Planowanie zimowego wypoczynku – bezpieczny wyjazd na narty z ubezpieczeniem turystycznym i kartą EKUZ

Planowanie zimowego wypoczynku to ekscytujący czas, jednak w przedwyjazdowym szale nie wolno zapomnieć o bezpieczeństwie. Karta EKUZ i ubezpieczenie turystyczne to klucz do spokojnego i bezpiecznego urlopu. Dlaczego warto mieć i to, i to – wyjaśniamy w naszym poradniku.

zasypane drogi

Planowanie zimowego wypoczynku – kiedy potrzebujesz karty EKUZ

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który umożliwia dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej. Od niej zacznij planowanie zimowego wypoczynku. Wydanie karty jest bezpłatne i warto ją mieć. Z kolei jej brak lub nieważność może skutkować koniecznością poniesienia kosztów leczenia na własny rachunek. Dlatego upewnij się, że karta EKUZ obejmuje planowany okres pobytu. Jeśli jeszcze jej nie masz, koniecznie ją wyrób. Można ją uzyskać w lokalnym oddziale NFZ, pocztą lub przez internet np. przez Internetowe Konto Pacjenta. Karta EKUZ jest kluczowym elementem w zabezpieczeniu się przed nieprzewidzianymi wydatkami związanymi z opieką zdrowotną podczas podróży.

To na ile zostanie wydana karta EKUZ, zależy od kilku czynników. Jeśli pobierasz świadczenie emerytalne i jesteś w wieku emerytalnym, otrzymasz ją nawet na 20 lat.

Na trzy lata karta wydana jest dla osób ubezpieczonych, które są:

  • zatrudnione lub prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą,
  • na zasiłku lub świadczeniu przedemerytalnym.

Z kolei studenci, uczniowie i doktoranci, którzy są ubezpieczeni, otrzymają kartę ważną przez 18 miesięcy.

Pamiętaj, EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które objęte są w danym kraju objęte publicznym systemem zdrowotnym. A tu są spore różnice między poszczególnymi państwami. Za część świadczeń pacjenci za granicą płacą lub współpłacą. Karta EKUZ nie zapewni ci też pomocy, gdy trzeba będzie np. przewieźć cię ze stoku do szpitala. Nie zadziała też, gdy będziesz wymagał medycznego transportu do Polski. Dlatego niezbędne jest też ubezpieczenie turystyczne!

Ubezpieczenie turystyczne – karta EKUZ ważna również przy organizacji pomocy przez ubezpieczyciela

Karta EKUZ stanowi ważny element w zapewnieniu podstawowej opieki zdrowotnej. Jest też bardzo pomocna, gdy ubezpieczyciel musi zorganizować ci kompleksową pomoc na miejscu. Jednak – nie poprzestawaj na karcie. Przyjrzyjmy się więc ubezpieczeniu turystycznemu. Jak je dobrze wybrać, by korzystać z pełnej ochrony w razie różnych zdarzeń za granicą?

Planowanie zimowego wypoczynku – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne

  • Koszty leczenia – najważniejszy element polisy turystycznej

Już to ustaliliśmy – leczenie za granicą nie jest bezpłatne. Mało tego, w wielu krajach za bardziej skomplikowane procedury medyczne trzeba słono płacić. Możesz zorientować się, za co zapłacisz z własnej kieszeni, jeśli nie wykupisz ubezpieczenia turystycznego, zaglądając na stronę NFZ. Może być drogo? No właśnie – a jeśli będziesz potrzebował operacji po złamaniu nogi na stoku? A co gdy pojawią się przy tym jakieś komplikacje zdrowotne i pobyt w szpitalu się wydłuży?

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia musi dać ci pewność, że w razie czego nie będziesz do leczenia dopłacał z własnej kieszeni. To górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela. Nie kieruj się w tym przypadku stawką za ubezpieczenie, tylko swoim bezpieczeństwem.

  • Koszty ratownictwa i poszukiwania

Tylko ratownicy w Polsce pomogą ci w górach bezpłatnie. Wszędzie indziej wypadek na stoku wiąże się z ogromnymi kwotami, które trzeba opłacić z własnej kieszeni, jeśli nie masz wykupionej polisy. Lot medycznym helikopterem ze stoku do szpitala może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tu też koniecznie sprawdź sumę ubezpieczenia. Musi zabezpieczyć cię przed najgorszym możliwym scenariuszem.

Ważne opcje dodatkowe w polisie

  • Sporty ekstremalne

Jedziesz na narty, upewnij się, czy dany ubezpieczyciel wymaga zaznaczenia opcji sportów ekstremalnych i w jakich przypadkach. Czy będziesz jeździł tylko po oznaczonych trasach? Czy planujesz bardziej ekstremalną wyprawę? Jeśli tak, koniecznie wybierz taką opcję w ubezpieczeniu.

  • OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

OC jest bardzo ważne, gdy spowodujesz wypadek, w którym ucierpi ktoś inny. W takiej sytuacji poszkodowany ma prawo oczekiwać od ciebie odszkodowania. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o uszczerbek na zdrowiu, ale także o zniszczony sprzęt czy ubranie. W niektórych krajach taka polisa jest już obowiązkowa, a jazda na nartach bez wymaganego OC może skończyć się grzywną.

  • NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

W przypadku urazu ciała otrzymasz świadczenie odpowiednie do wielkości doznanego uszczerbku na zdrowiu, według tzw. tabeli uszczerbkowej. Ocenia się procent uszczerbku i adekwatnie do tego otrzymasz. Jeśli suma ubezpieczenia wynosiła 10000 zł, za jeden procent uszczerbku otrzymasz 100 zł. Ta opcja w ubezpieczeniu turystycznym przyda się np. gdy będzie trzeba pokryć koszty długiej rehabilitacji lub dalszego leczenia.

  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego czy bagażu

To opcja, która zapewnia ci odszkodowanie na wypadek zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży sprzętu podczas podróży. Oczywiście, nie zwalnia cię to z odpowiedzialności za sprzęt, więc gdy zostawisz go przypadkiem bez opieki i odpowiedniego zabezpieczenia… cóż. Sprawdź w warunkach ubezpieczenia lub dopytaj agenta, w których przypadkach ubezpieczyciel ci pomoże. I pilnuj swoich rzeczy!

  • Assistance

Assistance, czyli dodatkowe usługi i pomoc w organizacji leczenia czy transportu, pomoc w tłumaczeniu. Inaczej – to organizacja pomocy, gdy za granicą znajdziesz się w trudnej sytuacji.  Sprawdź, co w danej ofercie oferuje ci ubezpieczyciel.

Ważna możliwość: koszty rezygnacji

To osobne ubezpieczenie, które możesz wykupić przed wyjazdem. Urlop to z reguły duże wydatki. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu chroni cię w sytuacji, gdy np. nagła choroba pokrzyżuje ci plany. Ubezpieczenie zapewnia zwrot tego, co wpłaciliśmy i czego nie możemy odzyskać w związku z koniecznością odwołania wyjazdu z przyczyn niezależnych. To coraz popularniejsza opcja! Musisz jednak o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej. Sprawdź dokładnie, w jakich sytuacjach ubezpieczenie pomoże.

Poświęć chwilę na bezpieczeństwo – zakupu polisy nie zostawiaj na ostatnią chwilę!