Taryfikator mandatów – takich wydatków lepiej unikać

Zdarza ci się na drodze przekroczyć prędkość? Jesteś dobrym kierowcą, więc myślisz, że są takie sytuacje, w których można? To błąd, który popełnia większość z nas. Przepisów drogowych nie można […]

jak przygotowac auto do podrozy

Zdarza ci się na drodze przekroczyć prędkość? Jesteś dobrym kierowcą, więc myślisz, że są takie sytuacje, w których można? To błąd, który popełnia większość z nas. Przepisów drogowych nie można łamać. Dobry kierowca to ten, który tego nie robi, czyli jeździ bez mandatów i punktów karnych. Wie, że po pierwsze łamanie przepisów to prowokowanie niebezpiecznych sytuacji na drodze, a po drugie groźba kary. To po prostu kosztuje. Ile? – sprawdzamy taryfikator.

Nowy taryfikator – wyższe kary

1 stycznia 2022 r. w życie wszedł nowy taryfikator mandatów zaostrzający wysokość kar za wykroczenia drogowe. Maksymalną wysokość mandatu podwyższono z 500 do 5 000 zł. 17 września 2022 r. weszły w życie zmiany w przepisach prawa o ruchu drogowym podwyższające liczbę punktów karnych, jakie można otrzymać za wykroczenie. Ich limit został podniesiony do 15 punktów za jedno wykroczenie. Wprowadzono także karę recydywy. Na czym ona polega? W przypadku popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat zapłacimy podwójną stawkę.

Wyobraźmy sobie, że przekraczamy prędkość o 50 km/h. To nasze drugie takie wykroczenie w okresie 24 miesięcy. W tym przypadku mandat wyniesie 2000 zł, a dodatkowo musimy się liczyć z otrzymaniem 11 punków karnych. 

Źródło: https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000248401.pdf

Taryfikator mandatów – prędkość to nie wszystko

Nie tylko przekroczenie prędkości niesie poważne finansowe konsekwencje. Mandaty grożą nam m.in. za utrudnianie ruchu, korzystanie podczas jazdy z telefonu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. 

Finansowe konsekwencje niektórych wykroczeń drogowych:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 1500 zł
  • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających – 2500 zł    
  • złamanie zakazu wyprzedzania – 1000 zł
  • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – 2000 zł

Najwyższa grzywna, jaką może nałożyć sąd za określone wykroczenia drogowe, to nawet 30 tys. złotych.

Taryfikator mandatów – kasowanie punktów karnych

Obecnie limit punktów karnych dla kierowców wynosi 24 punkty. Tutaj nic się nie zmienia. Po uzyskaniu takiej liczby punktów tracimy prawo jazdy. Gdy uprawnienia do kierowania pojazdem mamy krócej niż rok, nasz limit jest jeszcze niższy i wynosi 20 punktów.

Aktualnie punkty karne usuwane są z konta kierowcy po dwóch latach. Dodatkowo, ten czas liczony jest dopiero od momentu uregulowania grzywny. Jednak od połowy września 2023 r. powrócimy do poprzednich rozwiązań i informacje o liczbie punktów karnych będą  usuwane z centralnej ewidencji kierowców już po roku.

Przywrócone zostaną także kursy doszkalające, które pozwolą kierowcy zmniejszyć liczbę punktów karnych.

Czy te zmiany wyjdą nam jednak na dobre? Wielu ekspertów podkreśla, że w przypadku kierowców, wysoka kara to jeden z ważniejszych mechanizmów zapobiegających wypadkom.

Punkty karne i stawki za OC

Już ponad rok – od 17 czerwca 2022 r. zakłady ubezpieczeń mają dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych. Mogą więc uwzględniać te informacje w ocenie ryzyka związanego z danym kierowca. To z jednej strony mechanizm pozwalający na większą indywidualizację stawek, z drugiej – dodatkowe narzędzie prewencyjne.

Kierowcy, którzy nagminnie łamią przepisy drogowe, stanowią większe ryzyko. Ich składki ubezpieczeniowe będą więc to większe ryzyko odzwierciedlały. Osoby, które nie mają punktów karnych, mogą liczyć na łagodniejsze traktowanie ze strony ubezpieczycieli. Decyzja w tym zakresie należy do ubezpieczyciela.

Dbajmy więc o to, by nas nagradzano! Szerokiej drogi!