Ubezpieczenie na wyjazd z biurem podróży: wyjeżdżasz z biurem? Dopytaj o polisę!
Kupujesz wakacje z biurem podróży? Masz zamiar spędzić kilka tygodni na rajskiej plaży, podziwiać antyczne ruiny, przeżyć niezapomnianą przygodę? Wyskoczyć w tropiki, gdy w Polsce pogoda coraz gorsza? Wiesz, jak zadbać o ubezpieczenie, by wymarzony wyjazd nie przerodził się w najgorszy koszmar? Krok po kroku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy masz ubezpieczenie na wyjazd z biurem podróży!
Ubezpieczenie na wyjazd z biurem podróży
Zorganizowany wyjazd z biurem podróży powinien być wolny od trosk. W końcu dlatego powierzasz organizację wakacji komuś, kto się na tym wszystkim zna. Jest jednak jedna ważna rzecz, której musisz dopilnować – ubezpieczenie! Biuro podróży jako organizator ma obowiązek zapewnić ci ubezpieczenie wyjazdu, ale to ty musisz upewnić się, czy proponowane ubezpieczenie jest wystarczające. Zawsze sprawdzaj ubezpieczenie na wyjazd z biurem podróży.
Samo „mam ubezpieczenie” to za mało…
Największym błędem podróżujących i turystów jest to, że nie wnikają w szczegóły oferowanego im ubezpieczenia turystycznego, nie czytają OWU, nie znają wyłączeń i nie zwracają uwagi na podane kwoty. O skutki łatwo potem jest obwiniać organizatora lub biuro podróży, ale niestety, jeśli nie zapoznasz się dokładnie z warunkami swojej polisy, pretensje możesz mieć wyłącznie do siebie.
Wiedz, co kupujesz i wybierz mądrze
Musisz wiedzieć dokładnie, co znajduje się w ramach twojego ubezpieczenia podróżnego, żeby wiedzieć od czego cię chroni, na jakie świadczenia i w jakiej wysokości możesz liczyć w razie wypadku. Biura turystyczne zazwyczaj oferują kilka pakietów ubezpieczeń wakacyjnych: od najtańszego – najskromniejszego pod względem oferowanego zakresu po najszerszy, kompleksowy pakiet ochrony.
Jak dobrze wybrać ubezpieczenie na wyjazd?
W takim razie jak dobrze wybrać ubezpieczenie na wakacje z biurem podróży? Przede wszystkim pomyśl o tym, co będziesz robić na wyjeździe i na jakie nieszczęścia jesteś narażony. Jeśli zamierzasz wyłącznie leżeć na plaży, możesz nie potrzebować rozszerzenia polisy na uprawianie sportów ekstremalnych. Ale jeśli planujesz wycieczkę w góry lub rejs statkiem – pomyśl o zwiększeniu sumy ubezpieczenia lub dostępnego zakresu ubezpieczenia za granicą.
Do jakiej kwoty ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia?
Sprawdź, jaka jest suma ubezpieczenia. To kwota, do jakiej ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia za granicą. Im wyższa jest suma ubezpieczenia, tym lepiej. Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale koszty leczenia poza Polską bywają bardzo wysokie. Sam pobyt w szpitalu, bez żadnych zabiegów może kosztować nawet 1000 euro za dobę.
Drogi koszt transportu chorego do kraju
Dowiedz się, czy w razie potrzeby ubezpieczyciel pokryje koszty twojego transportu do kraju – np. w sytuacji, gdy będziesz potrzebował asysty lekarzy lub specjalistycznej aparatury medycznej w samolocie. Zwróć uwagę, czy polisa pokrywa również koszty transportu zwłok do kraju.
Inne koszty, na które warto zwrócić uwagę
Kolejna rzecz to koszt transportu z miejsca wypadku do szpitala. Jeśli konieczny będzie helikopter ratunkowy, a ubezpieczenie nie pokrywa kosztów transportu, możesz dostać bardzo wysoki rachunek do zapłaty. To szczególnie ważne przy wyjazdach na narty, w góry. Dowiedz się także, czy ubezpieczyciel pokryje koszt ewentualnej akcji poszukiwawczej.
Czy ktoś z rodziny będzie mógł cię odwiedzić?
Upewnij się również, czy w razie wypadku ubezpieczyciel zapłaci za przedłużony pobyt osoby towarzyszącej, która będzie chciała być przy tobie i dopilnować przebiegu leczenia na miejscu. Jeśli podróżujesz sam albo z dzieckiem, czy ktoś z rodziny będzie mógł przyjechać na koszt ubezpieczyciela, aby zaopiekować się wami? Jak długo ta osoba będzie mogła z wami zostać?
Nie oszczędzaj na ubezpieczeniu w podróży!
Jeśli okaże się, że zakres ubezpieczenia jest mocno ograniczony lub suma ubezpieczenia jest bardzo niska, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Średni koszt polisy turystycznej obowiązującej na terenie Unii Europejskiej to kilka-kilkanaście złotych za dzień.
Przed wypadkiem się nie uchronisz, ale zrób co w twojej mocy, by maksymalnie zabezpieczyć się przed ponoszeniem kosztów nieszczęśliwych zdarzeń. Na zdrowiu i bezpieczeństwie nie warto oszczędzać!