jak przygotowac auto do podrozy
10
lut
2020
Jak dobrze przygotować się do podróży? Przypominamy!

Przed wyjazdem samochodem w dłuższą trasę – prosta zasada 3P – przegląd, polisy, przepisy! Przypominamy, jak dobrze przygotować się do podróży.

 

A droga wiedzie w przód i w przód,

Choć zaczęła się tuż za progiem (…).

A ja wciąż za nią – tak jak mogę…

Skorymi stopy za nią w ślad (…).*

Wprawdzie nie wybierasz się na wielką wyprawę z Drużyną Pierścienia, a jedziesz tylko na narty z rodziną, to pamiętaj o prostej zasadzie: 3 x P – przegląd, polisy, przepisy. Hobbit też by ją dla pewności zastosował.

*cytat jest tylko po to, żeby zwrócić twoją uwagę. Bo to bez sensu, że na blogu poradnikowym o ubezpieczeniach pojawia się fragment z Tolkiena, prawda?

Jak dobrze przygotować się do podróży – jedna prosta zasada

  • PRZEGLĄD

Trasa wybrana, ośrodek narciarski jak marzenie, podobno śnieg doskonały. Wszystko sprawdziłeś. Sprzęt narciarski działa, nowe kombinezony spakowane. Czyli, idealnie przygotowałeś się na wyjazd. Niezupełnie! Sprawdziłeś stan techniczny auta? Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę przed wyjazdem. Upewnij się, że samochód ma ważne badania techniczne, sprawdź poziom oleju, płynu w chłodnicy, ciśnienie w oponach. Możesz to zrobić sam lub wybrać się do serwisu na sezonowy przegląd.

jak przygotować auto do podróży

  • POLISY

Odpowiednie ubezpieczenie to gwarancja spokoju w podróży. Oprócz obowiązkowego OC, warto pomyśleć o AC (autocasco) oraz assistance. A jeśli wyjeżdżasz za granicę, pamiętaj koniecznie o polisie turystycznej.

  • PRZEPISY

Planując podróż, sprawdź, jakimi drogami będziesz się poruszał. Czy będziesz jechał przez miasta, wsie, drogą lokalną, autostradą, czy może drogą ekspresową. Na każdej z tych dróg obowiązują inne ograniczenia prędkości. Nie tylko w Polsce! Sprawdź, czego się spodziewać np. na austriackich, niemieckich czy słowackich trasach. Jakie wymagania muszą spełniać kierowcy, jak ma być wyposażone auto, o co poproszą policjanci w razie kontroli.

W Polsce nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Jeśli wybierasz się poza granice, weź dokumenty koniecznie: prawo jazdy, dowód lub paszport, potwierdzenie ubezpieczenia OC, dowód rejestracyjny.

Włóż do schowka w aucie druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, również w wersji polsko-angielskiej. W razie kolizji ułatwi ci spisanie najważniejszych informacji.

O zasadzie 3 X P pisaliśmy też tu:

Wyjazd samochodem za granicę – poradnik

Mapy tylko cyfrowe? To może nie wystarczyć!

Technika to świetna rzecz, dopóki nas nie zawiedzie. Lepiej, żeby to się w trasie nie przytrafiło. Niestety, na brak zasięgu i problemy z GPSem jedyną odpowiedzią są analogowe mapy. Dołóż do schowka atlas samochodowy, zaznacz na nim trasę. Pamiętaj też o gotówce. Jesteśmy przyzwyczajeni do płatności elektronicznych, ale to wcale nie jest europejski standard. Polska jest tu liderem, w małej miejscowości za granicą możesz się zdziwić, że potrzebna jest gotówka.

Zaplanuj postoje

Wyznaczanie trasy i przygotowanie map to jedno, ale zaplanuj też koniecznie postoje. Sprawdź, gdzie po drodze warto się zatrzymać, coś zjeść. Jeśli jedziesz z drugim kierowcą, ustalcie, jak się będziecie wymieniać. Dobrą koncentrację podczas jazdy masz przez dwie-trzy godziny.

 

Co zrobić, gdy zdarzy się wypadek:

Na wypadek stłuczki… Co warto wiedzieć [INFOGRAFIKA]