więcej o ubezpieczeniu turystycznym możesz przeczytać w naszym artykule: „Ubezpieczenie turystyczne – czy warto wykupić?”.

A jeszcze więcej pod linkiem: „Urlop czas start. UBEZPIECZENIE MODE ON”.

Warto wiedzieć!