Jak ubezpieczyć się na życie prawidłowo: powiedz bliskim, że masz polisę
Wykupiłeś polisę ubezpieczeniową na życie. Zaznaczyłeś, kto w razie twojej śmierci ma dostać pieniądze, czyli wskazałeś osobę uposażoną. Tylko że jej o tym nie powiedziałeś. Albo inny wariant: wykupiłeś polisę, ale nie wskazałeś w niej, kto ma otrzymać pieniądze, bo np. uznałeś, że polisa działa jak spadek i pieniądze automatycznie otrzyma twoja żona, mąż lub że otrzymają je twoje dzieci. To częsty błąd. Wyjaśniamy, jak ubezpieczyć się na życie prawidłowo.
Ubezpieczanie na życie kupujesz po to, by chronić swoich bliskich w razie swojej śmierci lub siebie w razie ciężkiej choroby. To produkt, który pozwoli rodzinie stanąć na nogi po tragedii. Taki jest główny cel polis życiowych. Warto jednak wskazać osoby, które z pomocy ubezpieczyciela skorzystają w razie twojej śmierci. To pomoże im szybciej uzyskać pieniądze. Jak ubezpieczyć się na życie prawidłowo?
Pieniądze z polisy na życie nie wchodzą w skład masy spadkowej
Świadczenia z polisy ubezpieczeniowej nie wchodzą w skład masy spadkowej, jeśli wskazałeś osobę uposażoną. Nie pojawi się więc notariusz, który będzie szukał krewnych zmarłego. To twoje zadanie przy zawieraniu polisy, by wskazać tych, do których chcesz, by trafiły pieniądze. Jeśli w polisie nie zostało zaznaczone, kto ma otrzymać świadczenie, ubezpieczyciel nie wie, komu ma je przekazać. To na pewno wydłuży procedurę, postępowanie będzie takie jak przy spadkach, czyli pieniądze przypadną według kolejności dziedziczenia. Może też być tak, że w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) polisy będzie wskazane, komu, w jakiej kolejności przypadnie świadczenie. To uprości procedurę.
Fakt, że pieniądze z ubezpieczenia nie są częścią spadku, jest korzystny dla uposażonych. Świadczenie pojawi na koncie osoby uposażonej w ciągu 30 dni, bez potrzeby notarialnych potwierdzeń i przechodzenia przez uciążliwy proces postępowania spadkowego, tak jak jest to w przypadku “zwykłego” spadku. Pieniądze z ubezpieczenia nie są też opodatkowane jak spadek.
Jak ubezpieczyć się na życie prawidłowo?
Poniżej przedstawiamy prosty poradnik, wyjaśniający, jak zabezpieczyć przyszłość bliskich.
-
Pomyśl, kogo chcesz zabezpieczyć
Polisa ubezpieczeniowa to ochrona dla twoich bliskich. By mogli szybko dostać pieniądze, musisz wskazać ich w polisie. To nie muszą być twoi krewni, możesz uposażyć dowolną osobę, której w ten sposób będziesz chciał pomóc – przyjaciela, partnera, wspólnika w firmie.
-
Na jaką sumę zawrzeć ubezpieczenie
Pieniądze z polisy na życie mają pomóc twoim bliskim stanąć na nogi, gdy cię zabraknie. Lub inaczej – gdy zabraknie twoich zarobków w domowym budżecie. Ile czasu twoja rodzina będzie potrzebowała, by przeorganizować swoje życie? Rok, dwa lata? A może pół roku? Na ten czas zapewnij im gotówkę z ubezpieczenia. To najprostszy sposób ustalenia sumy ubezpieczenia. Oczywiście weź pod uwagę standard waszego życia, wszystkie ważne potrzeby, wydatki. Czy masz jakieś zobowiązania kredytowe? Wysokość polisy pomoże ustalić ci agent. Odpowiedz uczciwie na jego pytania, dzięki temu kupisz produkt, który będzie jak najlepiej dopasowany do twoich potrzeb. Nie kieruj się wyłącznie wysokością składki, którą chcesz miesięcznie płacić. Musisz wypośrodkować między swoimi możliwościami teraz a wysokością zabezpieczenia twoich bliskich.
-
Umowa indywidualna lub grupowa
Polisę ubezpieczeniową można wykupić indywidualnie lub przystąpić do umowy grupowej. Polisy grupowe najczęściej oferują pracodawcy. Gdy nowy pracodawca zaproponuje ci przyłączenie się do grupowego ubezpieczenia, również pamiętaj o wskazaniu uposażonych! Przy zmianie pracy koniecznie dowiedz się o możliwości indywidualnego kontynuowaniu dotychczasowego ubezpieczenia grupowego, żeby nadal zapewnić zabezpieczenie swoim bliskim.
-
Poinformuj wskazaną osobę:
- że jest uposażona,
- do kogo ma się zwrócić w razie potrzeby.
Kiedy już wskażesz, kto jest osobą uposażoną – powiedz jej o tym. To kolejny ważny krok. Przekaż jej najważniejsze dane dotyczące ubezpieczenia, czyli, przede wszystkim, w jakiej firmie się ubezpieczyłeś. Podaj uposażonym numer polisy. Zostaw dostęp do dokumentacji. Dzięki temu, jeśli zdarzy się, że z jakichś powodów ubezpieczycielowi nie uda się skontaktować z twoimi bliskimi, oni sami będą mogli zwrócić się do ubezpieczyciela i otrzymać należne im pieniądze.