Boisz się wypadków drogowych? To ryzyko, na które masz ogromny wpływ!

70% Polaków obawia się wypadku samochodowego – jak wynika z raportu Mapa Ryzyka Polaków. Tymczasem 9/10 wypadków samochodowych powodują kierowcy. W Polsce likwiduje się dziennie ponad 5 000 szkód komunikacyjnych i wypłaca ponad 30 mln zł poszkodowanym w wypadkach samochodowych rocznie. Dlaczego pomimo lęku nie ściągamy nogi z gazu? Co mogłoby zmienić nasze przyzwyczajenia? A ty? Boisz się wypadków drogowych?

czym-ryzykuja-kierowcy-ktorzy-jezdza-bez-oc.jpg

Boisz się wypadków? Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – wakacje 2021

Lato to czas, gdy jeździmy więcej. Weekendy, urlopy, długie wycieczki wyładowanymi samochodami. Według danych policji, na polskich drogach od początku wakacji było 451 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Wynik wypadkowy wyższy niż w ubiegłym roku. Nie poprawiamy więc statystyk, jesteśmy w ogonie Europy w kwestiach bezpieczeństwa na drogach. Boisz się wypadków samochodowych? To dlaczego nie zdejmujesz nogi z gazu?

Syndrom „ciężkiej nogi”

Prędkość to wciąż najważniejsza z przyczyn wypadków samochodowych w Polsce. Wielu z nas uważa się za doskonałych kierowców, a za zagrożenie uznaje tych „innych”, którzy jadą wolniej. Tym samym wszyscy mamy tendencję do dawania sobie uprzywilejowanej pozycji na drodze.

Pewnie dlatego aż 55% respondentów twierdzi, że szybka jazda jest bezpieczna. Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej w niektórych przypadkach za uzasadnione uznaje 38% badanych, a co piąty deklaruje, że w pewnych przypadkach można wyprzedzać nawet na trzeciego. Szkoda tylko, że tak często te uzasadnione przypadki kończą się wypadkiem.

Kto i czego się boi?

Wypadków samochodowych bardziej obawiają się kobiety i osoby z mniejszych miejscowości.
Mieszkańcy dużych miast do większego ruchu, prędkości, agresji za kierownicą zapewne przywykli, stąd obawy mniejsze. Młodzi użytkownicy dróg powodują najwięcej wypadków w stosunku do swojej populacji, są też grupą, która najmniej docenia prawdopodobieństwo tego ryzyka.

Jak minimalizować ryzyko?

Na przykładzie innych państw: temperament najskuteczniej temperuje nieuchronność  kary:
– zwiększenie liczby kontroli drogowych i radarów
– podwyższenie wysokości mandatów, zwłaszcza dla tych którzy popełniają wykroczenie po raz kolejny
– poprawa systemu egzekwowania kar
– powiązanie składek OC z liczbą punktów karnych

Jak pomoże powiązanie składek OC z punktami karnymi?

Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w krajach anglosaskich. Szacunkowo w Polsce mogłoby zmniejszyć liczbę ofiar wypadków o 10%. Powiązanie składki z punktami karnymi i mandatami jest najprostszym mechanizmem prewencyjnym. Każdy kierowca musi podjąć decyzję, czy opłaca się jeździć łamiąc przepisy, czy jednak nie warto ryzykować, nie tylko większymi składkami, mandatami, ale przede wszystkim życiem i zdrowiem swoim oraz innych. Każdy kierowca ma wpływ na to, by zmniejszyć ryzyko wypadków.