Koronawirus w Europie – co warto wiedzieć o podróżach i ubezpieczeniu?

Główny Inspektorat Sanitarny oraz MSZ przestrzegają przed podróżami do Włoch. To kolejny kraj, w którym jest zagrożenie epidemią, pierwszy w Europie. Masz wykupioną podróż do Włoch? Czy można się ubezpieczyć od epidemii? Koronawirus w Europie – co warto wiedzieć o podróżach i ubezpieczeniu?

Koronawirus w Europie

Podróż do Włoch – może lepiej odłożyć?

Najważniejszą zasadą ubezpieczeń jest prewencja. Jeśli możesz ograniczyć ryzyko, zrób to. Ubezpieczenie jest jednym z elementów zarządzania ryzykiem. Pamiętaj,  że wiele zależy od ciebie. Zagrożenie epidemią oznacza poważne utrudnienia w codziennym życiu. Koronawirus w Europie, a Ty masz w planach narty we Włoszech? Rozważ, czy nie lepiej byłoby przełożyć podróż lub z niej zrezygnować, jeśli wybierasz się do regionu zagrożonego epidemią. Ostrzeżenia polskich instytucji, MSZ czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego to ważne wskazówki.

Koronawirus w Europie to utrudnienia

Musisz po prostu liczyć się z utrudnieniami i znacznie mniejszym komfortem przebywania w takim miejscu. Mogą być zamknięte muzea, placówki kultury. W miejscach publicznych mogą być wprowadzone ograniczenia. Inaczej będzie funkcjonował transport. Trudniej też będzie zrobić zakupy. Jeśli władze zdecydują się na wprowadzenie kwarantanny, będziesz musiał dostosować się do lokalnych zaleceń, co wiąże się np. z długim pobytem bez możliwości wyjazdu. Czy na pewno chcesz się narażać na takie przygody?

Koronawirus w Europie: ryzyko epidemii w polisach

Decydujesz się wyjechać do miejsca zagrożonego epidemią, mimo ostrzeżeń? Na rynku znajdziesz ubezpieczenia, które chronią cię również w razie epidemii. Pamiętaj jednak, że nie w każdej polisie na rynku takie ryzyko będzie uwzględnione.

Czytaj dokładnie warunki ubezpieczenia, dopytaj o szczegóły działania polisy

Jeśli ubezpieczenie pokrywa skutki wirusa, ubezpieczyciel zapłaci np. koszty leczenia. Ubezpieczenie nie oznacza jednak taryfy ulgowej dla ciebie. Jeśli będą w danym miejscu obowiązywały zaostrzone przepisu sanitarne, jak choćby kwarantanna, będziesz musiał się im podporządkować. Polisa nie jest przepustką, gdy będziesz chciał wyjechać z miejscowości zamkniętej przez władze.

Zapytaj agenta o warunki ubezpieczenia, przeczytaj dokładnie OWU, sprawdź wszystkie szczegóły.

Przeczytaj też: